پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516996 تاریخ : 1399/05/09-17:35:24
,17,
پیشنهاد اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکتها

دبیر شورای عالی عتف خبر داد:

پیشنهاد اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکتها

در یکصد و نود و دومین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف پیشنهاد شد که در سال 1400 عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکت های کوچک و متوسط بخش خصوصی اختصاص یابد.

به گزارش بانک و صنعت، مسعود برومند در حاشیه یکصد و نود و دومین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف که به صورت فوق العاده برگزار شد، به خبرنگاران گفت: جلسه امروز یک جلسه فوق العاده بود و درباره اجرای طرح تاپ (توسعه اشتغال پایدار) از جانب وزارت صمت بررسی هایی صورت گرفت که به طور مثال تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته و چه حمایت هایی نیاز است.

دبیر شورای عالی عتف با اشاره به اینکه 72 درصد شرکت هایی که در این سامانه ثبت نام کردند از بخش خصوصی هستند، افزود: با بررسی های صورت گرفته، مشخص شد از بخش اجرای فرصت مطالعاتی اساتید در صنایع استقبال خوبی شده و در بخش «سرباز تاپ» نیز هماهنگی های خوبی با ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته است.

وی یکی از مشکلات طرح «تاپ» را نداشتن پشتوانه مالی عنوان کرد و گفت: این طرح ها به دلیل نداشتن پشتوانه مالی نیازمند حمایت سایر بخش ها است که در این جلسه درخواست شد تا دانشگاه های بزرگ کشور پس از بررسی به طرح تاپ توجه بیشتری داشته باشند.

برومند با بیان این مطلب که در این جلسه از دانشگاه های بزرگ خواسته شد تا اعضای هیات علمی خود را برای تعریف برخی از پروژه های پایان نامه ها و رساله های دکتری در چارچوب طرح تاپ ترغیب کنند، خاطرنشان کرد: در این جلسه روسای دانشگاه های تهران و صنعتی اصفهان حضور داشتند و آنها این مسولیت را پذیرفتند که چگونه از ظرفیت اساتید در جهت توجه به طرح تاپ استفاده کنند.

دبیر کل شورای عالی عتف به مزایای بهره مندی دانشگاه ها از طرح تاپ، اشاره کرد و گفت: دانشگاه هایی که از طرح های موجود در سامانه تاپ در تعریف پایان نامه های تحصیلات تکمیلی خود استفاده کنند، پروژه های آنها در قالب پایان نامه های تقاضا محور تعریف و از مشوق های این نوع طرح ها بهره مند خواهند شد.

وی افزود: همچنین مقرر شد سازمان برنامه و بودجه بررسی کند که آیا می تواند پشتیبانی مالی از این طرح داشته باشد یا خیر. از سوی دیگر مقرر شد با صندوق نوآوری شکوفایی مذاکرات بیشتری صورت بگیرد که آیا می توان از طریق صندوق های پژوهش و فناوری استانی در غالب طرح وی سی از بعضی طرح ها حمایت کرد یا خیر.

برومند اضافه کرد: درست است که شرکت هایی که در سامانه طرح تاپ ثبت نام کرده اند، دانش بنیان نیستند اما شرکت های تولیدی هستند که توسعه و رونق تولید و ارتقا کیفیت محصولات آنها موجب توسعه کسب و کارها و اشتغال خواهد شد.

برومند با اشاره به اینکه در این جلسه اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکت ها مطرح و مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: در این جلسه پیشنهاد شد که در سال 1400 بخشی از عوارض و یا تعرفه های ناشی از واردات کالا به بخش تحقیق و توسعه شرکت ها به ویژه شرکت های کوچک و متوسط بخش خصوصی اختصاص داده شود تا از این طریق بخشی از منابع تحقیق و توسعه شرکت ها در سال 1400 تامین شود.در صورت تایید نهایی این پیشنهاد، می توان این بند را در قانون بودجه 1400 وارد کرد.

دبیر شورای عالی عتف گفت: در این جلسه مقرر شد تا پیشنهادات در این زمینه جمع بندی و در قالب صورت جلسه تهیه و برای ارائه آن به شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود.

دبیر کل شورای عالی عتف خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مقرر شد وزارت صمت بررسی کند که آیا می تواند از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان گسترش و نوسازی معدنی ایران برای پشتیبانی از این طرح کمک بگیرد یا خیر

وی یادآور شد: همچنین قرار شد طرح هایی که در این سامانه ثبت شده اند، مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار بگیرند و دسته بندی شوند تا اگر در حوزه یکسان تعریف شده به آنها را تجمیع و در قالب یک طرح بزرگتر اجرایی کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 231
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران