پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516999 تاریخ : 1399/05/09-18:00:24
,10028,10029,
ایران جزو 5 کشور برتر آسیا در انتقال خون / 17 پیوند موفق با استفاده از سلول  های خون بند ناف

ایران جزو 5 کشور برتر آسیا در انتقال خون / 17 پیوند موفق با استفاده از سلول های خون بند ناف

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به رتبه اول ایران در اهدای خون در منطقه مدیترانه شرقی، از انجام شدن 17 مورد پیوند موفق با استفاده از این سلول های خونی بند ناف ذخیره شده خبر داد.

به گزارش بانک و صنعت، دکتر بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون، با بیان این که 46 سال از زمان تأسیس سازمان انتقال خون می گذرد، گفت: سازمان انتقال خون ایران در نهم مردادماه 1353 تأسیس شد و نهم مردادماه، روز اهدای خون و از نهم تا پانزدهم مردادماه هفته انتقال خون در کشور نامگذاری شده است. در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران در عرصه سلامت کشور به خوبی نقش ایفا می کند؛ ایران تنها کشور منطقه مدیترانه شرقی دارای برنامه ملی خون های نادر است و سازمان انتقال خون ایران عضو این کارگروه در انجمن بین المللی انتقال خون در بین 23 کشور دنیا و تنها کشور مسلمان در میان این 23 کشور است.

افزایش ضریب سلامت خون های اهدایی ایران

وی افزود: در حال حاضر اهدای خون هیجانی در مراکز انتقال خون جای خودش را به تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه داده است و سال هاست که مراکز انتقال خون کشور، با سیستم خودحذفی محرمانه، گامی بلند به سوی افزایش ضریب امنیت و سلامت خون های اهدایی مردم ایران از طریق شناسایی و حذف اهداکنندگان پرخط، به ویژه در فاز پنجره بیماری ها (window period) برداشته اند.

رتبه اول ایران در اهدای خون در منطقه

حاجی بیگی ادامه داد: تخمین زده می شود که سالانه 177 میلیون اهدای خون در جهان انجام می شود که منطقه مدیترانه شرقی 10 میلیون خون اهدایی جهان را به خود اختصاص می دهد و سهم ایران 2 میلیون و 100 هزار واحد است. همچنین 20 درصد خون های اهدایی در منطقه مدیترانه شرقی (که شامل 23 کشور است) مربوط به کشور ماست که در این زمینه رتبه اول را داریم.

وی با اشاره به انتخاب سازمان انتقال خون ایران به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در امر آموزش و پژوهش در سال 92، تصریح کرد: در سال 1396 به خاطر عملکرد عالی، این همکاری به مدت 4 سال دیگر تمدید شد و کشور ما تنها کشور منطقه است که در امر آموزش مراکز انتقال خون دارای این سابقه درخشان است.

وی اضافه کرد: از نظر نرخ پایین عفونت های منتقله از راه خون، در میان اهداکنندگان در میان کشورهای منطقه EMRO (مدیترانه شرقی) حرف اول را می زنیم و به خطر صفر انتقال بیماری های عفونی از راه خون نزدیک شده ایم. ایران در حال حاضر جزو پنج کشور برتر در زمینه طب انتقال خون در آسیاست.

حاجی بیگی ادامه داد: 83 درصد از خون های اهدایی در دنیا از طریق اهدای داوطلبانه وبدون چشمداشت تأمین می شود و 16 درصد آن، اهدای خون جایگزین است و بقیه با پرداخت پول انجام می شود. 70 کشور جهان، هنوز به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند. از سال 2007 اهدای خون پولی و جایگزین در ایران، جای خود را به اهدای خون صد درصد داوطلبانه و بدون جایگزین داده است.

راه اندازی بانک خون بند ناف

وی خاطرنشان کرد: در سال 1389 بانک خون بند ناف در کشور راه اندازی شد. از زمان تأسیس این بانک تاکنون، بیش از 4000 خون بند ناف با کیفیت بالا و به صورت کاملاً مکانیزه پردازش و ذخیره سازی شده و اولین پیوند بند ناف در بیمارستان شریعتی تهران در سال 91 انجام شد و تا الآن 17 مورد پیوند، با استفاده از این سلول های خونی بند ناف ذخیره شده، با موفقیت انجام شده است.

شاخص اهدای خون مستمر 60 درصد است

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان این که الان شاهد افزایش چشمگیر سهم اهدای خون مستمر در کشور هستیم؛ یادآور شد: اهدای خون مستمر در بعضی از استان ها مانند سمنان به نزدیک 80 درصد رسیده است و در حال حاضر شاخص اهدای خون مستمر در کشور نزدیک به 60 درصد است.

وی افزود: حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون و افزایش شاخص اهدای خون مستمر یکی از شاخص های مهم ارتقاء در مراکز انتقال خون جهان به حساب می آید و کشور ما در منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را در اهدای خون مستمر دارد.

31 استان کشور دستگاه آفرزیس دارند

وی با بیان این که استفاده از دستگاه های «آفرزیس» برای تهیه پلاکت به روش پلاکت فرزیس تولیدی در کشور ما نهادینه شده است، تصریح کرد: با توجه به گسترش مراکز انتقال خون و آنکولوژی و مصرف بالای پلاکت در بیمارستان های کشور در حال حاضر برای تهیه پلاکت به روش فرزیس، 31 استان کشور دستگاه های آفرزیس دارند.

تهیه پلاسما از بهبودیافتگان کووید19 در 24 استان کشور

حاجی بیگی با بیان این که فرآیند تهیه پلاسما به روش پلاسمافرزیس تولیدی در 15 استان کشور از سال 95 راه اندازی شده است گفت: الان در 24 استان کشور تهیه پلاسمای هایپرایمیون از بیماران بهبودیافته کووید19 برای مصرف در بیمارستان های کشور در حال انجام شدن است و 9 مرکز انتقال خون استانی کشور مجهز به دستگاه های پرتودهی خون هستند که گام های بلندی در جهت تهیه خون و فرآورده های آن برای بیماران خاص و سرطانی و پیوندی برداشته شده است.

وی اضافه کرد: از سال 1387 استفاده از کیسه های فیلتردار برای تهیه فرآورده های "کم لوکوسیت" در سازمان انتقال خون و استفاده بیماران خاص مخصوصاً بیماران مبتلا به تلاسمی در کشور شروع شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 265
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران