پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518006 تاریخ : 1399/05/27-14:44:02
,5,21,
طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تشریح کرد:

طرح مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه موضوع فروش بنزین به قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس در مجلس مطرح نشده است، گفت: یکی از طرح ها برای تغییر در سهمیه بندی بنزین این است که بنزین را به کد ملی افراد اختصاص دهیم.

به گزارش بانک و صنعت، فریدون عباسی امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم امضای 13 قرارداد برای نگهداشت تولید نفت در جمع خبرنگاران، افزود: امضای این قراردادها به معنای گشایش بیشتر و استفاده از ظرفیت های داخلی برای حل مشکلات است.

وی با اشاره به اینکه اینکار باعث می شود توان مدیریتی کشور در حوزه نفت و گاز تقویت شود، ادامه داد: اجرای این قراردادها به رونق ساخت داخل تجهیزات کمک می کند و استفاده از نیروهای ایرانی در پروژه های داخلی را تقویت کرده و زمینه را برای صدور خدمات تخصصی در حوزه نفت و گاز هموار می کند.

عباسی به توجه به مسوولیت های اجتماعی در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: هر کار صنعتی که صورت می گیرد جمعیت را متمرکزتر از گذشته می کند و تمدن جدید صنعتی ایجاد می شود. این جمعیت نیازمند اقدامات خاصی است که مسولیت های اجتماعی آن را محقق خواهد کرد.

وی در خصوص مطرح شدن بحث تغییر سهمیه بندی بنزین در مجلس تاکید کرد: شدت مصرف انرژی در ایران بالا است زیرا حمل و نقل شهری و حمل ونقل عمومی توسعه مطلوب نداشته است. بنابراین در راستای صرفه جویی در مصرف سوخت باید بین سه وزارتخانه صنعت، کشور و نفت هماهنگی ایجاد شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس افزود: مصرف سوخت در بنزین و گازوئیل منطقی نیست و هر زمان که تصمیمی برای کنترل این مصرف گرفته می شود، با افزایش قیمت ارز، دوباره تصمیمات بی اثر خواهد شد. در کنار آن همواره میل به قاچاق وجود دارد زیرا به مناطق مرزی برای اشتغال توجه نشده و از تفاوت قیمت در سوخت استفاده می کنند.

به گفته عباسی تا زمانی که نرخ ارز کنترل نشده، ارزش پول ملی حفظ نشود و قیمت بنزین را واقعی نکنیم، مصرف بی رویه خواهیم داشت و بهره وری هم ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد: برای این منظور، درباره طرح های مختلفی بحث می شود که یکی از آنها این است که بنزین را به کد ملی اختصاص دهیم و این سهمیه قابل فروش باشد. طرح دیگر که جامع تر است اینکه واحد جامع انرژی تعریف کنیم که این کار مدیریت را در مصرف انرژی ممکن خواهد کرد.

عباسی افزود: سعی می کنیم با همفکری با وزارت نفت طرحی را ارائه کنیم که قابل اجرا باشد و دولت آن را قبول کند.

وی با تاکید بر اینکه از کارهای شتاب زده نتیجه نمی گیریم، گفت: مجلس درک می کند که دولت مشکلات مالی دارد و می خواهد به هر نحوی نقدینگی جامعه را کنترل کند. در کنار آن کسری بودجه نیز وجود دارد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: تا زمانی که قیمت بنزین واقعی نشود، قاچاق آن ادامه خواهد یافت.

به گفته عباسی، موضوع فروش بنزین به قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس در مجلس مطرح نشده و ممکن است تنها نظر شخصی یکی از نمایندگان باشد.

وی رابطه مجلس و وزارت نفت را مطلوب دانست و افزود: تا کنون جلسات متعددی با وزیر نفت و معاونان وزارت نفت داشتیم. البته ممکن است نمایندگانی وابسته به جناح خاصی باشند و حرکات مورد نظر خود را انجام دهند اما جو قالب، جو همدلی و همراهی است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 201
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران