پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520598 تاریخ : 1399/07/12-11:48:15
,5,21,
باید به عملکرد وزارت نفت در پارس جنوبی امتیاز می دادیم، نه کارت زرد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

باید به عملکرد وزارت نفت در پارس جنوبی امتیاز می دادیم، نه کارت زرد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره کارت زرد مجلس به وزیر نفت به دلیل تأخیر در توسعه فاز 14 پارس جنوبی، گفت: در حوزه پارس جنوبی حتی باید به عملکرد وزارت نفت امتیاز داده می شد، اما «گویا قرار بود آقای زنگنه کارت زرد بگیرد.»

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت نفت، فریدون عباسی درباره کارت زرد مجلس شورای اسلامی به وزیر نفت، افزود: نظر بنده به عنوان یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس این بود که در زمینه توسعه فاز 14 هیچ تأخیری متوجه عملکرد وزیر نفت نبوده است. زنگنه هم در این باره در مجلس توضیحات قانع کننده ای ارائه داد و حتی می شد در این زمینه به وزارت نفت امتیاز داد، چراکه با اولویت بندی فازها در پارس جنوبی به نحوی عمل شد که ایران در توسعه این میدان گازی به عملکرد قابل قبول تری نسبت به قطر دست یافت.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: اعضای کمیسیون انرژی هم عمدتاً همین نظر را داشتند، به این ترتیب ما در کمیسیون برای اینکه سؤال به صحن نرود و نماینده سؤال کننده قانع شود، مدیر کنسرسیوم راهبر توسعه فاز 14 و کارشناسان مربوطه را نیز دعوت کردیم و آنها توضیحات مبسوطی درباره علل فنی تأخیر در توسعه این فاز ارائه دادند که هیچ یک از موارد، قصوری را متوجه آقای زنگنه نمی کرد، با این حال باز هم نماینده قانع نشد.

گویا قرار بود آقای زنگنه کارت زرد بگیرد!

وی با یادآوری اینکه بحث توسعه پارس جنوبی بحثی ملی است و نه استانی، درباره کلیت فرآیند طرح سؤال توضیح داد: طرح سؤال از زنگنه توسط یکی از نمایندگان استان بوشهر انجام شد که در چنین شرایطی، وزیر باید طبق آیین نامه به مجلس بیاید و ابتدا در کمیسیون مربوطه (انرژی) پاسخ دهد. به عبارت دیگر، کمیسیون انرژی شرایط سؤال و جواب را برای طرفین فراهم می کند، اما طبق آیین نامه نمی تواند در این زمینه نظر دهد.

عباسی ادامه داد: اگر نماینده سؤال کننده بعد از طرح سؤال و جواب در کمیسیون قانع نشود، سؤال باید به صحن ارجاع داده شود، به طوری که نماینده سؤال کننده و وزیر، هر یک 15 دقیقه صحبت کنند و اگر باز هم نماینده بعد از ارائه توضیحات وزیر قانع نشود، موضوع به رأی گیری گذاشته خواهد شد که این مسئله درباره توسعه فاز 14 پارس جنوبی نیز مطرح شد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تأکید مجدد بر اینکه بررسی علمی و فنی این کمیسیون نشان می داد قصوری متوجه وزیر نفت نبوده است، گفت: گویا قرار بود ایشان کارت زرد را دریافت کند، زیرا خیلی به استدلال ها و حرف ها توجهی نمی شد.

تلاش برخی برای نشان دادن کارت زرد دوم به وزیر نفت

عباسی در ادامه با بیان اینکه احتمال دارد کارت زرد دیگری این بار با موضوع مناقشه گازی ترکمنستان در راه باشد، توضیح داد: با وجود اینکه بحث اختلاف با ترکمنستان را در کمیسیون انرژی حل کردیم و نماینده سؤال کننده اظهار کرد که قانع شده است، اما باز تعدادی از نمایندگان این سؤال را مطرح کرده اند، حال آنکه در کمیسیون نگفته بودند قانع نشده اند! این موضوع اختلاف نظرهایی را به وجود آورد و در نهایت سبب شد با این حربه که «یا سؤال را به صحن بفرست یا شکایت می کنیم»، از بنده به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت شود.

وی در توضیح بیشتر گفت: من طبق آیین نامه مجاز نبودم سؤال را به صحن بفرستم، چراکه هدف کمیسیون، دفاع از زنگنه نبود، بلکه هدف ارائه دیدگاه کاملاً فنی و در موضع عدالت از سوی کمیسیون بود، اما یکی از نمایندگان تهدیدهایی (مبنی بر اینکه مصاحبه می کند، یا در فضای مجازی مطالبی منتشر می کند و به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت می کند) را مطرح و در نهایت به این هیات شکایت کرد.

عباسی افزود: هیئت نظارت بررسی های خود را انجام داده و تا اینجا حق را به ما داده است. به این معنا که سؤال نباید به صحن ارسال می شد، اما دوباره در این باره در مجلس، سؤال طرح شده و از آنجا که سؤال حق نماینده است، وزیر هم باید دوباره پاسخگو باشد.

وی متذکر شد: پرونده مناقشه گازی با ترکمنستان نیز بحثی ملی است و به دلیل اهمیت این بحث، ما از سفیر ترکمنستان نیز دعوت کردیم و با رایزنی های صورت گرفته، تلاش شد ضمن توسعه دیپلماسی پارلمانی کشور، بر توسعه روابط دوجانبه تاکید شود و روابط دوستانه دو کشور ادامه یابد.

توجه به نظرات کارشناسی با سلایق مختلف جناحی و سیاسی

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر جریانات سیاسی بگذارند، مجلس می تواند با اتکا به نظرات کارشناسی گام های خوب و موثری بردارد، گفت: ما در شرایط فعلی کشور نیاز به وحدت و هم نظری داریم، بنابراین توصیه من به دوستان در مجلس شورای اسلامی این است که بسیار مواظب باشند. همچنین عملکرد رئیس جمهوری در ایجاد این آرامش و وحدت مؤثر است. وی نیز متقابلاً باید به نظرات مجلس بها دهد، در غیر این صورت، مجلس با ایشان برخورد خواهد کرد و کرونا هم نمی تواند مانع این برخورد شود.

عباسی در بخش دیگری از صحبت های خود در واکنش به قرار گرفتن بنزین در صدر کالاهای صادراتی کشور در نیمه نخست امسال که از سوی رئیس کل گمرک اعلام شد، عنوان کرد: این آمار قابل تحسین، نتیجه مدیریت صحیح و عملکرد خوب کارکنان صنعت نفت است و چه بهتر بود چنین رویکردی پیش از اینها مدنظر قرار می گرفت.

وی ابراز امیدواری کرد که وزارت نفت با استقبال از همفکری ها، بهره مندی از نظرات بدنه کارشناسی نفت با سلایق مختلف جناحی و سیاسی را در دستور کار قرار دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران