پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521409 تاریخ : 1399/07/27-09:10:10
,5,
انرژی خورشیدی ارزان ترین سوخت تولید برق می شود

انرژی خورشیدی ارزان ترین سوخت تولید برق می شود

آژانس بین المللی انرژی (IEA) اخیرا پیش بینی کرد تجدیدپذیرها در دهه جاری از زغال سنگ به عنوان محبوبترین سوخت تولید برق سبقت خواهند گرفت.

به گزارش بانک و صنعت، محققان در گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اظهار کردند فتوولتائیک خورشیدی اکنون از نیروگاههای زغال سوز و گازسوز در اکثر کشورها ارزانتر است. هزینه های ارزانتر به همراه تلاش دولتها برای کاهش آلایندگی و مقابله با تغییرات جوی، زغال سنگ را از شبکه های نیرو خارج خواهد کرد و تجدیدپذیرها 80 درصد بازار تولید برق جدید را تا سال 2030 تصاحب می کنند.

این یافته ها نشان دهنده تغییر گرایش چشمگیر در تامین انرژی در شرایطی است که دولتهای سراسر جهان به دنبال راههایی برای مهار انتشار گازهای گلخانه ای عامل گرمایش جهانی هستند. نیروگاههای برق آبی بزرگترین منبع نیروی تجدیدپذیر خواهند بود و انرژی خورشیدی هم به دلیل کاهش هزینه تولید و نصب پنلهای خورشیدی، به سرعت محبوبیت پیدا می کند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در این باره گفت: خورشیدی به سلطان جدید بازارهای برق جهان تبدیل می شود. بر مبنای سیاستهای فعلی، استفاده از انرژی خورشیدی پس از سال 2022 هر سال رکورد جدیدی خواهد زد.

پیش بینیهای آژانس بین المللی انرژی بر مبنای سناریوی سیاستهای تایید شده است که فرض را بر این گذاشته که کووید 19 تا سال میلادی آینده به تدریج تحت کنترل قرار می گیرد و اقتصاد جهانی به وضعیت پیش از شیوع پاندمی برمی گردد. این سناریو دربرگیرنده تصمیمات و اهدافی است که در حال حاضر اعلام شده اند و اقدامات مفصلی برای این برنامه ها قرار است اجرایی شوند.

همچنین این آژانس پیش بینی کرده که تقاضا برای گاز طبیعی در کشورهای توسعه یافته به خصوص در اروپا آهسته شده و استفاده از زغال سنگ در همه جا کاهش پیدا می کند. حدود 275 گیگابایت ظرفیت زغال سوز در سراسر جهان که معادل 13 درصد ظرفیت سال 2019 است، تا سال 2025 تعطیل خواهد شد که عمدتا در آمریکا و اتحادیه اروپا روی می دهد و افزایش تقاضا برای زغال سنگ در اقتصادهای در حال توسعه آسیا را کاملا جبران می کند.

سهم زغال سنگ از تولید جهانی برق از 37 درصد در سال 2019 به 28 درصد در سال 2030 کاهش پیدا می کند و تا سال 2040، سهم این سوخت که زمانی برای نیروگاهها اساسی بود برای نخستین بار از زمان انقلاب صنعتی به پایین 20 درصد کاهش خواهد یافت. اگر دولتها روند کربن زدایی را تسریع کنند، افول زغال سنگ از این هم سریعتر اتفاق می افتد.

البته این فرضیات مستلزم سرمایه گذاری در شبکه های برق است که باید ارتقا پیدا کرده و تامین انرژی را از منابع مختلفی که تنها در زمان درخشش آفتاب یا وزش باد کار می کنند، دریافت کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سرمایه گذاری برای مدرنیزه شدن، توسعه و دیجیتالی شدن شبکه برق باید به 460 میلیارد دلار در سال 2030 برسد که دو سوم بیشتر از هزینه سال گذشته است. این هزینه به احداث دو میلیون کیلومتر خط انتقال برق و 14 میلیون کیلومتر شبکه های توزیع که 80 درصد بیشتر از میزان اضافه شده در 10 سال گذشته هستند، کمک می کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 236
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران