پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520033 تاریخ : 1399/07/02-10:48:22
,8,
پیش بینی اوضاع بورس در ماه های آینده

پیش بینی اوضاع بورس در ماه های آینده

یک تحلیلگر اقتصادی ضمن پیش بینی اوضاع بورس در کوتاه و میان مدت، گفت: بازار سرمایه باعث افزایش نقدینگی نمی شود بلکه سرمایه اسمی و سرعت گردش پول را افزایش می دهد. همچنین، تا زمانی که نقدینگی در بورس جذب شود، تورم ایجاد نمی شود و رشد بورس تورم زا نیست.

به گزارش بانک و صنعت، علی سعدوندی در یک برنامه اینستاگرامی به سوالات مخاطبان درباره وضعیت فعلی و آینده بازارهای اقتصادی کشور، پاسخ داد و گفت: اگر وضعیت تورم به همین صورت باقی بماند، بازار سرمایه حباب دارد، اما در حال حاضر این حباب زیاد نیست. در صورتی که تورم بازارهای موازی از بورس بیشتر باشد طبیعی است که افراد پول خود را از بورس خارج کنند و از آنجا که حباب شکل گرفته در بازار مسکن بی سابقه است، ممکن است فردی سرمایه خود را از بورس وارد مسکن کند.

وی افزود: در شرایطی که ارز، طلا، مسکن و...گران است، وضعیت بورس نسبت به بازارهای موازی مناسب تر است. هر چه به سمت آخر سال و ابتدای سال بعد حرکت کنیم، شاخص بورس به یک تعادل می رسد که افراد دارای سهام های بنیاددار، ضرر نخواهند کرد و کسانی که در مرداد ماه وارد بورس شده اند، احتمالا متتفع خواهند شد.

بورس در میان مدت صعود می کند

این کارشناس اقتصادی بازار سرمایه در روزهای اینگونه را پیش بینی کرد که روند شاخص در کوتاه مدت نزولی و در میان مدت صعودی باشد و کسانی که سهام های بی ارزش و براساس شایعات خریده اند، ضرر خواهند کرد اما این ضرر نباید باعث شود که بازار را ترک کنند بلکه باید از آن درس بگیرند و از این به بعد با مشورت بیشتر عمل کنند.

سعدوندی ادامه داد: اگر خودرو در بورس عرضه شود، نتایج مثبتی چون افزایش قیمت بورس کالا، بهبود وضعیت شرکت های خودروسازی و اخذ مالیات دارد که در کل این اقدام می تواند شرکت های قطعه سازی، فولادی، پتروشمیی و بانک ها را منتفع کند.

2 میلیونی شدن شاخص بورس یکسال زمان می برد

به اعتقاد این تحلیلگر اقتصادی، یکسال َزمان می برد تا شاخص بورس به دو میلیون و 100 هزار واحد برسد. وضعیت کنونی اقتصاد خیلی بهتر می شود اگر نقدینگی به سمت بازار اوراق برود و دولت دست به انتشار اوراق بزند و نرخ سود آن را به بالای 25 تا 26 درصد برساند.

سعدوندی یکی از ملزومات بهبود شرایط اقتصادی کشور را عملیات بازار باز بانکی دانست و گفت: یکی از اصلاحات برای اقتصاد کشور این است که بین بودجه ارزی و ریالی تفکیک صورت گیرد و درآمدهای حاصل از نفت وارد بودجه نشود. علاوه براین، تسهیل در روند کسب وکارها و اعطای مجوز راه حل اقتصادی است اما متاسفانه جهش تولید در سطح یک شعار باقی مانده است. اگر تولید را سودآور کنید، حتما نقدینگی به سمت آن حرکت می کند.

بورس نقدینگی را افزایش نمی دهد

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: بازار سرمایه باعث افزایش نقدینگی نمی شود اما باعث افزیش سرمایه اسمی می شود و می تواند سرعت گردش پول را افزایش بدهد و تا زمانی که نقدینگی در بورس جذب شود تورم زا نیست. همچنین، رشد بورس تورم زا نیست بلکه سقوط بورس تورم زاست.

وی مشکل اساسی اقتصاد کشور را روش تامین کسری بودجه دانست و ادامه داد: اگر ارز 4200 تومانی حذف می شد اکنون قیمت دلار 14 تا 15 هزار تومان بود. همچنین اگر محدودیت های صادرلاتی لغو شود با ریزش قیمت دلار مواجه خواهیم بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 226
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران