پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521171 تاریخ : 1399/07/21-14:22:49
,5,
تضمین افزایش تولید نفت با تداوم فعالیت های اکتشافی

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت اعلام کرد:

تضمین افزایش تولید نفت با تداوم فعالیت های اکتشافی

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: نباید اقدامات اکتشافی را در شرایط تحریم و یا نوسانات قیمت نفت متوقف کرد، زیرا فعالیت مستمر در زمینه اکتشاف به عنوان پشتوانه اصلی برای افزایش تولید نفت در آینده به شمار می آید.

به گزارش بانک و صنعت، سید صالح هندی با بیان اینکه نمی توان در شرایط کاهش تولید نفت و یا ارزانی آن در بازار، برنامه اکتشاف را به تاخیر انداخت، افزود: اینکار در واقع میراثی برای آینده است و بعد از 15 سال نتیجه آن در صنعت نفت دیده می شود.

وی ادامه داد: فعالیت مستمر در زمینه اکتشاف به عنوان پشتوانه اصلی در آیندهِ افزایش تولید نفت به شمار می آید.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران افزود: افزایش ذخایر به خودی خود اهرم قدرتی است که در چانه زنی ها و سهمیه گرفتن از اوپک می تواند کمک کند.

به گفته هندی، کارها در صنعت نفت به مرور انجام می شود و اکتشاف نفت امروز به عنوان میراثی برای نسل بعد است.

وی با تاکید بر اینکه سهم اکتشاف از بودجه شرکت ملی نفت ایران کم است، گفت: بودجه اکتشاف در رابطه کل بودجه شرکت ملی نفت حدود پنج درصد است.

هندی با اشاره به اینکه فعالیت های اکتشافی در شرکت های نفت ملی در زمان نوسان قیمت نفت تغییری نمی کند، افزود: زیرا نگاه این شرکت ها به منابع، بلندمدت است.

وی ادامه داد: در صورتی که شرکت های بین المللی از آنجا که باید سود خود را بر اساس پرتفوی خود تنظیم کنند در این زمان، فعالیت های سودده مانند تولید نفت در خشکی را افزایش می دهند و در مقابل فعالیت های دریایی و اکتشافی را به حداقل می رسانند.

وی با بیان اینکه حدود نیمی از مجموع ذخایر متعارف نفت و گاز باقی مانده قابل برداشت دنیا در منطقه خاورمیانه قرار دارد و برآورد می شود که در حدود یک پنجم از ذخایر کشف نشده نفت و گاز متعارف دنیا نیز در این منطقه متمرکز باشد، تاکید کرد: اکتشاف نفت در خارج از خاورمیانه به دلیل ماهیت و خاستگاه غالب این منابع، با چالش های فنی عمده ای رو به رو بوده و از این رو با هزینه های بالایی همراه است.

هندی ادامه داد: بررسی روند تغییرات ذخایر اثبات شده نفتی حاکی از افزایش مستمر ذخیره نفتی اثبات شده کشورهای ایران، عربستان سعودی و عراق در دوره 20 ساله منتهی به سال 2018 میلادی است.

وی افزود: ایران دارای بیشترین آهنگ افزایش میزان ذخایر اثبات شده نفتی طی این دوره است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، موضوع اکتشاف و افزایش ذخایر را از بحث افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی جدا دانست و گفت: البته هر دو این موارد با نگاهی بلندمدت دست یافتنی خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت اکتشاف تنها برنامه های مصوب وزارت نفت و شرکت ملی نفت را اجرا می کند، افزود: اکتشاف سر خود کار نمی کند، تک تک این سیاست گذاری ها در وزات نفت انجام و به ما ابلاغ می شود.

هندی با اشاره به اینکه بودجه اکتشاف نسبت به برنامه 5 سال قبل کاهش داشته، ادامه داد: برای انجام اکتشافات اگر قرار باشد سهمی داده شود این شرکت نفت و وزارت نفت است که برنامه ریزی را منطبق بر واقعیت و نیاز انجام می دهند.

ایران در سال 2019 در مجموع 4.97 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال کشف کرده که این عدد معادل 25 درصد اکتشافات نفت و گاز جهان در سال 2019 است.

در سال 2019 دو برابر سال 2018 ذخایر، کشف شده و این عدد در پنج سال گذشته بی نظیر است. البته بیشتر اکتشافات به سمت گاز رفته و مجموعا 75 درصد کشفیات مربوط به گاز است.

20 کشف بزرگ معادل 75 درصد اکتشافات است که سهم ایران از این 20 اکتشاف بزرگ، اکتشاف اول و سوم است. ایران در سال 2019 میدان ارم را با 2.7 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال اکتشاف کرد که معادل 13 درصد از کل نفت کشف شده بوده و رتبه اول اکتشافات به شمار می رفت. میدان نام آوران نیز با 2.2 میلیارد بشکه نفت رتبه سوم اکتشافات را به دست آورد.

ایران در یک رقابت نابرابر است و در این شرایط تحریم موفق شد بزرگترین کشف 2019 را از آن خود کند، تا آنجا که 24 درصد از اکتشافات 2019 با کشف 4.97 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال مربوط به ایران است.

رتبه دوم مربوط به گاز پروم روسیه با 3.18 میلیارد بشکه، رتبه سوم مربوط به بریتیش پترولیوم با 1.4 میلیارد بشکه، رتبه چهارم مربوط به اکسون موبیل با 0.9 میلیارد کشف و رتبه پنجم نفت فلات قاره چین معادل 0.7 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران