پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312079 تاریخ : 1396/10/04-11:23:43
,10028,
کتاب «اصول و مبانی بیمه های اجتماعی» منتشر شد

کتاب «اصول و مبانی بیمه های اجتماعی» منتشر شد

کتاب «اصول و مبانی بیمه های اجتماعی» تالیف علی اخوان بهبهانی از سوی بخش انتشارات موسسه عالی پژوهش منتشر شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، این کتاب همانطور که از عنوان آن پیدا است به مبانی و اصول بیمه های اجتماعی، تعریف مفاهیم این حوزه، مبانی نظری و تاریخچه شکل گیری بیمه های اجتماعی می پردازد. در این کتاب مباحث پایه بیمه های اجتماعی، تجربه کشورهای پیشرفته و همچنین تجربه خاص ایران مطرح شده است. این روزها مباحث زیادی در حوزه سیاست گذاری و همچنین در حوزه عمومی در مورد ضرورت اصلاح تامین اجتماعی و همچنین نقش آن در توسعه، مطرح شده است. این در حالی است که ایده هایی که در این حوزه مطرح می شوند؛ گاها نه تنها مسائل و مشکلات بیمه های اجتماعی را حل نمی کنند، بلکه مشکلاتی را هم به آن اضافه می کنند. دلیل اصلی این امر عدم آشنایی سیاستگذاران و تصمیم گیران با مسائل این حوزه است.

 کتاب حاضر با شناسایی این مسئله سعی کرده است تا به شکلی جامع امکان آشنایی خواننده ها با مسائل بیمه ای را فراهم کند و تمامی حوزه های آن را پوشش دهد. تا حالا کتاب های زیادی از جمله توسط موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در مورد مباحث مختلف بیمه های اجتماعی منتشر شده است. این کتاب به نوعی مباحث مهم این کتاب ها را پوشش می دهد.

تأمین اجتماعی به عنوان یک نیاز بشری در سراسر جهان مورد استفاه قرار می گیرد و زندگی اکثر انسانها را به نوعی تحت تأثیر آن قرار گرفته است. تأمین اجتماعی به مفهوم کنونی خود حاصل یک روند تاریخی طولانی است. این روند با احساس نیاز انسان به امنیت اقتصادی در رویارویی با خطرات اجتماعی آغاز شد و به تدریج در طی قرون و اعصار با تغییرات اوضاع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فکری جوامع انسانی متحول شد تا به وضع کنونی خود رسید و همچنان نیز در حال تغییر است.

بر این اساس نظام‌های تأمین اجتماعی متفاوتی در کشورهای مختلف شکل گرفته است که هرچند از لحاظ مقررات و دامنه شمول از تفاوت هایی برخوردار است، اما از نظر اصول، عملکرد و تعهدات و مزایا تا حد زیادی به یکدیگر شباهت دارند و از الگوهای تقریبا مشخصی تبعیت می کنند که هر نوع سیاستگذاری و تصمیم گیری در این حوزه نیازمند درک و فهم آنها است.

نیاز بشری و اهمیت تامین اجتماعی از یکسو و چالشهای موجود در این حیطه و بحرانهای ناشی از ناکارامدی صندوقهای بازنشستگی از سوی دیگر این ضرورت را ایجاد کرده است که  اصول و مفاهیم تأمین اجتماعی همراه با زمینه¬های تاریخی و تجارب مختلف در این زمینه بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

با توجه به این مسئله، هدف اصلی این کتاب، آشنایی خواننده با مفاهیم کلیدی و اساسی بیمه‌های اجتماعی (به عنوان یکی از مؤلفه‌های تأمین اجتماعی) و همچنین مفهوم تأمین اجتماعی است. در کتاب پیش رو سعی شده است در چهار فصل ضمن آشنایی مختصر با تعریف، مفاهیم و تاریخچه تأمین اجتماعی، به مبانی نظری تأمین اجتماعی، بستر  اقتصادی نظام تأمین اجتماعی، نظام های چندلایه تأمین اجتماعی و اصول و مبانی تأمین اجتماعی از دیدگاه اسلام پرداخته شود. در ادامه با تشریح مبانی و مدلهای مدیریت منابع و مصارف در تأمین اجتماعی، چالش‌های نظام‌های تأمین اجتماعی و اصلاحات صورت گرفته در آنها بررسی شده و در پایان نیز  وضعیت تأمین اجتماعی در ایران، سیر تحولات حقوقی و ساختاری آن، قوانین تأمین اجتماعی در کشور و صندوقهای ارائه کننده بیمه اجتماعی در ایران مورد بحث قرار گرفته است.

این کتاب می تواند مورد استفاده دانشجویان مقاطع مختلف در رشته هایی همچون مدیریت، بیمه، علوم اجتماعی و سیاستگذاری قرار گیرد. امید است کتاب حاضر اطلاعات مفیدی را در اختیار سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان، اساتید، دانشجویان، مدیران و علاقه‌مندان به حوزه تأمین اجتماعی قرار ‌دهد.

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 253
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران