پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521423 تاریخ : 1399/07/27-10:32:32
,10028,10033,
غلظت آلاینده بنزن پایتخت برای اولین بار در شرایط مجاز قرار گرفت

فرار تهران از ترکیبات آلی فرّار؛

غلظت آلاینده بنزن پایتخت برای اولین بار در شرایط مجاز قرار گرفت

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: برای اولین بار طی سال های اخیر میزان آلاینده بنزن در تهران با توجه به استاندارد جهانی در هوای محیطی، در شرایط قابل قبول و مجاز قرار گرفته است.

به گزارش بانک و صنعت، حسین شهیدزاده با اشاره به اینکه یکی از آلاینده های مهم تهران، ترکیبات آلی فرّار است که بر اثر احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه و تبخیر بخارات بنزین به ویژه در پمپ بنزین ها و خودروها ایجاد می شود، افزود: ترکیبات آلی فرّار شامل بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن است و به دلیل انتشار از خودروها و برخی صنایع در هوای آزاد تنفسی تهران و سایر کلان شهرها وجود دارد.

به گفته وی، اثرات تنفس طولانی مدت ترکیبات آلی فرّار، می تواند خطرناک باشد و سبب بیماری های مختلف از جمله انواع سرطان ها شود و از این رو، بررسی مداوم آن ها در هوای محیط های شهری ضرورت دارد.

شهیدزاده در ادامه با اشاره به اینکه ترکیبات آلی فرّار، ترکیبات بسیار متنوعی هستند که در همه جا پراکنده شده اند و برخی از آنها به صورت طبیعی وجود دارند و برخی نیز به دست انسان ایجاد می شوند، اظهار کرد: برای مثال، بسیاری از رنگ های شیمیایی، عطرها و مواد بودار از ترکیبات آلی فرّار تشکیل شده اند و این ترکیبات در جو نیز به صورت بخار هستند و به عنوان آلاینده در نظر گرفته می شوند.

وی با بیان اینکه ترکیبات آلی فرّار در تشکیل آلاینده های ثانویه مانند اُزُن سهم زیادی دارد، تصریح کرد: سرچشمه اصلی بنزن و سایر ترکیبات آلی فرٌار در مناطق شهری، منابع آلاینده متحرک مانند خودروها هستند و بزرگ ترین منبع این آلاینده ها نیز خودروهای بنزینی اند. همچنین تحقیقات سالهای گذشته در شرکت کنترل کیفیت هوا، پمپ بنزین ها را به عنوان منابع ساکن و ثابت تولید و انتشار این آلاینده به صورت محلی معرفی کرده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر اینکه طی سال های اخیر با سنجش آلاینده بنزن در نقاط مختلف تهران به نتایج قابل توجهی رسیده است، خاطرنشان کرد: آنالیز نتایج غلظت آلاینده ای پایتخت، نشان دهنده تغییرات غلظت آلاینده بنزن متناسب با تغییرات حجم ترافیک، شرایط جوی و موقعیت مکانی است. کارشناس واحد راهبری و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز در این باره گفت: بررسی داده های فصلی سال گذشته با مدت مشابه در بهار و تابستان سال جاری، گویای کاهش بیش از 30 درصدی غلظت ترکیبات آلی فرّار به ویژه بنزن در تهران است و بیشترین میزان غلظت ، انتشار و حضور این آلاینده ها در ماه های گرم سال و در مناطق پر تردد شهری نظیر بزرگراه ها و تقاطع های پر رفت و آمد است.

حسین حسن خانی با اعلام اینکه کاهش قابل ملاحظه غلظت آلاینده های ترکیبات آلی فرّار به ویژه بنزن در سه ماهه اول سال جاری مشهود بود، افزود: با استناد به آمار و اطلاعات سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارش ها و کاهش دما در این بازه زمانی، می توان گفت که این عامل، تأثیر زیادی بر کاهش غلظت این نوع آلاینده ها داشته است.

این کارشناس شرکت کیفیت هوای تهران در پایان درباره آلاینده تولوئن نیز خاطرنشان کرد: استاندارد و حد آستانه مجاز برای آلاینده تولوئن در هوای محیطی وجود ندارد، اما مقایسه ای کمیتی از غلظت های این آلاینده نشان دهنده ارتباط افزایش ترکیبات آلی فرار با تغییرات صعودی حجم ترافیک شهری می باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 220
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران