پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518191 تاریخ : 1399/06/01-10:16:55
,17,
کاهش التهاب بازار خودرو با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه/ رشد 18 درصدی تولید خودرو

معاون امور صنایع وزارت صمت مطرح کرد:

کاهش التهاب بازار خودرو با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه/ رشد 18 درصدی تولید خودرو

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت های فعلی خودروها در بازار مورد تایید وزارتخانه نیست، از طراحی طرح مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد که در صورت تصویب از مابه التفاوت قیمت درب کارخانه و حاشیه بازار و از معامله گران خودرو مالیات اخذ می شود.

به گزارش بانک و صنعت، مهدی صادقی نیارکی افزود: تصویب این مالیات ویژه که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به ستاد اقتصادی دولت رفته، می تواند حضور دلالان و واسطه گران را در این بازار کمرنگ کند.

وی بیان داشت: التهاب بازار خودرو ناشی از التهاب در بازارهای موازی بورس، طلا، سکه، ارز، مسکن و غیره است و از سال های گذشته برخی روی خودرو به عنوان کالای سرمایه ای سرمایه گذاری کرده و می کنند.

واقعی سازی قیمت خودرو

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: واقعی سازی قیمت خودرو یکی از مهمترین مسائل در این صنعت است و وزارت صنعت با رهاسازی و آزادسازی قیمت ها مخالف است.

به گفته این مقام مسوول، قیمت خودروها باید بر اساس افزایش قیمت نهاده های تولید اصلاح شود تا خودروسازان دچار زیان عملیاتی نشوند.

وی ادامه داد: تداوم زیان عملیاتی در ادامه تبدیل به زیان انباشته شده که به مطالبات قطعه سازان منتقل شده یا ورشکستگی خودروسازان را به دنبال دارد.

صادقی نیارکی یادآورشد: اکنون عمده ورودی های این صنعت شامل مواد و محصولات پتروشیمی، پلیمری و فلزات در بورس یا به قیمت های جهانی تعیین می شود و به همین دلیل باید خودرو به گونه ای قیمت گذاری شود که این صنعت پیشران که لوکوموتیو تعداد بسیار دیگری از صنایع است، همچنین زنجیره تامین مرتبط با آن دچار زیان نشوند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: به همین دلیل تغییرات قیمت نهاده های تولید هر سه ماه یک بار و با اثربخشی تورم بخشی بانک مرکزی بررسی شده و اجازه تعیین قیمت های جدید به خودروسازان داده شده است.

صادقی نیارکی در عین حال خاطرنشان کرد: خودروسازان نیز باید با افزایش بهره وری و واگذاری دارایی های مازادشان، بر روی پروژه ها و پلتفرم های جدید و ارتقای داخلی سازی محصولات فکر کنند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت بیان داشت: امروز که مشارکت شرکت های خارجی به حداقل رسیده، شاهد خوداتکایی بالایی در خودروسازی کشور هستیم.

رشد 18 درصدی تولید خودرو

صادقی نیارکی گفت: تا روز شنبه گذشته (25 مرداد) تولید خودرو در کشور در هم سنجی با پارسال رشد 18 درصدی داشته و خودروسازان موفق به تولید 351 هزار و 895 دستگاه خودرو شدند.

وی ادامه داد: در این مدت تحویل خودروها در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد هفت درصدی داشته و تعداد خودروهای ناقص مانده کف کارخانجات 25 هزار دستگاه کمتر است.

وی اضافه کرد: همچنین رشد 13 درصدی ایفای تعهدات معوق خودروسازان را در این مدت شاهد هستیم که به 215 هزار و 477 دستگاه رسیده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآورشد: این مهم با کنترل برنامه های پیش فروش خودروسازان در سال گذشته محقق شده و انتظار می رود در دو ماه آینده تعهدات معوق خودروسازان به صفر رسیده و فقط تعهدات جاری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: از نیمه دوم پارسال تا امروز متوسط تولید مجموع روزانه چهار هزار دستگاهی دو خودروساز بزرگ کشور را شاهدیم که مشروط به منطقی شدن قیمت ها، تخصیص ارز و تامین مواد اولیه می تواند تداوم یابد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 251
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران