پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515036 تاریخ : 1399/04/07-16:13:10
,6,
همکاری دانشگاه علم  و صنعت با سایپا برای تولید موتور کم مصرف و گیربکس  پیشرفته

همکاری دانشگاه علم و صنعت با سایپا برای تولید موتور کم مصرف و گیربکس پیشرفته

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و رئیس دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت در یک دیدار با یکدیگر زمینه های علمی و عملی دو مجموعه را برای توسعه همکاری ها بررسی کرده و برای حضور بیشتر و جدی تر دانشگاه ها در پروژه های جدید سایپا به توافق رسیدند.

به گزارش بانک و صنعت، رئیس پژوهشکده و دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت به دیدار سیدجواد سلیمانی مدیرعامل سایپا در این گروه خودروسازی حضور پیدا کرد و در جلسه ای دو ساعته به بررسی زمینه های مشترک برای توسعه همکاری ها پرداخت. در این دیدار موضوعاتی همچون انجام اقداماتی از جمله ایجاد دفتر مشترک توسعه همکاری ها و تشکیل کارگروه ویژه ارتباط سایپا و دانشگاه علم و صنعت، جذب نخبگان دانشگاه علم و صنعت به عنوان مشاور مدیران سایپا، تست نهایی موتور "شاهین" در دانشگاه علم و صنعت پرداختند.

محمدحسن شجاعی فرد رئیس پژوهشکده و دانشکده خودرو در این جلسه با بیان اینکه تعدادی از نخبگان و فارغ التحصیلان مقاطع عالی دانشگاه علم و صنعت در گروه خودروسازی سایپا مشغول به کار هستند و باعث اتفاقات خوبی در این صنعت شده اند، اظهار کرد: لازم است مجموعه علمی و دانشگاهی کشور در حوزه خودرو به دریای بزرگ این صنعت بپیوندند تا مسیر اصلاح رویکرد و تکامل خودروسازی کشور با سرعت بیشتری طی شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون حدود 30 دانشجوی دکتری از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند، گفت: در پژوهشکده دانشکده خودرو پتانسیل فراوانی از نظر علمی و حتی تجهیزات سخت افزاری صنعت خودرو در اختیار داریم که می توان با استفاده از آن ها، این پژوهشکده را به هاب ارتباط سایپا و دانشگاه علم و صنعت تبدیل کرد.

عضو ارشد دانشگاه های ایران در انجمن مهندسی مکانیک انگلستان (FIMechE) با اشاره به محدودیت ها و مشکلاتی که تحریم ها برای صنعت خودرو ایجاد کرده است، اظهار کرد: تلاش و ادامه فعالیت خودروسازان در شرایط سخت تحریمی شایسته احترام است اما می توانیم از فضای مساعد تعاملات علمی دانشگاه های کشور با جوامع بین المللی برای کمرنگ کردن فشارهای ناشی از این تحریم ها استفاده کنیم.

شجاعی فرد افزود: نخبگانی که در صنعت خودرو جذب شده اند، علاوه بر تخصص های علمی، تجربیات عملی کار را نیز کسب کرده و به سرمایه های ارزشمندی تبدیل شده اند. به همین دلیل، ضمن اینکه دانشگاه آماده است از توانمندی های صنعتی برای انتقال به دانشجویان استفاده کند، از سایپا می خواهیم که زمینه حضور این افراد برای تدریس در دانشگاه علم و صنعت را فراهم آورد.

رئیس پژوهشکده دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت در ادامه پیشنهادهایی برای ایجاد دفاتر و تشکیل کارگروه توسعه همکاری ها با گروه خودروسازی سایپا، پذیرش تعدادی از کارکنان سایپا جهت ادامه تحصیل در دانشکده خودرو، همکاری ویژه دانشگاه علم و صنعت و سایپا برای طراحی و تولید موتورهای کم مصرف و گیربکس های پیشرفته و اجرای پروژه های مشترک در حوزه های مختلف طراحی و تولید خودرو ارائه کرد.

نخبگان دانشگاه، مشاور مدیران سایپا می شوند

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در این جلسه با بیان اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه چالشی بوده که به نظر می رسد هنوز هم رفع نشده است، اظهار کرد: پس از آغاز همکاری و امضای تفاهم نامه با سازمان ملی کارآفرینی کشور برای توسعه همکاری با مجموعه های دانش بنیان و استارتاپی کشور و ایجاد نخستین "کمیته همکاری های مشترک با مجموعه های دانش بنیان" در سایپا، رویکرد جذب نخبگان و برخی فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور را نیز برنامه ریزی کرده ایم.

در ادامه سیدجواد سلیمانی با بیان اینکه در سال های گذشته، برخی فارغ التحصیلان دانشگاهی جذب شرکت ها می شدند اما در فرآیند طی کردن مسیر ارتقاء شغلی از سطح کارشناسی تا مدیریت، کارآئی به روز علمی و انگیزه خود را از دست می دادند، ادامه داد: در تعامل با دانشگاه های بزرگ صنعتی کشور قصد داریم تعدادی از نخبگان این مراکز علمی در رشته های مختلف تحصیلی را جذب کرده و به عنوان مشاور در کنار مدیران گروه خودروسازی سایپا به کارگیری کنیم، به گونه ای که این گروه بتواند به صورت سیستماتیک فناوری و دانش را از دانشگاه به سایپا و نیازهای سایپا را به دانشگاه منتقل کند.

وی افزود: این مشاوران با داشتن توان علمی لازم، در سطوح مدیریتی نیز تجربه های عملی به دست می آورند و علاوه بر تاثیرگذاری مطلوب در تصمیمات مدیریتی، می توانند آینده علمی و عملی صنعت خودرو را تضمین کنند.

سلیمانی با بیان اینکه اجرای این برنامه می تواند زمینه ساز همکاری های بیشتر و واقعی تر صنعت خودرو و دانشگاه باشد، اظهار کرد: طی شدن چنین فرآیندی در آینده نزدیک تفکر و فضائی را شکل خواهد داد که بر اساس آن تعاملات صنعت و دانشگاه روی ریل توسعه قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا که خود از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است، ادامه داد: این رویکرد جدید در جذب نخبگان جامعه علمی کشور را علاوه بر دانشگاه علم و صنعت، با دانشگاه صنعتی شریف نیز در دستورکار قرار خواهیم داد تا ثمرات آن در پروژه های توسعه ای سایپا مشهود باشد.

در ادامه این جلسه پیشنهادهای ارائه شده از سوی رئیس دانشکده خودرو دانشگاه علم وصنعت به بحث و تبادل نظر گذاشته و مقرر شد کارگروه ویژه توسعه همکاری های دو جانبه، علاوه بر تهیه و تنظیم تفاهم نامه ای بین گروه خودروسازی سایپا و دانشگاه علم و صنعت، اجرای برنامه هایی از جمله همکاری در استفاده از پلت فرم طراحی شده در دانشگاه علم و صنعت، همکاری ویژه برای طراحی و تولید موتورهای کم مصرف و گیربکس های پیشرفته را در دستور کار قرار داده و برای تحقق هر چه سریعتر آنها برنامه ریزی کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 215
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران