پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508517 تاریخ : 1398/12/06-17:06:37
,23,17,
فرهنگ سازی مالیاتی، گامی درجهت ارتقای رفاه جامعه

فرهنگ سازی مالیاتی، گامی درجهت ارتقای رفاه جامعه

طی سال‌های اخیر فرهنگ مالیاتی به‌ عنوان ابزار سنجش مشارکت در پرداخت مالیات افراد جامعه مورد نقد و بررسی قرار گرفته و به همین جهت، ارتقای فرهنگ مالیاتی به‌عنوان پیش‌شرط و اولین گام برای اقناع افکار عمومی در خصوص نقش مالیات در ارتقای سطح زندگی مردم و اخذ مالیات از آحاد مردم قلمداد شده است.

بانک و صنعت، در همین رابطه راهکارهای متعددی نیز برای ارتقای فرهنگ مالیاتی همچون آموزش، تبلیغات، تشویق به سرمایه‌گذاری، ساده‌سازی قوانین مالیاتی، عدالت مالیاتی و.. شناسایی و اقدامات منسجمی به مرحله عمل رسیده است. مقوله فرهنگ مالیاتی خود وابسته به وضعیت فرهنگ اجتماعی و سطح امکانات رفاهی مردم جامعه بوده و رشد این امکانات و افزایش سطح رفاه خانواده ها به ارتقای فرهنگ مالیاتی و افزایش سطح آگاهی مردم از فواید مالیات و به تبع آن، رضایتمندی از سیستم مالیاتی وابسته است.
توجه به پیامد سیاست‌ها بر توزیع عادلانه درآمد جامعه، لازمه موفقیت دولت‌ها در جهت رشد و اعتلای ساختار اقتصادی و امکانات رفاهی کشور و در نتیجه، افزایش میزان رضایتمندی مردم است. اگر شکاف طبقاتی عمیق‌تر باشد، ارزش‌های جامعه بیشتر به سمت مادیات رفته و ثروت‌اندوزی به‌عنوان هدف متعالی، استفاده از هر وسیله را توجیه و در نتیجه فضای جامعه را آکنده از بی‌عدالتی و تبعیض خواهد کرد. بر همین اساس، اعتنا به مقوله مالیات و برنامه ریزی برای فرهنگ سازی مالیاتی، اهمیت خود را بیش از پیش نشان می دهد.
درآمدهای مالیاتی برای ارتقای رفاه جامعه، نقش بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال : تخصیص یک درصد از محل مالیات برارزش افزوده به بخش بهداشت و سلامت و درمان که طی سالهای اخیر به تصویب رسیده است تاثیر فراوانی در افزایش میزان رضایتمندی آحاد جامعه از مقوله مالیات و نیز ارتقای سطح بهداشت و سلامت مردم داشته است. اختصاص بخشی از مالیات برارزش افزوده به شهرداریها و دهیاریها که چند سالی است به مرحله اجرا رسیده است نیز نمونه بارزی از تاثیر مستقیم مالیات در جهت ایجاد امکانات رفاهی و گسترش زیر ساختهای آبادانی و پیشرفت جامعه می باشد.
به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی ، عقب‌افتادگی در توسعه نهادهای سیاسی به دلیل عدم توجه به توسعه اجتماعی و اقتصادی بوده که منجر به بی‌ثباتی، ‌هرج‌ومرج، اقتدارگرایی و زوال سیاسی جامعه می‌شود. با عنایت به آنچه مطرح شد، اصلاح و بهبود فرهنگ جامعه، نقش چشمگیری در توسعه کشور خواهد داشت. بدون تردید، مسوولیت اصلاح و بهبود فرهنگ کشور، مستقیما برعهده نظام سیاسی حاکم است. بنابراین ضروری است تا مسوولان کشور در جهت تعدیل و رشد فرهنگ جامعه همت گمارند تا زمینه رفاه مردم و پیشرفت کشور در همه زمینه‌ها تحقق یابد.
هر آینه ، فرهنگ سازی مالیاتی در جامعه نهادینه شود و اعتقاد راسخی در خصوص مشارکت در پرداخت مالیات در بطن جامعه شکل بگیرد می توانیم به شکوفایی اقتصاد و باروری پروژه ها و طرحهایی که در مسیر ایجاد امکانات رفاهی مردم تهیه شده امیدوار باشیم.


سازمان امور مالیاتیارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران