پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 492039 تاریخ : 1398/07/22-12:17:57
,17,
راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در هاله‌ای از ابهام

راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در هاله‌ای از ابهام

بازار متشکل ارزی که قرار بود 21مرداد راه‌اندازی شود، با گذشت 2ماه از موعد مذکور هنوز به نتیجه نرسیده و اگرچه ساختمان آن که در آتش‌سوزی دچار خسارت شد، بازسازی شده؛ اما خبری از آغاز بکار نیست.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، راه‌اندازی بازار متشکل ارزی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. بر اساس اعلام رسمی مدیرعامل این بازار، قرار بود که 21 مردادماه و همزمان با عید قربان، این بازار به عنوان محلی برای تبادلات کلان ارزی کشور راه‌اندازی شود و بازار عمده‌فروشی ارز را شکل دهد تا بساط خرده‌فروشی‌های بی‌ضابطه را نیز در حاشیه خود جمع کند.

در واقع، بانک مرکزی بازار متشکل ارزی را طراحی کرده تا بتواند در قالب آن، بازار ارز را در سطح کلان ساماندهی کند و صرافی‌هایی را تحت بازار متشکل ارزی سامان دهد تا بتوانند به اندازه مبادلات واقعی خود، در بازار ارز نقش‌آفرینی کنند. اما از زمان اعلام ایجاد این بازار، بارها و بارها راه‌اندازی آن به تعویق افتاده و درست در زمانی که قرار بود این بازار به گام‌ نهایی راه‌اندازی نزدیک شود، ساختمان اصلی آن دچار حریق شد.

آنگونه که در خبرها آمده بود، بسیاری از تجهیزات خریداری شده برای استفاده در این ساختمان، در آتش‌سوزی اخیر از بین رفت و  آتش‌نشانان تنها توانستند سرورهای این بازار را از حریق نجات دهند.

یکماه از آتش سوزی مذکور گذشته و هنوز هم هیچ خبری از آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی در دست نیست.

در این میان بانک مرکزی نیز استراتژی سکوت را در اطلاع‌رسانی‌های خود در پیش گرفته و معمولا اطلاعات را به صورت کانالیزه شده و در قالب‌های مشخصی از جمله صفحه شخصی رئیس کل بانک مرکزی در شبکه‌های اجتماعی یا کانال تلگرامی با اعضای محدود، اطلاع‌رسانی می‌کند.

هنوز مشخص نیست راه‌اندازی بازار متشکل ارزی در چه مرحله‌ای قرار دارد. یک مقام دست اندرکار در راه‌اندازی این بازار می‌گوید: هنوز هم مشخص نیست که چه زمانی بازار متشکل ارزی کارهای خود را عملیاتی کرده و وارد فاز اجرایی می شود.

وی افزود: خسارت سنگینی به تجهیزات خریداری شده برای این بازار وارد شده و  خریداری مجدد این تجهیزات ممکن است هزینه گزافی داشته باشد که یا سهامداران یا مستقیما خود بانک مرکزی آن را تقبل کند.

محمود شکسته بند، مدیرعامل بازار متشکل ارزی گفت: کار بازسازی ساختمان بازار که دچار حریق شده بود، به تازگی به اتمام رسیده است.

با توجه به نقش بازار متشکل ارزی در تداوم ثبات بازار ارز ضروری است بانک مرکزی هرچه سریعتر نسبت به تکمیل اقدامات و فعال سازی این بازار اقدام کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 240
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران