پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518029 تاریخ : 1399/05/27-17:03:20
,15,
حباب قیمت گوشی موبایل شکست/ کاهش 15 تا 30 درصدی قیمت در بازار

انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد؛

حباب قیمت گوشی موبایل شکست/ کاهش 15 تا 30 درصدی قیمت در بازار

رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل از بازگشت آرامش به بازار گوشی تلفن همراه خبر داد و گفت: قیمت گوشی در بازار 15 تا 30 درصد کاهش یافته است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از انجمن واردکنندگان موبایل، بازار تلفن همراه بعد از چند ماه التهاب که عواملی همچون شیوع کرونا، تخصیص نیافتن ارز، دپو شدن تلفن همراه در گمرک، منتشر شدن خبر ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای 300 یورو و… بر آن تأثیر گذاشته بود، این روزها، آرام آرام به سمت آرامش نسبی می رود.

رضا قربانی رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در این باره گفت: بازگشت آرامش نسبی به بازار تلفن همراه تابع دو موضوع یعنی قیمت ارز و واردات روان (تخصیص ارز و ثبت سفارش) آن است و هم اکنون با همکاری وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالان بازار تلفن همراه مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش ها رفع شده است و به نوعی بازار به آرامش نسبی خود بازگشته است.

وی افزود: از یک سو سرپرست وزارت صمت قول خود را مبنی بر ترخیص تدریجی تلفن همراه در گمرک اجرایی کرد و از طرف دیگر ارز حاصل از صادرات به واردات اختصاص یافت و در مدت 10 روزی که مقرر کردند واردکنندگان با صادرکنندگان تهاتر انجام داده و هر کسی که در صف ارز بود، ارز دریافت کرد.

قربانی گفت: با تعامل و همفکری بین فعالان و مسئولان مربوطه، تصمیمات درستی صورت گرفته و موجب شد تا کالا در بازار افزایش یابد و قیمت واقعی شود به طوری که هم اکنون قیمت تلفن همراه بالای 300 یورو و زیر 300 یورو با نرخ فعلی ارز در تناسب است و حبابی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: قیمت تلفن همراه نسبت به سایر کالاها مانند لوازم خانگی، صوت و تصویر و… مناسب تر و منطقی تر است.

رئیس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه اگر اتفاق خاصی برای ارز نیفتد این روند ادامه دار خواهد بود، گفت: افزایش قیمت به دلیل کمبود کالا و نوسان ارز و تخصیص نیافتن آن بود ولی با رفع این موانع بازار به حالت عادی خود بازگشته است و شاهد کاهش 15 درصدی قیمت در بیشتر مدل های تلفن همراه و کاهش 30 درصدی در برخی از مدل ها (که به دلیل دلال بازی و کمیاب بودن افزایش یافته بود) هستیم.

قربانی از تخصیص ارز حاصل از صادرات به تلفن همراه بالای 300 یورو نیز خبر داد و گفت: هم اکنون بحث واردات تلفن همراه بالای 300 یورو به روال مسافری واقعی در حال انجام است و ارز تخصیص می یابد و منعی برای رجیستر کردن وجود ندارد. حتی برای بخش واردات تجاری نیز ارز تخصیص داده شده است. البته میزان تقاضا برای تلفن همراه بالای 300 یورو در کشور کاهش یافته به طوری که میزان تقاضا در سال 98، هشت و نیم درصد بود و امسال به 5 درصد رسیده است بنابراین 95 درصد واردات به تلفن همراه زیر 300 یورو اختصاص دارد.

وی درباره میزان آمار واردات در سال جاری تاکنون نیز گفت: هنوز آمار سامانه همتا در مرداد ماه اعلام نشده ولی تا 15 تیرماه امسال تقریباً مجموع تعداد دستگاه های تلفن همراه وارداتی مسافری و تجاری 3 میلیون دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 800 هزار دستگاه کمتر است؛ ولی با ترخیص تدریجی 500 هزار دستگاه تلفن همراه موجود در گمرک و واردات جدید، پیش بینی می شود تا آخر مردادماه یک و نیم میلیون دستگاه دیگر وارد بازار تلفن همراه شود و کسری 800 هزار دستگاهی که در بازار تلفن همراه پیش بینی می شود، نیز رفع شده و ذخیره خوبی برای ماه های آینده حداقل تا مهرماه باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران