پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508454 تاریخ : 1398/12/05-17:34:34
,15,
پژوهشگاه فضایی ایران از نهاد های تاثیر گذار در فناوری فضایی است

آذری جهرمی در سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران:

پژوهشگاه فضایی ایران از نهاد های تاثیر گذار در فناوری فضایی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران در پیامی فعالیت 7 سال گذشته این پژوهشگاه را در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار عنوان کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، متن کامل پیام وزیر ارتباطات به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران به شرح زیر است:
توسعه علم و فناوری های فضایی از جمله افتخارات کشور و موجب اقتدار ما در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی و یکی از ضروریات هر کشور است.
امروزه، فناوری فضایی به عنوان یکی از مهم ترین زمینه های رقابتی در میان کشورها شناخته شده و مبنایی برای مقایسه از نظر توسعه اقتصادی و صنعتی کشورهاست. با توجه به ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فرد فناوری های فضایی در اموری همچون ارتباطات، مخابرات، سنجش از دور، آموزش از دور، مکان یابی و ناوبری، زندگی بدون استفاده از فضا دیگر متصور نیست.
ایران نیز تاکنون فعالیت هایی چشمگیری  در حوزه فضایی صورت داده و توانسته به چرخه فضایی دست یابد و پژوهشگاه فضایی ایران، از جمله نهادهای تاثیرگذار برای توسعه این فناوری در کشور به شمار می رود.
پژوهشگاه فضایی ایران که در 6 اسفند سال 1391 تاسیس شد، در طی 7 سال فعالیت خود با برخورداری از نیروهای متخصص، جوان، مجرب و متعهد، باعث پیشرفت این فناوری در کشور شد؛
چنانکه با عزم والا و تلاش متخصصان و فناوران خود توانسته دستاوردهای ارزنده ای را پیشکش ملت شریف و عزیز ایران اسلامی نماید.
این پژوهشگاه در حوزه های مختلف فناوری های فضایی از جمله طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی، تراسترها و موتورهای پیشران، بلوک انتقال مداری، بالن مخابراتی، خدمات فضاپایه و کاربرد آن در مدیریت بحران در بلایای طبیعی، موفقیت های ارزشمندی داشته که پشتوانه ای قوی برای حوزه فضایی کشور است و جای تبریک و تقدیر دارد.
پژوهشگاه در سال جاری با حرکتی برنامه ریزی شده با استفاده از داده های سنجش از دور فضایی با برآورد خسارت ناشی از سیل فروردین 98 با استفاده از بالن مخابراتی در ارائه سرویس اینترنت رایگان به این مناطق کمک شایانی به ستاد مدیریت بحران نمود و نیز خدمات به زائران اربعین حسینی میلیاردها تومان برای کشور صرفه جویی اقتصادی به همراه داشت که می توان از آن به عنوان خدمات فضاپایه پژوهشگاه نام برد.
در حوزه طراحی و ساخت ماهواره نیز ماهواره مخابراتی ناهید 1 را به پایان رسانده که آماده پرتاب است و ماهواره سنجشی پارس 2 هم در دست تجمیع است، همچنین مدل مهندسی ماهواره ناهید 2 نیز پایان رسیده و مراحل ساخت مدل کیفی و پروازی آن در دست است.
در زمینه موتورهای فضایی، آزمایش موتور آرش از دیگر موفقیت های بزرگ و ارزشمند این پژوهشگاه است، ضمن اینکه تست های نمونه کیفی سامانه بلوک مداری را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است.
در حوزه توسعه فناوری های فضایی نیز این پژوهشگاه موفقیت های مهمی را به دست آورده است که طراحی و ساخت پین پولر و چرخ عکس العملی، باتری های فضایی، پنل خورشیدی و حسگرها از آن جمله است که هر کدام در حوزه پروژه های فضایی کاربرد دارد و نمونه بارز آن، استفاده از چرخ عکس العملی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران در پروژه ملی ماهواره سنجشی ظفر است.
نکته قابل توجه در این مسیر آن است که همه این موفقیت ها در شرایطی حاصل شد که کشور و به ویژه حوزه فضایی در تحریم بوده و دستیابی به این فناوری ها ممکن نیست، مگر با غیرت و همت متخصصان علاقمند و متعهد این حوزه.
به یقین، این پژوهشگاه، به ویژه در سال های اخیر، یکی از منظم ترین مجموعه های این وزارت است که با همتی والا و روحیه جهادی در انجام ماموریت ها و وظایف خود و در نتیجه، در توسعه علم و فناوری کشور اسلامی مان تلاش بسیار نموده و دستاوردهای ارزنده ای را به ارمغان آورده است.
اینجانب ضمن گرامی داشت یاد و خاطر شهیدان عرصه علم و فناوری این پژوهشگاه و تبریک مجدد موفقیت های شما همکاران پرتلاشم در پژوهشگاه فضایی ایران، امیدوارم با استمرار این فعالیت ها، شاهد توسعه عرصه فضایی کشور و در نتیجه افتخار و اقتدار بیشتر برای میهن اسلامی مان باشیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران