پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520048 تاریخ : 1399/07/02-12:23:49
,15,
محاسبه اینترنت آزاد بدون اطلاع رسانی، خلاف قانون است

محاسبه اینترنت آزاد بدون اطلاع رسانی، خلاف قانون است

یکی از مشکلات کاربران تلفن های همراه که بار مالی زیادی به آنها تحمیل می کند، قطع نشدن اینترنت همراه بعد از تمام شدن بسته های اینترنتی و مصرف اینترنت به نرخ آزاد است، از این رو امکان غیرفعال سازی مصرف اینترنت با تعرفه آزاد فراهم شده و محاسبه اینترنت با نرخ آزاد بدون اطلاع مشترک نیز خلاف قانون است.

به گزارش بانک و صنعت، کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه خود در سال 1395، با کاهش 20 درصدی تعرفه اینترنت، سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه را برای سیم کارت های دائمی به ازای هر کیلوبایت، 0.4 ریال و برای سیم کارت های اعتباری 0.6 ریال تعیین کرد تا هزینه هر گیگابایت اینترنت آزاد در سیم کارت دایمی حدود 42 هزار تومان و در سیم کارت اعتباری حدود 63 هزار تومان محاسبه شود.

مشترکان اپراتورهای مختلف اگر از اینترنت آزاد دیتای خود استفاده کرده باشند، درمی یابند که این استفاده اصلا مقرون به صرفه نیست. اپراتورها در کنار تعرفه های عادی اینترنت، اجازه ی ارائه ی طرح های تشویقی هم دارند که قیمت آن ها کمتر از کف تعرفه عادی اپراتور تعریف شده است. باوجود بالا بودن تعرفه اینترنت آزاد، در بسته های اینترنتی هزینه هر گیگابایت حدود 3000 تومان است، اما اگر مشترکی بسته اینترنتی خریداری نکند و به صورت آزاد از اینترنت همراه خود استفاده کند، در هزینه های سیم کارتش اختلاف قیمت بسیاری به وجود می آید.

اکثر مشترکان تلفن همراه، از بسته های تشویقی اینترنت اپراتورهای همراه استفاده می کنند، اما با تمام شدن این بسته ها، اینترنت با تعرفه آزاد محاسبه خواهد شد که در مقایسه با بسته های تعریف شده در اپراتورها برای کاربران مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل، آگاهی از زمان اتمام بسته اینترنتی اهمیت زیادی دارد. از طرفی به دلیل شکایت های متوالی کاربران از اپراتورهای تلفن همراه، رگولاتوری امکانی را فراهم کرده است تا مشترکان این اپراتورها بتوانند مصرف اینترنت با تعرفه آزاد را غیرفعال کنند.

نحوه غیرفعال کردن مصرف اینترنت آزاد پس از اتمام بسته اینترنت، برای مشترکان همراه اول با شماره گیری کد دستوری #113*100* و برای مشترکان ایرانسل با شماره گیری کد دستوری #3*2*3*555* است.

در این راستا محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی درباره مصرف غیرمتعارف اینترنت مشترکان گفته است: این بحث مهمی است که کاربران گاهی احساس می کنند بسته های اینترنت آن ها زودتر از موعد تمام می شود و اینترنت آن ها بدون اینکه مطلع شوند، با نرخ آزاد محاسبه می ‎شود. این مسئله جزو حقوق مصرف کنندگان است و ما موظف هستیم با اپراتورهایی که حقوق مصرف کننده را محترم نمی شمارند، برخورد کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان تنظیم مقررات در این رابطه به اپراتورها تذکر داده و اعلام کرده است که با این پدیده برخورد خواهد شد؛ اگر شهروندانی با این پدیده مواجه هستند که بسته آن ها تمام شده و اطلاع رسانی کافی صورت نگرفته و قبض های نجومی برای آن ها آمده است، با شماره 195 تماس بگیرند؛ قطعا با این پدیده برخورد جدی می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 300
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران