پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 491947 تاریخ : 1398/07/20-14:29:27
,17,
سواستفاده خیریه‌ها از معافیت‌ها/ مناطق آزاد حیاط خلوت دولت هستند

عضو هیئت رئیسه مجلس مطرح کرد

سواستفاده خیریه‌ها از معافیت‌ها/ مناطق آزاد حیاط خلوت دولت هستند

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: بسیاری از موسسات خیریه صرفا از اسم موسسه خیریه استفاده می کنند تا مالیات ندهند و کالاهایی را که از خارج کشور وارد کرده اند به فروش برسانند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، احمد امیر آبادی در برنامه مناظره شبکه یک با بیان اینکه بنده مخالف معافیت های مالیاتی هستم، با اشاره به ماده 13 موجود در قانون معافیت های مالیاتی، افزود: 20 سال است که تولید کننده در این مناطق معاف از مالیات هستند. حتی از کارمندان برای حقوق خود در مناطق آزاد مالیات گرفته نمی شود. بحث اینجاست که مسافرانی که به این مناطق می آیند باید مالیات بدهند یا خیر؟ تبعیض دیگر این است که در کالا نباید مالیات بگذاریم ولی در خدمات می شود مالیات وضع کرد.

وی به تبعیض های بیشتر در قانون مالیاتی اشاره کرد و ادامه داد: هر چه در اقتصاد رانت ایجاد کردیم به مشکل برخوردیم. هر چه فرار مالیاتی است به معافیت ها برمیگردد. مناطق آزاد نیز به همین دلایل به حیاط خلوت دولت تبدیل شده است.

کمیته امداد چه نیازی به واردات دارد؟

امیر آبادی افزود: موسسات خیریه شامل معافیت ها هستند در صورتی که بسیاری از این موسسات صرفا از اسم موسسه خیریه استفاده کرده تا مالیات ندهند و کالاهایی را که از خارج از کشور وارد کرده به فروش می رسانند. 

وی اظهار داشت: می توان گفت موسسه ای مانند هلال احمر به دلیل وابستگی به صلیب سرخ به واردات کالاها نیازمند است اما موسسه ای مانند کمیته امام خمینی چه نیازی به واردات دارد؟

همچنین در سوالاتی که بینندگان برنامه از دلخوش در خصوص معافیت ها بر اساس منطقه جغرافیایی در دنیا و آمار دقیق آن پرسیدند، وی پاسخ دقیقی به آن نداد و گفت آمار دقیقی ندارم!

معافیت های ارزش افزوده فساد اقتصادی به دنبال دارد

وحید شقاقی شهری کارشناس اقتصادی نیز به عنوان یکی از مخالفان معافیت های مالیاتی، به درآمد های دولت اشاره کرد و گفت: مالیات جزو مهم ترین ارکان بودجه و درآمد های دولت است و همه دولت های روی کار آمده نیز وابسته به درآمد های نفتی اداره می شدند. بنابر این همین امر موجب شد تا اقتصاد ایران درگیر عدم شفافیت شود.

وی افزود: تداوم این بحث ها در مناطق آزاد نیز عدم شفافیت را به همراه خواهد داشت. در کل امر معافیت های ارزش افزوده با سیاست های کلی نظام مغایرت دارد و تفاوت ها را بیشتر خواهد کرد و در نتیجه باعث عدم شفافیت و فساد اقتصادی خواهد شد.

شقاقی شهری تصریح کرد: سه راهکار پیش رو داریم که شامل ایجاد پایه های جدید مالیاتی، حذف معافیت ها و جلوگیری از فرار مالیاتی است. معافیت ها به گونه ای تنظیم شده که به نفع ثروتمندان است. این معافیت ها یا باید حذف شوند و یا کم شوند.

وی تاکید کرد: به جای اینگونه حمایت ها از تولید کنندگان، لازم است به طور مستقیم حمایت کنیم؛ به عنوان نمونه تسهیلات بیشتر با نرخ کمتر بدهیم.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با روش هایی که به تبعیض و عدم شفافیت کمک می کند نمی توانیم مناطق آزاد را اداره کنیم.

همچنین مردم از شقاقی شهری پرسیدند چرا هیچ کدام از کارشناسان آمار دقیقی از فعالیت های مالیاتی ندارند، گفت: ما بانک اطلاعاتی نداریم! برآوردهای مختلف در حوزه مالیات، به دلیل عدم وجود بانک های اطلاعاتی است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 295
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران