پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521153 تاریخ : 1399/07/21-12:18:40
,15,
ماهواره پارس 1 در راه سازمان فضایی

معاون وزیر ارتباطات خبر داد:

ماهواره پارس 1 در راه سازمان فضایی

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتمام تست های نهایی ماهواره پارس 1 برای تحویل به سازمان فضایی ایران خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، مرتضی براری درباره مهم ترین اقدامات حوزه فضایی کشور در یک سال اخیر، افزود: از آغاز برنامه 10 ساله دوم فضایی، توسعه متوازن ارکان حوزه فضایی را در دستور کار قرار دادیم و در هر دو حوزه بالادست و پایین دست برنامه هایی را به صورت کوتاه مدت و بلند مدت تدوین کردیم.

معاون وزیر ارتباطات افزود: برای تحقق تمام برنامه ریزی های انجام شده، کارگروه های مختلف تشکیل شد. خوشبختانه با تلاش در حوزه فضایی و علیرغم شیوع ویروس کوید 19، با رعایت پروتکل های بهداشتی، تمام برنامه ها مطابق با جدول برنامه زمان بندی در حال پیشرفت است.

رئیس سازمان فضایی کشور خاطرنشان کرد: در حوزه پایین دست و حوزه خدمات فناوری فضایی پس از شکل گیری استارت آپ ها هم اکنون شاهد به بلوغ رسیدن شان هستیم. با برگزاری رویدادهای مختلف توانمندسازی توسط سازمان فضایی، این استارت آپ ها علاوه توسعه دانش فنی خود توانسته اند بازارهای مورد هدف خود را نیز شناسایی و برای ورود به آن ها اقدام کنند.

وی اظهار داشت: در حوزه بالادست و توسعه فناوری نیز پروژه های ماهواره ای با سرعت در حال پیشرفت است و گام به گام در حال تحقق اهداف سند چشم انداز هستیم. به تازگی نیز تست های ماهواره پارس 1 به سرانجام رسید و به زودی نیز تحویل سازمان فضایی خواهد شد. دیگر پروژه ها نیز مطابق با برنامه و بدون هیچ تاخیر زمانی در حال پیشرفت است.

برنامه های پیش روی سازمان فضایی کشور

براری گفت: یکی از راهبردهای جدید که آن را در دستور کار قرار داده ایم تسهیل گری برای ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فضایی است. بسیار امیدوارکننده است که شرکت ها و نهادهای توانمند برای ورود به این عرصه در حوزه زیرساخت ها و اپراتوری اعلام آمادگی کرده اند و فرآیندهای نهایی خود را طی می کنند.

وی تصریح کرد: این مسیری که آغاز شده بدون هیچ توقفی تا به نتیجه رسیدن اهداف آن پیگیری خواهد شد تا کشور از ثمرات آن بهره مند شود. در حوزه خدمات نیز همچون گذشته با سیاست ها و راهبردهایی که تدوین شده است به دنبال رونق بازار این کسب و کارها هستیم. در پی فعالیت ها و برنامه های ترویجی که سال گذشته برگزار کردیم، احساس نیاز به خدمات کسب و کارهای این حوزه در بخش های مختلف مدیریتی کشور نیز ایجاد شده است.

او درباره آخرین وضعیت موتور فضایی آرش گفت: موتور آرش نیز که توسط پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده در حال طی کردن تست های نهایی خود است.

استارت های فضایی، دانش بنیان شدند

مرتضی براری معتقد است استارت آپ های حوزه فضایی در حال رسیدن به بلوغ دانشی هستند. وی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: در ایام کرونا الگوریتم پایش آتش سوزی استارت آپ تیزنگر مورد تایید آژانس فضایی اروپا قرار گرفت و هم اکنون توسط این آژانس و با نام ایرانی در حال بهره برداری است. دیگر استارت آپ ها نیز با توسعه دانشی که داشته اند در حال جذب بازارهای خود هستند. این مسیر، نویدبخش آینده ای درخشان برای آن ها خواهد بود. همچنین آنها نیز موفق به کسب مجوز دانش بنیانی شدند و اکنون مسیر خود را با جدیت بیشتر طی می کنند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران