پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515373 تاریخ : 1399/04/14-15:52:40
,17,
برخی چالشهای بورس املاک حل نشده است/ هیچ کشوری بورس مسکن ندارد

عضو شورای عالی بورس:

برخی چالشهای بورس املاک حل نشده است/ هیچ کشوری بورس مسکن ندارد

رئیس هیئت مدیره بورس کالای ایران روند راه اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات آن را تشریح کرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از اتاق بازرگانی ایران، شاهین چراغی در نشست بررسی آسیب های بورس املاک و مستغلات اظهار داشت: در هر اقتصادی، متناسب با شرایط حاکم بر آن باید از ابزارهای مختلفی به منظور ساماندهی اقتصادی بهره برد. شاید عده ای با این استدلال که در سایر کشورها تجربه راه اندازی بورس املاک و مستغلات را نداریم، معتقد باشند که راه اندازی این بورس نمی تواند در ایران به بهبود وضعیت این حوزه کمک کند. اما نظر ما این چنین نیست.

بانک مسکن نتوانست به وظایف خود عمل کند

وی تصریح کرد: عمده پروژه های عمرانی در حوزه مسکن و ساختمان سازی از آنجا که بانک مسکن نتوانسته وظایف خود را به خوبی انجام دهد، نیمه کاره متوقف شده اند و پیمانکار دچار خسارت ها مالی شده است. از طرفی انبوه ساز به معنای واقعی کلمه در کشور نداریم، چراکه دسترسی آنها به منابع مالی و بازارهای موازی اندک است.

چراغی، دخالت این بورس در فعالیت بنگاه های املاک را ادعایی نادرست دانست و تأکید کرد: به هیچ وجه قرار نیست راه اندازی بورس املاک و مستغلات، مانع فعالیت بنگاه های املاک در سطح شهر شود.

این عضو شورای عالی بورس، از قرار گرفتن سه رکن مهم در حوزه املاک و مستغلات در کنار یکدیگر خبر داد و گفت: دولت با عرضه زمین ها و املاکی که در اختیار دارد، پیمانکار با توان اجرایی که دارد و مردم با منابع مالی خردی که وارد این بازار می کنند، در کنار هم قرار گرفته و بر اساس یک چارچوب منطقی و از پیش تعیین شده، سهم خود را از بازار می گیرند.

به باور وی، بورس املاک و مستغلات این توانایی را دارد که به بازار مسکن شفافیت ببخشد و عرضه و تقاضا را در محیطی رقابتی مدیریت کند. البته این بازار تنها محدود به املاک نمی شود و پروژه های بزرگ فرودگاهی و آزادراهی را نیز شامل می شود.

رئیس هیئت مدیره بورس کالای ایران با بیان این مطلب که در ابتدای این حرکت به ابزارسازی و نهادسازی نیاز داریم، یادآور شد: در شرایط حساس کنونی، باید از فرصت های به وجود آمده استفاده کرد و این حجم بالای از نقدینگی در سطح جامعه را به سمتی سوق دهیم که منافع کشور را تأمین کند. بدون شک بازار سرمایه این توان را دارد که شفافیت را در معاملات مسکن ایجاد و از اطلاع رسانی های نادرست در این محیط ممانعت کند.

بر اساس اظهارات چراغی ویژگی دیگر این بازار تعیین شاخص برای قیمت گذاری در حوزه مسکن و مستغلات است؛ موضوعی که به شدت از سوی مردم مورد انتقاد بوده و می توان به کمک بورس آن را حل کنیم.

نمایی از فرآیند معاملات در بورس املاک

وی یک نمای کلی از فرایندی که قرار است در قالب این بازار صورت بگیرد، ارائه داد و مطرح کرد: دارنده زمین، زمین خود را، شرکت ساختمانی توان فنی و مدیریتی و در نهایت مردم، توان مالی خود را عرضه می کنند. این سه رکن در قالب SPV که بین هر سه قابل اعتماد است در کنار هم قرار می گیرند و اوراق بهادار منتشر می شود. این اوراق در بورس عرضه شده و در نهایت ساختمان یا پروژه موردنظر ایجاد می شود.

رئیس هیئت مدیره بورس کالای ایران، ایجاد مقررات، فعال کردن نهادهای عملیاتی و اجرایی، تعریف ارکان نظارتی و حل اختلاف و در نهایت سیستم معاملاتی را از نیازهای راه اندازی بورس املاک و مستغلات عنوان کرد و افزود: آنچه در ایجاد بورس املاک دنبال می کنیم، ایجاد شفافیت و جلب اعتماد مردم نسبت به حضور و مشارکت در پروژه های انبوه سازی و ساختمان سازی است. متأسفانه مردم برای مشارکت در پروژه های پیش فروشی اعتماد لازم را ندارند.

سهام عدالت؛ وثیقه بورس املاک

چراغی از دیگر ویژگی های بورس املاک را امکان وثیقه گذاشتن سهام عدالت برای استفاده از وام های خرید و امکان اجاره به شرط تملیک در پروژه های انبوه سازی برشمرد و تأکید کرد: اجازه نمی دهیم یک بورس دولتی ایجاد شود. سهام بخش های نهادی را کمتر خواهیم کرد تا مدیریت با بخش خصوصی باشد.

وی در ادامه ایجاد بستری برای ایجاد شاخص قیمت گذاری در بازار مسکن را مهم ترین چالش دانست و خاطرنشان کرد: در این بازار عالی رغم خواست دولت ها روند افزایش قیمت مسکن مشخص می شود و این مهم ترین چالشی است که با آن مواجه خواهیم بود. تعیین تکلیف مالیات بر معاملات اوراق، تعارض منافع بین نهادهای متفاوت در حوزه مسکن و غیر همگِن بودن و نامتجانس بودن املاک، دیگر چالش هایی هستند که باید برای آنها راهکار ارائه دهیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 199
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران