پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 349097 تاریخ : 1397/02/29-11:25:00
,8,
اوراق اجاره 23درصدی در راه بورس

انتشار اولین اوراق بدهی بدون ضامن در بازار سرمایه کشور؛

اوراق اجاره 23درصدی در راه بورس

نرخ اسمی سود این اوراق 16 درصد سالانه روزشمار است که در مواعد سه ماه یک بار پرداخت می‌شود؛ اما تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان بازارگردان این اوراق به منظور افزایش جذابیت نرخ سرمایه‌گذاری،‌ مدل جدیدی برای بازارگردانی اوراق درنظر گرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ روز یکشنبه مورخ 30 اردیبهشت 97، برای اولین بار در بازار سرمایه کشور اوراق بدهی بدون ضامن منتشر می شود. بر این اساس، بنا به مشاوره، تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی تامین سرمایه لوتوس پارسیان،‌ 8 هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مبتنی بر سهام برای شرکت مخابرات ایران در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌شود.

ابوالفضل شهرآبادی، معاون تامین مالی لوتوس پارسیان درخصوص جزئیات انتشار اوراق اجاره مخابرات گفت: اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات ایران اولین اوراق بدهی است که بدون وجود رکن ضامن،‌ در بازار سرمایه کشور عرضه می‌شود و در واقع قرار است سهام شرکت مخابرات ایران و نیز سهام شرکت ارتباطات سیار به عنوان وثیقه‌ انتشار این اوراق قرار گیرد.

شهرآبادی درباره سایر جزئیات این اوراق گفت: اوراق اجاره مخابرات ایران به منظور خرید تجهیزات این شرکت، با سررسید 4 ساله منتشر می‌شود و مواعد پرداخت سود اوراق سه ماه یکبار خواهد بود.

وی افزود: این اوراق با نماد «صخابر102» به روش حراج و حداقل قیمت 910 هزار ریال به ازای هر ورقه عرضه خواهد شد و کارگزاری پارسیان عامل فروش اوراق است.

معاون تامین مالی لوتوس پارسیان همچنین بیان کرد: متقاضیان خرید این اوراق می‌توانند با داشتن کد معاملاتی، از طریق همه کارگزاری‌های عضو بورس اوراق بهادار تهران این اوراق را خریداری نمایند.

همچنین، مجتبی جهانگیری مدیر عملیات بازار تامین سرمایه لوتوس پارسیان- درباره نرخ سود اوراق اینچنین گفت: نرخ اسمی سود این اوراق 16 درصد سالانه روزشمار است که در مواعد سه ماه یک بار پرداخت می‌شود؛ اما تامین سرمایه لوتوس پارسیان به عنوان بازارگردان این اوراق به منظور افزایش جذابیت نرخ سرمایه‌گذاری،‌ مدل جدیدی برای بازارگردانی اوراق درنظر گرفته است.

وی افزود: بر اساس این مدل، نرخ بازده مؤثر اوراق(YTM) برای خریدارانی که در زمان پذیره‌نویسی اقدام به خرید کنند و در سررسید یک ساله اوراق را بفروشند، 23 درصد سالانه معادل 21 درصد سالانه روزشمار خواهد بود و در صورت فروش اوراق قبل از سررسید یک ساله نیز مطابق مظنه بازارگردانی اعلام شده،‌ نرخ بازدهی که نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود، معادل 20 درصد سالانه روزشمار است.

جهانگیری ادامه داد: به این ترتیب و با توجه به شرایط موجود در بازار، مدلی در نظر گرفته‌ایم که جذابیت خرید اوراق برای سرمایه‌گذاران حفظ شود و پیش‌بینی می‌کنیم استقبال چشمگیری از این اوراق شود.

لازم به ذکر است، اوراق اجاره مبتنی بر سهام شرکت مخابرات ایران، دومین اوراق از این نوع است که در بازار سرمایه کشور عرضه می‌شود؛ اولین اوراق از این نوع در اسفند سال گذشته برای شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در فرابورس ایران منتشر شد. با این تفاوت که اوراق یاد شده با وجود رکن ضامن عرضه شد ولی اوراق مخابرات ایران بدون حضور این رکن عرضه می‌شود.

انتشار اوراق اجاره مبتنی بر سهام در آذر ماه سال 95 به تأیید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رسید. مطابق بند (الف) ماده (1) دستورالعمل انتشار اوراق اجاره مصوب 11 مرداد 89، اوراق اجاره، اوراق بهادار با نام و قابل نقل و انتقالی است که نشان‌دهنده مالکیت مشاع دارنده آن در دارایی مبنای انتشار اوراق اجاره است. پس از انتشار این اوراق، رابطه موجر و مستأجر میان سرمایه‌گذاران و بانی برقرار می‌شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران