پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516990 تاریخ : 1399/05/09-16:14:29
,5,
طرح ملی ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه های نفت، وارد فاز تکمیلی شد

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران:

طرح ملی ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه های نفت، وارد فاز تکمیلی شد

معاون تولید شرکت ملی نفت ایران گفت: طرح ملی ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه های نفت نتیجه یک فعالیت خوب گروهی در حوزه نفت است که اکنون در فاز تکمیلی خود قرار گرفته است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از شرکت ملی نفت ایران، فرخ علیخانی اظهار داشت: موفقیت در به نتیجه رسیدن طرح تهیه و انتقال نفت سنتزی به عنوان خوراک پالایشگاه های اصفهان و آبادان نتیجه کار خوب گروهی بین شرکت های ملی نفت ایران، پالایش و پخش فرآورده های نفتی و مجتمع گازی پارس جنوبی با محوریت شرکت ملی ‎نفت همراه بوده است.

وی با اعلام خبر ارسال روزانه 20 هزار بشکه نفت سنتزی به عنوان خوراک پالایشگاه آبادان از چهارشنبه، 8 مرداد 1399، گفت: عمده تولید گاز کشور از پارس جنوبی صورت می گیرد که همراه آن میعانات گازی نیز تولید می شود؛ میعانات گازی در برخی از پالایشگاه ها و پتروشیمی ها به ویژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس استفاده می شود اما مازاد آن باید مدیریت شود تا خدشه ای به تولید پایدار گاز کشور وارد نشود.
وی با اشاره به راه کارهای پیش رو برای مدیریت میعانات گازی، گفت: تولید نفت سنتزی یکی از روش های به کارگیری میعانات مازاد بود که در واقع ترکیب نفت خام فوق سنگین و میعانات گازی با نسبتی مشخص برای استفاده در پالایشگاه ها به عنوان خوراک است.
علیخانی از برگزاری جلسات متعدد و برنامه ریزی برای به کارگیری این روش یاد کرد و گفت: ابتدا برنامه ریزی برای استفاده از آن به عنوان بخشی از خوراک پالایشگاه های شمال کشور از مبدا پالایشگاه اصفهان صورت گرفت و پس از عملیاتی شدن و تثبیت شرایط، در فاز تکمیلی، تامین بخشی از خوراک پالایشگاه آبادان نیز از این نوع نفت در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.

همکاری گروهی شرکت های تابعه وزارت نفت با محوریت شرکت ملی نفت ایران

علیخانی از انجام کار خوب گروهی برای اجرای این طرح ملی یاد کرد و گفت: همکاری شرکت های ملی نفت ایران، پالایش و پخش فرآورده های نفتی و مجتمع گازی پارس جنوبی (SPGC) در این موضوع با محوریت شرکت ملی نفت ایران منجر به اجرای صحیح طرح در زمان بسیار کوتاهی شد؛ از طرفی در شرکت ملی نفت ایران نیز همکاری شرکت های عملیاتی از جمله شرکت نفت فلات قاره، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، و شرکت پایانه های نفتی ایران در کنار مدیریت های نظارت بر تولید و امور بین الملل، با حمایت و پیگیری مدیریت ارشد شرکت ملی نفت ایران، منجر به تسریع و صحت انجام طرح شد.
به گفته معاون تولید شرکت ملی نفت ایران، نفت سنتزی از بهرگان با استفاده از خطوط لوله شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به تلمبه خانه امیدیه و بعد به سمت پالایشگاه اصفهان ارسال می شود و با تثبیت شرایط و ایجاد هماهنگی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، اجرای طرح برای پالایشگاه آبادان نیز کلید خورد.
وی افزود: از آنجایی که خط لوله مورد نظر برای انتقال نفت سنتزی به پالایشگاه آبادان وجود نداشت، نزدیک ترین نقاط شناسایی و ظرف مدت 16 روز از سوی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، خط لوله مورد نظر بین دو خط ایجاد شد و چهارشنبه، 8 مردادماه انتقال نفت سنتزی به پالایشگاه آبادان با دبی روزانه 20 هزار بشکه آغاز شد.
علیخانی تولید و ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه های اصفهان و آبادان را نتیجه همدلی و چالاکی بخش های مختلف شرکت های تابعه وزارت نفت دانست و گفت: متناسب با ظرفیت خوراک پالایشگاه ها امکان افزایش میزان نفت سنتزی ارسالی وجود دارد، اما در حال حاضر 50 هزار بشکه در روز برای اصفهان و 20 هزار بشکه به سمت آبادان ارسال می شود و بعد از دریافت بازخورد پالایشگاه آبادان قصد داریم جمع ارسال خوراک نفت سنتزی به 2 پالایشگاه را در مجموع بین 80 تا 90 هزار بشکه در روز برسانیم.
وی در خصوص برنامه ارسال نفت سنتزی برای دیگر پالایشگاه های کشور نیز گفت: ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه اصفهان به معنای ارسال این خوراک به رینگ پالایشگاه های شمال کشوراست، که پالایشگاه های تهران و تبریز را نیز در بر می گیرد.

گشایش مسیری جدید برای میعانات تولیدی کشور

علیخانی در پاسخ به اینکه اگر در آینده خریدار بین المللی برای میعانات گازی پارس جنوبی بیشتر شود، تکلیف این خوراک چیست، گفت: مشکلی از این بابت نیست و تولید نفت سنتزی برای خوراک پالایشگاه های کشور، یک گزینه به گزینه های پیش روی ما اضافه کرد که در شرایط مختلف بتوانیم انعطاف لازم و قدرت مانور بیشتری داشته باشیم.
وی با بیان اینکه نفت سنتزی همچون خوراک پالایشگاه ها است، گفت: نفت سنتزی ترکیبی است که با مشخصات خوراک اصلی پالایشگاه ها نزدیک بوده و به حجم خوراک موجود اضافه می شود و بر همین اساس ما هر میزان که بخواهیم می توانیم نفت سنتزی تهیه و به خوراک اصلی پالایشگاه ها اضافه کنیم و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
معان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پایان تأکید کرد این موفقیت بزرگ نتیجه تلاش تیمی متشکل از شرکت های مختلف وزارت نفت و نظارت شخص مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و همچنین پیگیری های وزیر نفت بوده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 264
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران