پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 494249 تاریخ : 1398/09/06-11:33:35
,10028,10033,
شناسایی نزدیک به 2 هزار درخت کهنسال در ایران

یک پژوهشگر حوزه میراث طبیعی خبر داد؛

شناسایی نزدیک به 2 هزار درخت کهنسال در ایران

خوشنویس گفت: تاکنون در ایران یک هزارو 938 درخت کهنسال شناسایی شده است که برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد که تعداد درختان کهنسال ایران حتما از این تعداد بیشتر است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، در نشست «بررسی? شناخت و حفاظت درختان کهنسال» که به همت گروه میراث طبیعی پژوهشگاه برگزار شد خوشنویس در خصوص درختان کهنسال ایران گفت: تاریخچه شناسایی درختان کهنسال در جهان به سال 1950 و حدود 70 سال قبل باز می گردد اما این پویش در ایران قدمتی 23 ساله دارد، با این  حال در این 23 سال ایران توانسته 70 سال به جلو حرکت کند.

وی به اهمیت شناسایی و دسته بندی درختان کهنسال اشاره کرد وادامه داد: بنیان ژنی و ژن پلاستیی های طبیعی درختان کهنسال باعث می شود این درختان در سال‌های متمادی استوار باقی بمانند از این جهت این درختان برای آیندگان مفید و میراث ما برای آن ها هستند.

این کارشناس افزود: همچنین درختان کهنسال می توانند به مطالعات تاریخ نگاری و اکولوژی کشور کمک شایانی کنند زیرا همانطور  که می دانید می توان از روی دوایر درختان به تعداد سالهای عمری آنها را پی برد.

او گفت: اگر دوایر روی درختان نازک باشند مشخص می‌شود که در آن سال خشکسالی وجود داشته و درخت کمبود آب داشته و اگر قطر دواره تنه درخت بیشتر باشد نشان از آن دارد که سالی پر بار را از سر گذرانده است.

خوشنویس تصریح کرد: در نتیجه از لحاظ تاریخ‌نگاری می‌توان دوره‌های ترسانی و خشکسالی و بازه زمانی بازگشت آن را به صورت مشخص و دقیق مطالعه کرد.

 وی به اهمیت مطالعه درختان کهنسال در ایران پرداخت و گفت: یکهزار و 938 درخت کهنسال تاکنون در ایران شناسایی شده است که از این تعداد یکهزار درخت عمری بین 300 تا سه هزارسال دارند.

 وی تصریح کرد: بیش از 100 درخت بالای 1000 سال در استان خراسان جنوبی وجود دارد و مردم این استان با وجود شرایط اقلیمی گرم و خشک به دلیل حرمتی که برای درختان قائل می شوند تا کنون این درختان را حفظ کرده اند.

 این پژوهشگر حوزه میراث طبیعی در ادامه با اشاره به اینکه درختان کهنسال می توانند گردشگرجذب کنند ادامه داد: بسیاری از این درختان باید به عنوان اثر ملی ثبت شده و  به عنوان یک میراث جهانی به دانشمندان و پژوهشگران و علاقمندان معرفی شوند.

او گفت: زیرا درخت هایی که در ایران  وجود دارند  از گونه های مختلف بی نظیر جهان اند، مانند سپیدار نظرعلی که قدیمی‌ترین سپیدار جهان است و یا  بلوط روستای گاوزن محله که بیش از 60 متر ارتفاع دارد و بلندترین درخت جهان محسوب شده و قابلیت ثبت در کتاب گینس را داراست.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 206
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران