پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 511858 تاریخ : 1399/02/09-14:52:32
,17,
حذف ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه لوازم خانگی صحت ندارد

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی:

حذف ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه لوازم خانگی صحت ندارد

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: از ابتدای امسال بانک مرکزی با مشکل شیوع ویروس کرونا مواجه بوده، همچنین توقف فعالیت‌ها در کشور چین (که عمده واردات قطعات و اجزای لوازم خانگی از این کشور انجام می‌شود) سبب شد تا توقفی در فرایند تخصیص ارز شاهد باشیم و حذف ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه لوازم خانگی صحت ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، روز گذشته مرتصی میری رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی به برخی رسانه‌ها اعلام کرد که ‌از ابتدای امسال ارز نیمایی برای واردات مواد اولیه و قطعات تولیدی لوازم خانگی حذف شده است.

در این زمینه دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: هرچند گفته های آقای میری مطابق شنیده ها و گمانه زنی ها بوده، اما پیگیری ها از وزارت صنعت و همچنین واحدهای بزرگ تولید کننده لوازم خانگی نشان می دهد که چنین چیزی صحت ندارد.

عباس هاشمی افزود: واحد هایی وجود دارند که در سال جدید موفق به دریافت ارز نیمایی شده‌اند، اما فرآیند دریافت آن کند است.

هاشمی تاکید کرد: وقتی افراد برای واردات کالا، اجزا یا قطعات به سایت سامانه جامع تجارت مراجعه می کنند، باید فرم ثبت سفارش را پر کنند که با وارد کردن کد هشت رقمی تعرفه آن کالا، مشخص می شود مشمول ارز نیمایی است یا خیر ؟ بنابراین مطابق گفته ها و شنیده ها نمی توان اظهار نظر کرد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در ابتدای هر سال بر مبنای منابع داخلی و خارجی تحت اختیار خود منتظر اعلام اولویت های کالایی از سوی وزارت صنعت می‌شود که این موارد به کندی تخصیص ارز می‌انجامد.

وی یادآور شد: تجربه نشان داده که همه ساله بیشترین تخصیص های ارز در 6 ماه دوم سال اتفاق می افتد. هاشمی در عین حال گفت: لوازم خانگی صنعتی پیشران است و با توجه به شعار سال و دستیابی به "جهش تولید" از بانک مرکزی می خواهیم که اولویت تخصیص ارز را برای مواد و ملزومات مورد نیاز این صنعت در نظر داشته باشد.

وی در ادامه در خصوص تاثیر ویروس کرونا بر فعالیت های تولیدی صنعت لوازم خانگی در کشور گفت: اکثریت قریب به اتفاق واحدها فعالیت های خود را با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز کرده‌اند و برخی از آنها تولید محصولات جدید را در برنامه خود دارند، در عین حال نگرانی اصلی آنها تخصیص به موقع ارز توسط بانک مرکزی است.

وی خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته بخش قابل توجهی از اجزا و قطعات محصولات این صنعت داخلی سازی شده و اکنون یخچال و فریزر تا 35 درصد، لباسشویی تا 30 درصد وابستگی به خارج داشته و تامین ماژول تلویزیون از سایر کشورها انجام می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 237
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران