پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518030 تاریخ : 1399/05/27-17:14:51
,1,
چهارمین جشنواره ساخت فیلم های 180 ثانیه ای؛ هنر در خدمت تولید ملی

چهارمین جشنواره ساخت فیلم های 180 ثانیه ای؛ هنر در خدمت تولید ملی

بدون تردید استفاده از فیلم برای رساندن پیام به مخاطبین در قرن 21 و جولان شبکه های اجتماعی ملاحظات خاص خود را دارد. مردم دوست ندارند فیلم های بلند و تبلیغاتی ببینند. البته این سخن به معنی آن نیست که فیلم های بلند تأثیرگذار نیستند.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک پاسارگاد، استفاده از هنر برای تأثیرگذاری روی جامعه سابقه بسیار طولانی دارد. از دیرباز تاکنون از سیاستمداران گرفته تا تجار و اهالی کسب و کار همواره از انواع ابزارهای هنری مانند نقاشی، داستان، فیلم و ... برای پیشبرد مقاصد خود استفاده کرده اند. به یک علت روانشناسی خیلی ساده اثرگذاری روی عموم مردم از طریق این ابزارها بسیار بیشتر است. افراد دوست ندارند به صورت مستقیم مورد امر و نهی قرار گیرند. اگر بجای ذهن آنها قلبشان را هدف قرار دهیم و احساسات آنها را برانگیزیم بسیار بهتر نتیجه خواهیم گرفت. اگر اینکار همراه با خلاقیت و ماهرانه باشد حتی فرد متوجه نخواهد شد که چگونه به یک سمت خاص هدایت شد است.

بعد از آنکه بشر موفق به ثبت تصاویر و ساختن فیلم شد و توانست جعبه جادویی و هنر هشتم را بکار گیرد استفاده از این ابزارهای هنری برای مقاصد پیش گفته بسیار بیشتر شد. فیلم و سینما آنچنان مورد استقبال مردم قرار گرفت که دیگر برای فعالان حوزه سیاست و اقتصاد شکی بجا نگذاشت که از این طریق می توانند تاثیر بسیار زیادی روی مردم بگذارند. در این مسیر بطور قطع هرچه پیامی که قرار است منتقل شود غیرمستقیم تر باشد اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. مخصوصا در عصر کنونی که افراد از طریق اینترنت و ماهواره و شبکه های اجتماعی به نوعی بمباران اطلاعاتی می شوند.

بدون تردید استفاده از فیلم برای رساندن پیام به مخاطبین در قرن 21 و جولان شبکه های اجتماعی ملاحظات خاص خود را دارد. مردم دوست ندارند فیلم های بلند و تبلیغاتی ببینند. سناریست ها و کارگردان ها باید نهایت خلاقیت را به خرج دهند تا بتوانند پیام خود را ظرف چند دقیقه به مخاطب هدف برسانند. البته این سخن به معنی آن نیست که فیلم های بلند تأثیرگذار نیستند بلکه سخن از گستردگی مخاطبین است. یک فیلم کوتاه بدون کلام ممکن است توسط میلیاردها انسان در کره زمین دیده شود. ولی یک فیلم سینمایی بلند به زبان آلمانی قطعا مخاطبین بسیار محدودتری خواهد داشت. چه کسی می تواند یک فیلم سینمایی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد!

به همین دلیل، ساختن فیلم های کوتاه امروزه بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. هرچند که ساخت آن برای رساندن پیام به مخاطب بسیار سخت تر است و نیاز به خلاقیت بیشتری دارد.

وقتی قصد داریم جامعه را نسبت به امری تهییج کنیم و توجه آنها را به موضوع خاصی جلب کنیم ابزاری قدرتمندتر از فیلم وجود ندارد. به جرأت می توان گفت که تاثیر صدها مقاله و توصیه شاید به اندازه یک فیلم خوش ساخت نباشد. بنابراین بدون شک فعالان حوزه اقتصاد و سیاست برای دستیابی به اهداف مورد نظرشان باید این ابزار یعنی ساخت فیلم های کوتاه را بسیار جدی بگیرند.

برای مثال هم اکنون که کشور ما مورد تحریم های ظالمانه بین المللی است، توجه به تولید داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چه از بعد مصرف کنندگان که باید تشویق به خرید کالاهای داخلی شوند و چه از بعد فعالان اقتصادی و کارآفرینان که باید آنها را به بخش تولید هدایت کنیم. در این راستا علاوه بر دولت و مسئولان، هر فرد و بنگاه دلسوزی می تواند نقش ایفا کند و با استفاده از امکانات و ابزارهای در اختیار خود، جامعه را به این سمت هدایت کند. و چه ابزاری تأثیرگذارتر از فیلم، آنهم فیلم کوتاه می توان یافت.

خوشبختانه برخی از بنگاه های بزرگ کشور این مهم را دریافتند و در راستای مسئولیت اجتماعی خود چند سالی است که از ابزار فیلم کوتاه برای جا انداختن مفاهیم بزرگ و مهم در کشور استفاده می کنند. برای مثال بانک پاسارگاد با توجه به شرایط خاص کشور و اهمیت تولید داخلی در سایه تحریم ها، چهارمین جشنواره ساخت فیلم های 180 ثانیه ای خود را امسال با محور حمایت از تولید داخلی و رشد ملی برگزار کرده است. فقط تصور کنید از میان فیلم های ساخته شده توسط افراد مختلف در این جشنواره چند فیلم مورد توجه مردم قرار گیرد و در شبکه های اجتماعی دست به دست شود. تأثیرگذاری این فیلم ها برای به شوق آوردن مخاطبین بسیار بسیار بیشتر از هر کار دیگری در این زمینه است.

نکته مهم دیگر در این جشنواره علاوه بر محور مهم آن، کشف استعدادهای هنری است. یعنی با یک تیر دو نشان زده می شود. هم جوانان با استعداد در حوزه هنر کشف می شوند و هم فیلم های ساخته شده پیام مهم حمایت از تولید ملی را در ذهن و قلب مخاطبان می نشاند. از مسیر همین جشنواره در 3 دوره قبل جوانانی به جامعه هنری کشور معرفی شدند که امروز جزو موفق ترین اعضای جامعه هنری و فیملسازی هستند.

* جزئیات چهارمین جشنواره فیلم های 180 ثانیه ای بانک پاسارگاد

اگر بخواهیم توضیح بیشتری در خصوص چهارمین جشنواره فیلم های 180 ثانیه ای بانک پاسارگاد بدهیم به نکات زیر باید اشاره کنیم.

اول اینکه این جشنواره دوسالانه برگزار می شد و آخرین آن در بهمن ماه سال گذشته بود اما به دلیل نامگذاری امسال به عنوان جهش تولید و اهمیت موضوع، مسئولان بانک احساس مسئولیت بیشتری در این زمینه کردند و امسال نیز خلاف رویه اقدام به برگزاری این جشنواره کردند.

یکی دیگر از نکات تمایز این جشنواره نسبت به دوره های پیشین، دعوت از فیلمسازان حرفه ای و باتجربه در کنار جوانان و فیلمسازانی است که در آغاز کار هستند. دلیل این دعوت هم تأکید بر اهمیت بسیار مبحث تولید و حمایت از آن برای بانک پاسارگاد است. به این ترتیب احتمال تولید فیلم های بسیار تأثیرگذار بیشتر می شود و همانطور که پیش از این گفتیم این فیلم ها می تواند اثرگذاری زیادی روی جامعه داشته باشند. این کار قطعا راهکاری بسیار مناسب برای هدایت مخاطبین به سمت تولید و در نهایت گامی مهم در جهت دست یافتن به جهش تولید است.

یکی دیگر از ویژگی های خاص این جشنواره این است که شرکت ها و سازمان های تولیدی که در این حوزه کارهای ارزشمند همراه با خلاقیت و نوآوری انجام داده اند و حائز دست آوردهایی شده اند، می توانند با گروه های فیلمساز وارد مذاکره شوند و آثار تولیدی خود را به جشنواره ارسال کنند. در حقیقت پیوندی میان جهان هنر و شرکت ها و سازمان هایی که غرق در کار اقتصادی خود هستند و ناخواسته به انعکاس و بازتاب این فعالیت ها از طریق هنر بی توجه بوده اند، ایجاد خواهد شد.

جشنواره فیلم کوتاه بانک پاسارگاد هم اکنون در محله ی فراخوان ارسال آثار است. علاقمندان می توانند تا پایان شهریور، آثار خود را با توجه به شرایط ذکر شده در سایت جشنواره به نشانی www.pasargadfilmfest.ir به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

لازم به ذکر است جهت ایجاد انگیزه و تقدیر از هنرمندانی که آثار آنها در مرحله داوری نهایی برگزیده شود، جوایز ارزنده ای به این ترتیب در نظر گرفته شده است: جایزه اول، جام زرین پاسارگاد و مبلغ 200 میلیون ریال، جایزه دوم جام سیمین پاسارگاد و مبلغ 150 میلیون ریال همچنین جایزه سوم، جام بلورین پاسارگاد و مبلغ 100 میلیون ریال. همچنین جوایز جشنواره در بخش فیلم سازان حرفه ای و با تجربه، از نفرات اول تا سوم به ترتیب جام زرین پاسارگاد و مبلغ 500 میلیون ریال، جام سیمین پاسارگاد و مبلغ 350 میلیون ریال و جام بلورین پاسارگاد و مبلغ 200 میلیون ریال خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 204
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران