پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 492137 تاریخ : 1398/07/23-11:59:40
,17,
سپرده گذاری 40 هزار میلیارد تومانی از ذخیره دلاری

سپرده گذاری 40 هزار میلیارد تومانی از ذخیره دلاری

از محل ذخایر ارزی صندوق توسعه ملی و با تبدیل آن به ریال، حدود 40 هزارمیلیارد تومان در بانک‌ها برای ارائه تسهیلات سپرده‌گذاری شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، از ابتدای تاسیس صندوق توسعه ملی(در اوایل دهه 90) طبق تکالیف قانونی بخشی از منابع به تسهیلات ریالی اختصاص یافته است. این تسهیلات بر اساس قوانین بودجه سنواتی، تا انتهای سال 1393 از طریق انعقاد قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شده و از ابتدای سال 1394 و در اجرای حکم ماده (52) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، صندوق نسبت به سپرده‌گذاری ریالی در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی اقدام کرده است، به عبارتی صندوق صرفا به توزیع سپرده‌های ریالی اقدام می‌کند و نقشی در تخصیص موردی تسهیلات به طرح‌ها و فعالیت‌ها ندارد و مسئولیت این کار به عهده بانک‌های سپرده‌پذیر و دستگاه‌های اجرایی متولی هر بخش است.

11 هزار و 800 میلیارد تا سال 93 سپرده‌گذاری شد

این در حالی است که بررسی گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی در تسهیلات ریالی حاکی از آن است که در سال‌های 1390 تا 1393، از محل قراردادهای عاملیت ریالی، 11 هزار و 800 میلیارد تومان به طرح‌ها و پروژه‌های معرفی شده از طرف بانک‌های عامل، اختصاص و به حساب بانک‌های عامل واریز شده است. عملکرد صندوق نشان می‌دهد که تا پایان خرداد ماه 1398حدود 9692 میلیارد تومان بابت اصل تسهیلات دریافتی به صندوق بازپرداخت شده و حدود 2191 میلیارد تومان نزد بانک‌ها به عنوان اصل تسهیلات جاری باقیمانده است که با سود مترتب در سال‌های ا?تی دریافت خواهد شد.

همچنین صندوق از ابتدای سال 1394، طبق قانون نسبت به سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های اقتصادی، اقدام کرده است. میزان اعتبارات مصوب شده بابت سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی و خصوصی در سه ماه اول سال 1398، در مجموع 400 میلیارد تومان بوده است. همچنین وجه 20 فقره قرارداد از قراردادهای ابلاغ شده سال 1397، در مجموع 2000 میلیارد تومان در سه ماهه اول سال جاری، به حساب بانک‌ها واریز شده است.

 صندوق توسعه ملی از ابتدای سال 1394 تا پایان خرداد امسال و در راستای اجرای ماده (52) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2)، اعتباری حدود 33 هزار و 877 میلیارد تومان جهت سپرده‌گذاری در 25 بانک دولتی و خصوصی مصوب کرده است که تمام وجه این قراردادها به حساب بانک‌ها واریز شده است.

تسهیلات پرداختی برای اشتغال

اما در رابطه با حکم قانون برای اجرای برنامه‌های اشتغال گسترده و مولد حدود 30 فقره قرارداد 3665 میلیارد تومان منعقد شده و بانک‌ها در تخصیص تسهیلات به متقاضیان از محل این قراردادها، ملزم به رعایت قوانین و آئین‌نامه‌های مربوطه هستند.

از سویی دیگر در راستای اجرای «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی (مصوب سال 1396)»، صندوق مجاز بوده تا معادل ریالی یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از منابع صندوق  به صورت قرض‌الحسنه نزد بانک کشاورزی، پست بانک، بانک توسعه تعاون، صندوق کارا?فرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و عشایری شود، بر این اساس صندوق توسعه ملی در سال‌های 1396 و 1397 نسبت به سپرده‌گذاری6600  میلیارد تومان معادل یک میلیون و 255 هزار دلار در بانکها یا صندوق‌های منتخب در قانون، اقدام کرده است.

این در حالی است که به علت عدم ابلاغ سهمیه مرحله پنجم قانون «حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» و ا?ئین نامه اجرایی ا?ن در سه ماهه اول سال 1398 قرارداد سپرده‌گذاری ریالی در اجرای قانون توسط صندوق برای بانک‌های منتخب، منعقد نشده است.

همچنین تا پایان خردادماه سال جاری از مجموع 33 هزار و 800 میلیارد تومان سپرده‌گذاری شده نزد بانک‌ها، حدود 20 هزار میلیارد  تومان از اصل منابع نزد بانک‌ها بوده و باقی منابع حدود 12 هزار و 900 میلیارد تومان به صندوق بازگردانده شده است که تمام این منابع بازگشتی و سودهای مربوطه، مجددا طی قراردادهای سپرده‌گذاری جدید جهت اختصاص به متقاضیان واجد شرایط، در اختیار بانک‌ها قرار گرفته است.

از سویی دیگر از ابتدای امسال تا پایان خردادماه، از محل قراردادهای فعال حدود  860 میلیارد تومان به متقاضیان اختصاص یافته و در این حالت با منابع تخصیص یافته قبلی، در مجموع از ابتدای سال 1394 تا پایان خردادماه 1398، حدود 20 هزار میلیارد تومان است که اصل این تسهیلات به صورت کامل به صندوق برگشته و قسمتی به عنوان تسهیلات جاری دراختیار متقاضیان قرار دارد.

بر این اساس میزان کل سپرده گذاری ریالی انجام شده توسط صندوق توسعه ملی در بانک‌های دولتی و خصوصی از ابتدای سال 1394 تا انتهای خرداد 1398 به40 هزار و 500 میلیارد تومان  می‌رسد که تا پایان خردادماه امسال مانده اصل این سپرده‌ها نزد بانک‌ها حدود 27 هزار و 500  میلیارد تومان است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 271
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران