پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521442 تاریخ : 1399/07/27-12:19:50
,5,
سودآوری 450 هزار دلاری در پالایشگاه نهم پارس جنوبی

سودآوری 450 هزار دلاری در پالایشگاه نهم پارس جنوبی

مدیر پالایشگاه نهم پارس جنوبی گفت: با انجام مهندسی معکوس و ساخت اقلام یدکی پمپ های ردیف شیرین سازی پالایشگاه نهم، علاوه بر کسب دانش ساخت، شکست تحریم ها و جلوگیری از خروج ارز، سودآوری 450 هزار دلاری در این پالایشگاه نیز محقق شده است.

به گزارش بانک و صنعت، محمد مهدی هاشمی افزود: درآمد حاصل از هر ردیف گازی در پالایشگاه نهم معادل 15 میلیارد تومان در روز و 645 میلیون تومان در هر ساعت برآورد شده است.

وی اظهار داشت: در پالایشگاه نهم با وجود 6 ردیف گازی، 12«پمپ آمین» ساخت شرکتی شرقی وجود دارد.

هاشمی افزود: از آنجایی که در سرویس قرار گرفتن یک ساعت زودتر هر ردیف گازی، منجر به 625 میلیون تومان سود بیشتر می شود، در نتیجه کمیته خودکفایی پالایشگاه نهم تصمیم به مهندسی معکوس و ساخت اقلام یدکی این پمپ در داخل کشور کرده است.

به گفته هاشمی؛ در این پروژه تمامی متعلقات سوار بر «شفت پمپ» تحت عملیات مهندسی معکوس قرار گرفته است و شفت، پروانه، دیفیوزرها و سایر قطعات سبک و سنگین حساس و پیچیده که در مجموع شامل 15 قطعه می شود در آستانه رونمایی است.

مدیر پالایشگاه نهم پارس جنوبی گفت: قلب تپنده ردیف های شیرین سازی هر پالایشگاه پمپ های آمین است که با پمپاژ ماده حیاتی آمین با فشار 70 بار و به میزان کافی در برج جذب منجر به دفع H2S گاز ارسالی از سکوها شده و در نتیجه به اصطلاح گاز شیرین می شود.

گاز شیرین تصفیه شده مجتمع گاز پارس جنوبی در سال 98 نسبت به سال 92 حدود 155 درصد رشد داشته که این میزان در سال جاری نیز افزایش خواهد داشت. مطابق اظهارات مسوولین وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی از 280 میلیون مترمکعب در سال 91، به 750 میلیون مترمکعب تا پایان امسال خواهد رسید.

در همین زمینه نیز گازرسانی به روستاها با توسعه پارس جنوبی انجام شده است. جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی در سال 92، 14 هزار روستا بودند و اکنون از مرز 30 هزار روستا عبور کرده و تا پایان سال به بیش از 32 هزار روستا می رسد.

از طرف دیگر ارزش افزوده ایجاد شده به دلیل جایگزینی مصرف گاز به جای سوخت مایع دستاورد ارزشمند دیگری به واسطه تولید گاز در پارس جنوبی است. تا چند سال پیش به دلیل کمبود گاز مصرف سوخت مایع بالا بود. به گفته وزیر نفت در سال 92 نیروگاه ها 27 میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کردند، اما این عدد در سال های اخیر به یک سوم تقلیل یافت و به 9 میلیارد لیتر رسید که این مقدار باز هم کمتر می شود.

از سوی دیگر، صادرات گاز نیز با افزایش تولید گاز پارس جنوبی، 90 درصد افزایش یافته است، ایران هم اکنون به طور میانگین روزانه حدود 80 میلیون مترمکعب گاز صادر می کند.

نکته مهم آن است که صادرات محصولات مختلف به ویژه گاز، علاوه بر ایجاد منابع مالی دستاوردهای فراوانی از جمله ایجاد مشترکات سیاسی و اقتصادی در پی دارد، که گاز پارس جنوبی این مهم را محقق کرده است. چه بسا اگر کارشکنی ها و تحریم های ظالمانه نبود، ایران امروز به چند کشور همسایه یا غیرهمسایه دیگر نیز گاز خود را ارسال می کرد.

در توسعه صادرات گاز نقش دیگری هم به صورت غیرمستقیم دارد و آن افزایش صادرات فرآورده های نفتی به دلیل توسعه طرح های گازرسانی در کشور است. امروز اعداد صادرات فرآورده ها رشد چشمگیری دارد و برای کشور درآمد به همراه داشته است.

تولید گاز در پارس جنوبی یک برنده دیگر نیز دارد که آن محیط زیست است، دیگر کمتر کسی هیزم و چوب برای گرم کردن خانه خود و پخت و پز مصرف می کند، از طرفی گاز یک انرژی پاک است که بی شک آثار زیست محیطی توسعه گازرسانی در چند سال آینده بیشتر خود را نشان می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 224
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران