پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508029 تاریخ : 1398/11/28-14:52:56
,1,
قرض‌الحسنه و تاب‌آوری در برابر پدیده‌های طبیعی

قرض‌الحسنه و تاب‌آوری در برابر پدیده‌های طبیعی

مقابله با آثار پدیده‌های طبیعی زیان‌بار و افزایش تاب‌آوری ساکنان مناطقی که همواره در معرض ریسک چنین پدیده‌هایی هستند، یکی از دغدغه‌های همیشگی جوامع بوده و هست. در این مطلب به شما گفته‌ایم بانک قرض‌الحسنه مهر ایران چگونه با اقدامات خود سعی کرده آثار چنین پدیده‌هایی را کاهش دهد و ساکنان مناطق یاد شده را توانمند سازد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهرایران، جغرافیا و مسائل مربوط به محیط زیست همچون حوزه‌های سیاسی و اجتماعی بر اقتصاد تأثیر می‌گذارند. این تأثیر گاهی می‌تواند مثبت باشد و گاهی می‌تواند به دلیل ناآشنا بودن با شیوه‌ تعامل مؤثر و بهینه انسان با پدیده‌های جغرافیایی، آثار منفی را برای اقتصاد به همراه داشته باشد.

به‌عنوان مثال قرارگیری در حاشیه رودخانه‌ها، به توسعه بخش کشاورزی و در مراحل پیشرفته‌تر، رشد صنایع فرآوری و تکمیلی می‌انجامد. ممکن است ساکنان مناطق کویری، خود را با ساکنان حاشیه رودخانه‌ها مقایسه کنند و تأثیر جغرافیا و محیط زیست را بر منطقه خود منفی تلقی کنند. این در حالی است که تعامل بهینه انسان با محیط زیست در مناطق کویری به تولید انرژی پاک و ارزان قیمت خورشیدی می‌انجامد و می‌تواند یک مزیت برای صنایعی باشد که نرخ انرژی در قیمت محصولات نهایی آن‌ها اهمیت بالایی دارد.
سایر پدیده‌های جغرافیایی و زیست‌محیطی نیز به‌طور مشابه در اقتصاد مناطقی که با این پدیده‌ها روبرو هستند، تأثیر دارند. سکونت در مناطق پر باران، از یک طرف خطر مواجهه با سیل و از طرف دیگر دسترسی به ذخایر آبی را به‌همراه دارد. زندگی در مناطق زلزله‌خیز نیز از این قاعده مستثنی نیست.

تاب‌آوری در برابر پدیده‌های طبیعی
آنچه که در رویارویی با چنین پدیده‌هایی اهمیت پیدا می‌کند، آماده بودن زیرساخت‌های لازم برای بهره‌مندی از منافع قرارگیری در یک منطقه جغرافیایی خاص یا مواجهه با پدیده‌های زیست محیطی است. ساکنان مناطقی که در بازه‌های زمانی قابل پیش‌بینی با ریسک دائمی پدیده‌های طبیعی مانند سیل، طوفان، زلزله و خشکسالی مواجهند، می‌توانند بدون ترک محل سکونت و رها کردن کسب‌و‌کار خود، سطح رفاه قابل قبولی داشته باشند. این سطح از رفاه، نیازمند منابعی است که آن‌ها را نه برای مقابله، بلکه برای تاب‌آوری در برابر چنین پدیده‌هایی آماده کرده باشد.

چالش تأمین منابع مالی در مناطق در معرض ریسک
یکی از مسائل مهمی که بر زندگی ساکنان بومی چنین مناطقی تأثیرگذار است، ناتوانی در جذب سرمایه و در نتیجه، توسعه‌نیافتگی اقتصادی به دلیل قرارگیری در برابر چنین ریسک‌هایی است. با این حال، آنچه که از آن با عنوان ریسک بلایای طبیعی یاد می‌شود، به‌گونه‌ای قابل مدیریت است که کمترین زیان اقتصادی را با خود به‌همراه داشته باشد.
به‌عنوان مثال استان قم یکی از استان‌هایی است که مجموع بارش سالانه‌اش در مقایسه با استان‌های پر بارش، پایین‌تر است و در معرض ریسک خشکسالی قرار دارد. این در حالی است که این استان در ارزیابی‌های محیط کسب‌وکار توانسته رتبه‌های قابل توجهی را در بخش کشاورزی به خود اختصاص دهد. کشاورزان این استانِ در معرض ریسک خشکسالی توانسته‌اند با تخصیص سرمایه به بخش تحقیق و توسعه و تغییر الگوی کشت، با تمرکز بر محصولات کم آب‌بر، محصولات با ارزش افزوده بالاتری را تولید کنند.
این شیوه می‌تواند الگویی برای سایر استان‌ها و مناطقی باشد که با ریسک پدیده‌های طبیعی مواجهند، اما مسئله این است که چنین مناطقی به دلیل عدم توسعه‌یافتگی منابع کافی برای سرمایه‌گذاری‌های مشابه را ندارند و فرصت توسعه پایدار را از دست می‌دهند.
بخش قابل توجهی از خسارات وارد شده به استان‌های درگیر سیل در ابتدای سال جاری به دلیل ایمن نبودن واحدهای مسکونی، تولیدی، صنعتی و تجاری رخ داد. ساکنان روستاهای کمتر توسعه‌ یافته به دلیل عدم توان اقتصادی برای ساخت مسکن ایمن در فاصله‌ای قابل قبول از حریم رودخانه‌ها دچار خسارت شدند. در سیل اخیر استان سیستان و بلوچستان نیز خانه‌های ساخته شده از خشت و گل، بیشترین میزان تخریب را تجربه کردند که عامل کلیدی آن را می‌توان در عدم توسعه‌یافتگی مناطق، سطح پایین درآمد و نرخ‌های پایین جذب سرمایه، جست‎‌وجو کرد.

نقش قرض‌الحسنه در توسعه پایدار مناطق در معرض ریسک
خدمت‌رسانی به ساکنان مناطق در معرض پدیده‌های طبیعی، تنها نباید به دوره‌های بحرانی و پس از بروز خسارت‌ محدود شود؛ بلکه می‌تواند به‌عنوان اقدامات پیشگیرانه‌ در دستور کار قرار گیرد تا زیرساخت‌های توسعه پایدار در این مناطق و نیز اقدامات لازم برای تاب‌آوری آن‌ها را ایجاد کند.
قرض‌الحسنه می‌تواند در توسعه پایدار و تاب‌آوری این مناطق، نقش قابل توجهی داشته باشد. ساکنان مناطق کم‌برخورداری که در معرض ریسک پدیده‌های طبیعی قرار دارند، با دسترسی به منابع ارزان و کم‌هزینه قرض‌الحسنه در ارتقای سطح توسعه‌یافتگی و درجه تاب‌آوری این مناطق سهیم خواهند بود.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و تاب‌آوری در برابر پدیده‌های طبیعی
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با چنین رویکردی، بخشی از منابع خود را به این مناطق هدایت می‌کند. این بانک «تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابی به جامعه توسعه‌ یافته» را به‌عنوان چشم‌انداز ایفای مسئولیت‌‎های اجتماعی در نظر گرفته و در این راستا به مناطق در معرض ریسک پدید‌ه‌های طبیعی نیز خدماتی را ارائه داده است.
ساخت خانه بهداشت در مناطق روستایی زلزله زده استان کرمانشاه، مشارکت در ساخت بیمارستان 300 تخت خوابی روانپزشکی ایران، مشارکت در ساخت مدارس روستایی در استان‌ سیستان و بلوچستان، مناطق زلزله‌زده گیلان‌ غرب و شهرستان ثلاث باباجانی در کرمانشاه و احداث 100 واحد مسکونی برای مددجویان سیل زده در استان های گلستان، لرستان و ... بخشی از دستاوردهای این بانک در این زمینه هستند.
توجه به گروه‌های کم‌درآمد در مناطق در معرض خشکسالی از دیگر اقدامات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در این حوزه است. استان کرمان یکی از استان‌های در معرض خشکسالی است که ظرفیت بالایی برای استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی دارد. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با حمایت تسهیلاتی و تأمین مالی احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی در این استان، با مشارکت کمیته امداد توانسته است تاکنون 720 خانوار تحت پوشش این کمیته را به جمع تولید‌کنندگان برق اضافه کند و به‌طور میانگین، درآمد یک میلیون تومانی در ماه را برای آن‌ها ایجاد کند.
از دیگر اقدامات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، در راستای توسعه پایدار و تاب‌آوری این مناطق می‌توان به اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به پروژه‌های بازچرخانی فاضلاب در مناطق محروم استان‌های فارس، اصفهان و تهران و نیز اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به روستاییان برای حفظ مشاغل و تولیدات کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی اشاره کرد.
این اقدامات مهر ایران به‌عنوان بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور، باعث می‌شود ساکنان مناطق محروم و مناطق مواجه با ریسک پدیده‌های زیست‌محیطی، ضمن اینکه با داشتن درآمد پایدار، سطح رفاه خود را افزایش می‌دهند، به توسعه منطقه خود نیز کمک کنند. ساخت مدرسه نیز در راستای توجه به نهاد آموزش به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم توسعه انسانی مورد نظر قرار داشته است. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران امید دارد که با گسترش چنین فعالیت‌هایی، بتواند بیش از پیش در راستای توسعه مناطق محروم و افزایش تاب‌آوری در برابر بلایای طبیعی، گامی مؤثر بردارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران