پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 494346 تاریخ : 1398/09/07-16:04:03
,17,
تجارت آزاد سطح همکاری تجاری ایران و پاکستان را افزایش می‌دهد

تجارت آزاد سطح همکاری تجاری ایران و پاکستان را افزایش می‌دهد

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: حذف موانع تجارت و حرکت به سوی تجارت آزاد افزایش مبادلات مرزی ایرن و پاکستان را به همراه دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، مجید محبی روز پنجشنبه در نشست هفتمین کمیته مشترک تجارت مرزی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان که در زاهدان برگزار شد اظهار داشت: راه‌اندازی و گسترش خط حمل بار و کالا بر اساس تقاضای فعالان اقتصادی بین کویته و زاهدان سبب افزایش مبادلات مرزی ایران و پاکستان می‌شود.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های تجاری بین دو کشور بسیار متنوع است که می‌تواند با افزایش حجم تبادلات مرزی به توسعه منطقه کمک کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: برای افزایش روابط اقتصادی بین دو کشور به طور ویژه مسیر پروازی کویته - زاهدان - مشهد را پیگیری خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به رویکرد پاکستان در تجارت غیرقانونی، توسعه بازارچه‌های مرزی به کاهش قاچاق کمک قابل توجه‌ای می‌کنند.

محبی گفت: چشم انداز تجاری ایران  و پاکستان روشن است و افزایش نشست‌های تخصصی به تحکیم آن کمک قابل توجه‌ای خواهد کرد.

وی بیان کرد: افزایش میزان مبادلات دو کشور تا یک میلیارد دلار نشان می‌دهد که می‌توان با اقدام موثرتر و همکاری بیشتر دو طرف به حجم مبادلات دوجانبه مورد نظر رسید.

هفتمین کمیته تجارت مرزی ایران و پاکستان با حضور نمایندگانی از وزارت امورخارجه، وزارت کشور، اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و تجار کشور پاکستان از امروز پنجشنبه به مدت 2 روز در قالب  ترانزیت و حمل و نقل ، گمرکات و بانکی، راه آهن، بازرگانی، شیلات و کشاورزی  درحال برگزاری است.

سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران اسلامی حدود هزار و 600 کیلومتر یعنی معادل یک ششم از مجموع مرزهای جمهوری اسلامی ایران، با کشورهای افغانستان، پاکستان و حوزه دریای عمان مرز دارد.
طول مرزهای خاکی این استان با کشور افغانستان حدود 300 کیلومتر یعنی معادل یک سوم از کل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای خاکی مشترک استان با کشور پاکستان 921 کیلومتر است که مجموع کل مرز مشترک ایران و پاکستان را تشکیل می دهد.
باید به این نکته توجه داشت که سیستان و بلوچستان یکی از راههای راحت و امن دسترسی کشورهای منطقه به ویژه افغانستان و پاکستان به خاورمیانه و کشورهای اروپا و آفریقا است به طوری که از آن به عنوان موقعیت طلایی می توان یاد کرد.

پاکستان واقع در جنوب غربی آسیا از جنوب مرز آبی هزار کیلومتری با دریای عمان دارد و از غرب با ایران، از شمال با افغانستان، از شرق با هندوستان و از شمال شرق با جمهوری خلق چین هم مرز است.
روابط اقتصادی پاکستان با سیستان و بلوچستان دارای گستردگی فراوانی است و راه آهنی که از زاهدان به پاکستان کشیده شده بود همچنان در مسیر تبادلات اقتصادی منطقه فعال است و حتی پیمان تاریخی هم بین ایران، پاکستان و ترکیه برقرار شده که بر اساس آن نیز قراردادهای همکاری های اقتصادی و نظامی بین این سه کشور برقرار شده است.
به گفته کارشناسان پاکستان ششمین کشور پرجمعیت جهان است و به این دلیل ایران باید بر روی توسعه روابط تجاری خود با این کشور بیشتر متمرکز شود زیرا پاکستان می تواند شانس بزرگی را در آینده تجاری ایران به وجود آورد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 250
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران