پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521433 تاریخ : 1399/07/27-11:33:59
,5,
خرید227 مگاوات گواهی ظرفیت برق

معاون برق حرارتی عنوان کرد:

خرید227 مگاوات گواهی ظرفیت برق

معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی گفت: تاکنون ظرفیت مورد اطمینان در نیروگاه های ماهشهر(خوزستان)، جهرم ( فارس) و شیروان ( خراسان رضوی) در بورس انرژی پذیرش شده و اکنون 227 مگاوات از آن توسط متقاضیان خریداری شده است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت نیرو، حمیدرضا عظیمی افزود: پیرو ابلاغیه معاون برق و انرژی وزارت نیرو و تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشترکان مشمول بر اساس "دستورالعمل اجرایی نحوه انجام تعهد مشترکان جهت ارایه اوراق گواهی ظرفیت"، امکان ارائه مرحله ای اوراق گواهی ظرفیت توسط مشترکان به شرکت های برق منطقه ای و توزیع فراهم شده است.

وی افزود: بر همین اساس مشترکانی که در مردادماه امسال با مراجعه به شرکت های برق منطقه ای یا توزیع مربوط، نسبت به عقد تفاهم نامه در خصوص ارائه مرحله ای اوراق اقدام کرده اند، می بایست اوراق مورد نیاز خود را حداکثر تا پایان امسال خریداری و ارائه کنند و مشترکانی که در شهریورماه اقدام کرده اند، باید تا پایان آذرماه امسال اوراق گواهی ظرفیت متناسب با میزان قدرت قراردادی خود را به مالک شبکه مربوطه تحویل دهند.
عظیمی افزود: مشترکان مشمول در مهلت تعیین شده در دستورالعمل، چنانچه نسبت به خرید و ارایه اوراق گواهی ظرفیت متناسب با قدرت قراردادی خود اقدام نکنند، مشمول مقررات تجاوز از قدرت قراردادی بوده و تعرفه برق مصرفی آنان متناسب با تعهدات گواهی ظرفیت انجام نشده و با نرخ بالاتری محاسبه و از آنان اخذ خواهد شد.

وی گفت: همچنین مالک شبکه مکلف شده که قرارداد انشعاب آنان را فسخ و ارایه دهندگان گواهی ظرفیت که متقاضی جدید انشعاب باشند، جایگزین آنان خواهند شد.
معاون برنامه ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: شاخص های بازار و نماگرهای موجود در صنعت برق نشان دهنده افزایش رونق اوراق گواهی ظرفیت در ماه های باقیمانده از سال و همچنین افزایش شدید تقاضا برای این اوراق است.
وی اضافه کرد: شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی همه تلاش خود را برای حفظ تعادل عرضه و تقاضا بوسیله پوشش تقاضای اوراق از طرف مشمولان و متقاضیان جدید را انجام خواهد داد.
عظیمی گفت: گواهی ظرفیت سندی است قابل مبادله، که با اجازه وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می شود.
معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی افزود: واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرف «تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به مدت نامحدود» است و واگذاری اشتراک جدید یا افزایش قدرت قراردادی مشترکان مستلزم ارائه میزان متناسبی از گواهی ظرفیت است.

انواع اوراق گواهی ظرفیت در کشور

وی ضمن تشریح انواع گواهی ظرفیت پرداخت و افزود: اوراق گواهی ظرفیت سررسید شده (نقدی) در قالب بازار نقدی معامله شده و از طریق نیروگاه‎های موجود یا مشترکانی که مایل به کاهش قدرت قراردادی هستند، منتشر می‎شود.
عظیمی اضافه کرد: خریداران این اوراق نیز متقاضیان اتصال به شبکه یا افزایش قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات، نیروگاه های مواجه با افت ظرفیت و بازنشستگی و سرمایه گذاران عادی است.

درحال حاضر پیش نیاز اتصال به شبکه برای متقاضیان جدید با قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات یا مشترکان متقاضی افزایش قدرت قراردادی بالای پنج مگاوات، خرید اوراق گواهی ظرفیت از بازار سرمایه (بورس انرژی) بوده و پس از آن می توانند انرژی مورد نیاز خود را با توجه به قرارداد اتصال به شبکه به صورت مطمئن از شبکه برق، بازار برق بورس انرژی ایران یا در قالب قراردادهای دوجانبه خریداری و تامین کنند.
معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی با اشاره به اوراق گواهی ظرفیت سررسیددار (آتی)، گفت: این اوراق بر مبنای تعهد نیروگاه مبنی بر ایجاد ظرفیت مطمئن نیروگاه در تاریخ مشخصی در آینده منتشر می شود. با توجه به این موضوع، اوراق گواهی ظرفیت مذکور را می توان به صورت سررسیددار و در قالب قراردادهای سلف موازی استاندارد منتشر کرد.
وی ادامه داد: در این حالت نیروگاهی که متقاضی تامین مالی جهت احداث نیروگاه و تامین ظرفیت تولید برق در آینده است، با انتشار این اوراق، پروژه را تامین مالی کرده و در سررسید ظرفیت تعهدی را تامین و تضمین می کند.

تسهیل ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت برق

عظیمی تاکید کرد: از جمله مزایای این ابزار مالی "تسهیل و تسریع تامین مالی صنعت برق"، "تسهیل ورود بیش از پیش بخش خصوصی به صنعت برق و سرمایه گذاری در آن"، "ارائه چشم انداز مناسب به تصمیم گیران و سیاست گذاران جهت توسعه ظرفیت تولید و ارسال سیگنال اقتصادی به سرمایه گذاران بخش خصوصی"، "تامین برق مطمئن و پایدار برای خریداران انشعاب از طریق ارائه گواهی ظرفیت" و "حصول اطمینان از تناسب افزایش ظرفیت تولید برق با رشد مصرف در کشور" است.
وی توضیح داد: تخصیص بهینه منابع و کاهش هزینه ها با استفاده از ظرفیت ایجاد شده به واسطه عرضه اوراق گواهی ظرفیت توسط متقاضیان کاهش قدرت قراردادی که منجر به آزادسازی ظرفیت های بلااستفاده و تخصیص آن به متقاضیان جدید شود و همچنین استفاده به عنوان نماگر اقتصادی برای پیش بینی رشد اقتصادی در سال های آتی با توجه به نرخ رشد قیمت اوراق گواهی ظرفیت آتی از دیگر مزایای این ابزار مالی است.
معاون برنامه ریزی شرکت برق حرارتی گفت: با توجه به وضعیت فعلی سرمایه گذاری در احداث نیروگاه ها با عنایت به وضعیت اقتصادی، رونق در بازار گواهی ظرفیت کمک شایانی به رشد سرمایه گذاری در احداث نیروگاه ها و تامین برق مطمئن و پایدار در شبکه می کند که امیدواریم این روند باسرعت بیشتری ادامه یابد.

وزیر نیرو به تازگی اعلام کرد: امسال در پویش #هر هفته_ الف_ ب_ ایران تاکنون 119 پروژه با سرمایه گذاری بیش از 28 هزار میلیارد تومان مطابق برنامه به بهره برداری رسیده است و این پروژه ها هم در بحث های زیرساختی مانند احداث سدها که هدف شان هم کنترل سیلاب و هم تامین آب برای کشاورزی و شرب و صنعت است.

اردکانیان افزود: بهره برداری از تصفیه خانه های آب و فاضلاب نقش مهمی در تامین آب و کاهش آلودگی ها دارند، شبکه های آبیاری و زهکشی نیز برای کمک به امنیت غذایی است.

وزیر نیرو گفت: اینکه دولت اعلام می کند که تولید محصول غذایی از حدود 95 میلیون تن در سال در آغاز کار دولت به بیش از 125 میلیون تن در سال رسیده یکی از علتهایش اینکه وزارت نیرو هم آب تنظیم شده به میزان مناسب برای کشاورزی فراهم و نیز شبکه های آبیاری و زهکشی ایجاد و می توانیم با کیفیت بهتر و بازدهی بالاتر برداشت داشته باشیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 234
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران