پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 494415 تاریخ : 1398/09/09-14:12:53
,17,
صنعت میکرو الکترونیک زیربنای فناوری های نوین است

معاون طرح و برنامه وزارت صمت؛

صنعت میکرو الکترونیک زیربنای فناوری های نوین است

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: فناوری میکرو الکترونیک علاوه بر اینکه خود، یک فناوری نوظهور،‏‏‏‏‏‏‏ کاربردی و استراتژیک است، به نوعی زیربنا و توسعه سایر فناوری های مرتبط از جمله IT و رکن انکار ناپذیر Industry 4 محسوب می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، سعید زرندی با اشاره به ابلاغ برنامه راهبردی صنعت میکروالکترونیک گفت: این برنامه راهبردی با همکاری معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت،معدن وتجارت و انجمن میکروالکترونیک ایران تدوین و در هفته گذشته بطور رسمی ابلاغ شد.

وی گفت: این برنامه راهبردی شش ساله و دارای بازبینی سالانه است که تبیین وضع موجود و دلایل اولویت داشتن صنعت میکروالکترونیک، شناسایی نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدها و همچنین هدف گذاری تا افق 1400 از جمله آیتم های آن است.

زرندی توضیح داد: این صنعت در صنایع مختلفی همچون خودرو، لوازم خانگی، صنایع دفاعی، هوا فضا، پزشکی و ... قابل استفاده است و به علت اهمیت استراتژیک و سودآوری بالای آن، توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود جلب کرده است. در کشور ما، علیرغم وجود وضعیت مناسب دانشگاهی در حوزه الکترونیک و تلاش های صورت گرفته، این صنعت، هنوز نتوانسته به رشد قابل قبولی برسد.

معاون طرح و برنامه افزود: صنعت میکروالکترونیک از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در بخش های مختلف کشور باعث اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده خواهد شد.

وی گفت: راه اندازی صنعت زیرساختی میکروالکترونیک، به موازات خود سبب ورود اساسی به حوزه های بسیار حیاتی و مرتبط مانند لیزر، اپتیک، مکانیک دقیق، مکاترونیک، و ... خواهد شد که باعث توسعه کشور در این صنعت خواهد شد.

زرندی افزود: صنعت میکروالکترونیک و الکترونیک، مصداق بارز پیاده سازی متدولوژی صنعتی، یعنی عینیت بخشی علوم و مهندسی در صنعت، ایجاد بازارهای فروش، توسعه اقتصاد و رفاه و سرانجام تقویت قدرت دفاعی است.

معاون طرح و برنامه ادامه داد: در سند چشم انداز 20 ساله کشور(تا افق1404) صنعت میکروالکترونیک را برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه ی اجتماعی در تولید ملی" تعریف کرده است.

وی گفت: میکروالکترونیک مبنای تولیدات دقیق دنیای معاصر و محور عمده تحولات آینده است و سایر بخشهای صنعتی و اقتصادی و دفاعی هر روز به این صنعت وابسته تر و منتفع تر خواهند شد.

زرندی توضیح داد: موضوع جدید در صنعت میکروالکترونیک، اینترنت اشیاء است که جدیدترین انقلاب فناورانه است؛ براساس این الگو، تا حد امکان تمامی اشیاء و سیستم های پیرامون ما هوشمند گردیده و به طور خودکار اطلاعات مفیدی را از اطراف خود دریافت کرده و آنها را به یکدیگر و یا به سیستم های مانیتورینگ و کنترل مرکزی ارسال می نمایند و مبتنی بر اطلاعات دریافتی، تصمیماتی اتخاذ می شود.

وی در خصوص وضعیت این صنعت نیز گفت: در حال حاضر، ارزش حجم تولید سالانه قطعات این صنعت در سطح جهانی 350 میلیارد دلار است همچنین؛ به طور متوسط حدود 30درصد ارزش محصولات الکترونیک را قطعات میکروالکترونیک و مدارهای مجتمع تشکیل می دهند.

معاون طرح و برنامه افزود: پیش بینی حجم تقاضا (واردات) طی 5 ساله آینده در صنعت میکروالکترونیک در حوزه صنعت در کشورمان مجموعاً 26000 میلیارد تومان است که شامل نفت و گاز، 2000، الکترونیک خودرو 2400، صنایع مخابراتی و گوشی همراه 11000، اینترنت اشیاء 3400، صنایع بخش انرژی و الکترونیک قدرت (مانند انرژی خورشیدی و نیز تجهیزات بخش انرژی) 1600، صنایع مصرف خانگی 800، صنایع خدماتی (کارت هوشمند و امنیت شبکه، بانک و بیمه)1400، صنایع راهبردی و دفاع ملی 1000، بیو الکترونیک و تجهیزات پزشکی 400، صنایع تصویری و رسانه ای و انتشار 2000 میلیارد تومان است.

وی گفت: صنایعی نظیر تولید تراشه میکروالکترونیک، تلویزیونهای مسطح و بزرگ، دیسک سخت و سایر اجزاء کامپیوتر، سلولهای خورشیدی و سایر صنایع مرتبط با تولید انرژی، حسگرها در حوزه وسیع کاربرد خود از جمله نفت و گاز، روشنایی و لامپهای LED، مدرنسازی صنایع موجود، صنایع دفاعی، خودرو، حمل ریلی، دریایی و هوایی، - اینترنت اشیاء به این صنعت وابسته اند.

معاون طرح و برنامه تاکید کرد: مهمترین نقطه قوت در این صنعت حضور نیروی کار متخصص، متبحر و مجرب، نخبه ترین سرمایه انسانی کشور در این حوزه (تعداد دانش آموختگان این حوزه بالغ بر 1 میلیون نفر طی 15 سال گذشته) بوده است.

زرندی در پایان گفت: در این بخش فرصتهای همچون وجود بازار بزرگ چند میلیارد دلاری کشور در صنایع مصرف کننده میکروالکترونیک مانند خودروسازی، حمل نقل و لوازم خانگی، مخابرات و تلفن همراه و...، وجود بازارهای بزرگ مصرف از سوی کشورهای منطقه و CIS، فضای باز بالقوه برای رشد و توسعه داخل کشور در بسیار از صنایع کوچک، متوسط، مادر و زیرساختی وجود دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران