پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 492770 تاریخ : 1398/08/08-13:00:29
,17,10028,22,
اولین سرشماری به روش ثبت مبنا سال 1405 انجام می‌شود

رئیس مرکز آمار ایران:

اولین سرشماری به روش ثبت مبنا سال 1405 انجام می‌شود

رئیس مرکز آمار ایران گفت: سرشماری به روش ثبت مبنا، بهره‌وری در نظام آماری مدرن را ارتقا می‌دهد و بر این اساس، اولین سرشماری ثبت مبنا برای سال 1405 پیش‌بینی شده است اما اجرای آزمایشی آن در سال 1400 انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، جواد حسین‌زاده روز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ریزی در زنجان اظهار داشت: در این روش به جای استفاده از روش سرشماری سنتی از ریزداده‌های اداری استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی با توجه به شرح وظایف خود و در خلال خدماتی که به مردم ارائه می‌دهند، داده یا ریزداده تولید می‌کنند.
حسین‌زاده افزود: باید نگرشی ایجاد شود که ریزداده‌های دستگاه‌ها در اختیار مرکز ملی آمار قرار گیرد چراکه ارایه آمارهای رسمی کشور با کیفیت بالا به حمایت و پشتیبانی و تفکر دستگاه‌ها نیاز دارد.
وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی، لازمه توسعه و آمار لازمه برنامه‌ریزی است، گفت: آمار از ابتدای پدیدآمدن با واژه حکومت، گره خورده و آمار برای اداره کردن جامعه بشری بسیار پراهمیت است.
حسین‌زاده با بیان اینکه حکمرانی شایسته، مستلزم شاخص‌های متعددی است، گفت: یکی از این شاخص‌ها آمار رسمی است که اگر باکیفیت نباشد عملا در حکمرانی شایسته با مشکل مواجه می‌شویم.
وی تصریح کرد: کارآیی نظام آماری در دنیا به حکمرانی شایسته منجر می‌شود.
حسین‌زاده آمار رسمی را محصول و کالای عمومی خواند و گفت: رقابت‌پذیری در آمار سبب ارتقای کیفیت نمی‌شود زیرا رقابت در کالای عمومی، مطرح نیست.
وی با بیان اینکه داشتن یک مرجع برای اعلام آمار سبب افزایش مطلوبیت خدمات می‌شود گفت: اگر یک مرجع و شاخص رسمی نباشد اعتماد جامعه نسبت به آمارهای رسمی کاهش می‌یابد و کاهش اعتماد، تاثیر نامطلوبی بر کارآیی حکمرانی خواهد داشت‌.

رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه اگر از آمار به‌صورت صحیح استفاده نشود شاخص‌های مختلف مانند تورم، نرخ بیکاری کارکرد خود را از دست می‌دهند، اظهار داشت: یکی از ابعاد  کیفیت آمار رسمی، باورپذیری در جامعه است.
حسین‌زاده تصریح کرد: گرایش اصلی نسبت به آمار در دنیا، مرجعیت سازمان‌های ملی در ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در نظام آماری و حذف موازی‌کاری است.
وی با بیان اینکه ایران، تنها کشور دنیا است که رشد اقتصادی و تورم توسط 2 نهاد اعلام می‌شود گفت: در جلسه 22 مرداد شورای عالی آمار، موازی کاری، حذف و مرجعیت مرکز آمار ایران اعلام شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 241
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران