پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521430 تاریخ : 1399/07/27-11:17:52
,10028,
مناسب سازی جشنواره فیلم کودک برای نابینایان و ناشنوایان

مناسب سازی جشنواره فیلم کودک برای نابینایان و ناشنوایان

رئیس سازمان بهزیستی کشور از برگزاری آنلاین جشنواره فیلم کودک و نوجوان خبر داد و گفت: باتوجه به اینکه یکی از اهداف این جشنواره استفاده همه کودکان از آثار است، سعی شده تا در جشنواره امسال نیز مناسب سازی برای افراد ناشنوا و نابینا صورت گیرد.

به گزارش بانک و صنعت، دکتر قبادی دانا در خصوص آغاز جشنواره فیلم کودک و نوجوان و مناسب سازی برخی از فیلم های این جشنواره برای کودکان دارای معلولیت شنوایی و بینایی بیان کرد: این روزها شاهد برگزاری جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان در کشور به میزبانی اصفهان هستیم. مناسب سازی برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی جهت حضور افراد دارای معلولیت بسیار حائز اهمیت است و می تواند زمینه تلفیق اجتماعی و شامل سازی افراد دارای معلولیت را فراهم کند.

به گفته وی، مناسب سازی تنها به صورت فیزیکی نیست که در معابر، خیابانها و مبلمان شهری باشد، بلکه مناسبسازی و دسترس پذیری برای افراد دارای معلولیت در سایر حوزه ها مانند حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز حائز اهمیت است؛ طبق اخبار واصله، سال گذشته حدود 1600 نفر از افراد دارای معلولیت در سینماهای جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان با انواع معلولیت های جسمی، حرکتی، نابینایی و ناشنوایی و اتیسم شرکت داشتند.

قبادی دانا با بیان اینکه سال گذشته پژوهش های لازم برای مناسب سازی و دسترس پذیری افراد دارای معلولیت برای جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان صورت گرفت، اظهار کرد: تلاش شده تا کودکان دارای معلولیت نابینایی، ناشنوایی و کودکانی که دارای اختلال اوتیسم هستند از این جشنواره استفاده کنند؛ اخباری که در این زمینه به دستمان رسیده این است که طی مدت برگزاری جشنواره، گروه مترجمین ناشنوایان برای حضور در سکانس های اختصاصی افراد ناشنوا حضور فعال داشته اند و همچنین برای سانس های اختصاصی افراد دارای معلولیت نابینایی نیز گروه دوبله حضور فعالی را در جشنواره سال گذشته داشته اند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: همچنین در جشنواره سال گذشته با همکاری انجمن های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت، شرایط مناسب سازی فیزیکی برای سینماهای میزبان جشنواره صورت گرفت و مناسب سازی کارگاه های جشنواره با زبان اشاره برای افراد ناشنوا یکی از اقدامات خوبی بوده است که انجام شد.

وی درخصوص مناسب سازی این جشنواره در سال جاری نیز گفت: امسال با شیوع ویروس کرونا این جشنواره به صورت مجازی برگزار می شود و برگزاری آنلاین جشنواره فرصتی است تا همه کودکان و نوجوانان ایرانی بتوانند از آن استفاده کنند. باتوجه به اینکه یکی از اهداف این جشنواره استفاده همه کودکان از آثار است، سعی شده تا در جشنواره امسال نیز مناسب سازی برای افراد ناشنوا به صورت زیرنویس و در برخی از سکانس ها با زبان اشاره استفاده شود.

قبادی دانا افزود: امسال برای اولین بار تلاش شده به صورت توضیح و شرح صحنه فیلم ها، مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت نابینایی نیز صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه متولیان جشنواره برنامه و فعالیتی نیز در کنار جشنواره برای روز جهانی عصای سفید داشتند، افزود: اخبار جشنواره در قالب گزارشات تصویری همراه با زبان اشاره برای استفاده افراد دارای معلولیت ناشنوایی منتشر شد که یکی از اقدامات خوب بوده است. باتوجه به اینکه اینگونه فعالیت ها در جشنواره های سینمایی ایران و منطقه کم نظیر است، می تواند شروع خوبی باشد تا در تمامی رویدادهای فرهنگی و اجتماعی نیز مسئولین امر و متولیان اجرایی برنامه ها قبل از شروع به اجرای برنامه و در دوره برنامه ریزی و پژوهش پیش از انجام، وجود افراد دارای معلولیت را به رسمیت بشناسند و برنامه ریزی مناسب را برای استفاده آنها از جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی فراهم کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور از متولیان، مسئولان و برنامه ریزان جشنواره فیلم کودک و نوجوان قدردانی کرد و گفت: این جشنواره بین المللی که حضور کودکان و نوجوانان دارای معلولیت را به رسمیت شناخته کار ارزشمندی کرده است.

وی همچنین از همه خانواده هایی که فرزندان آنها دارای معلولیت بینایی و شنوایی هستند نیز دعوت کرد تا مانند همه خانواده ها از برنامه های این جشنواره به صورت آنلاین و مجازی استفاده کنند که این می تواند سهم بسزایی را در ارتقای فرهنگی و اجتماعی داشته باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 235
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران