پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 493945 تاریخ : 1398/09/02-12:01:08
,17,
تسهیل تجارت، جواب تحریم است/نگرانی بابت کالاهای اساسی وجود ندارد

نهاوندیان عنوان کرد:

تسهیل تجارت، جواب تحریم است/نگرانی بابت کالاهای اساسی وجود ندارد

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه تسهیل تجارت جواب تحریم است، گفت: تمهیدات لازم برای تأمین کالاهای اساسی انجام شده و در این حوزه جای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، محمد نهاوندیان، امروز شنبه 2 آذر 98 در حاشیه بازدید از سامانه های گمرک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس گزارشات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تلاش هایی که در جهت هوشمندسازی فرآیند تجارت کشور صورت گرفته، مؤثر بوده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: در شرایط جنگ اقتصادی نیازمند این هستیم که فرآیند تجارت را هوشمند کنیم تا از این طریق، خواب کالا کاهش یابد؛ ضمن اینکه باید مسیر رسیدن کالا را به صورت هوشمند مدیریت کنیم که این مساله، مستلزم این است که همه دستگاه های ذیربط در تجارت، به صورت لحظه ای اطلاعات را تبادل کنند؛ همانطور که گمرک در این بخش پیشرو بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون گام های بلندی در این مسیر برداشته شده است، ادامه داد: اقدامی که باید به صورت جدی دنبال شود، پیوند فعالیت های گمرک با مراحل پیشین و پسین مجموعه تجارت کشور است.

نهاوندیان گفت: در شرایطی که سیاست کشور در راستای برقراری ارتباط جدی با همسایگان است، حرکت هایی که طی سالیان گذشته انجام شده، منجر به این شده است که بیشتر واردات کشور از طریق ارز حاصل از صادرات تأمین شود.

وی تأکید کرد: بیش از گذشته باید روی هوشمندسازی تجارت تمرکز کنیم؛ پاسخ عملی به فشارهای تحریمی، تسهیل تجارت است.

این مقام مسئول افزود: علیرغم ادعاها، تجارت در کشور در حال انجام است و توانسته ایم در صادرات غیرنفتی به تراز مثبت تجاری برسیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به لزوم پیوند دستگاه ها با یکدیگر گفت: تلاش این است که هم افزایی بین دستگاه ها افزایش یابد؛ در این راستا طی هفته گذشته دو جلسه داشتیم.

وی تأکید کرد: باید از منابع ارزی کشور استفاده بهینه کرده و با صادرات، واردات را تأمین کنیم.

نهاوندیان تأکید کرد: در شرایطی که تحریم اعمال می شود، باید با تسهیل تجارت، جواب تحریم را بدهیم که بر این اساس، تسهیل تجارت هدف ما است، چرا که این موضوع به توسعه کشور و تولید کمک می کند.

اصلاح سیستم توزیع در دستور کار

وی در ادامه با اشاره به انبار شدن کالاها گفت: با دستور رئیس جمهور، مساله انبار شدن کالاها در برخی گمرکات خاص مورد توجه قرار گرفته و در این راستا جلسات زیادی برگزار شده است.

نهاوندیان افزود: بر اساس ذخیره استراتژیک کالاهای اساسی، کشور در شرایط قابل اعتمادی قرار داشته و مقابله با نوسان در دستور کار تنظیم بازار کالاهای اساسی قرار دارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: تمهیدات لازم برای تأمین کالاهای اساسی صورت گرفته و در این حوزه جای نگرانی وجود ندارد.

وی گفت: با اصلاح سیستم توزیع، می توانیم از خواب کالا در گمرکات جلوگیری کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 202
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران