پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 492405 تاریخ : 1398/07/28-15:22:47
,17,
افزایش تعداد شتاب‌دهندگان تخصصی کلید موفقیت اکوسیستم استارتاپ هاست

در گفتگو با بهروز تهرانی عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت مطرح شد؛

افزایش تعداد شتاب‌دهندگان تخصصی کلید موفقیت اکوسیستم استارتاپ هاست

اکوسیستم استارتاپ ها نیاز به تعداد بیشتری شتاب‌دهنده‌های تخصصی از جنس بخش خصوصی دارد تا این کسب‌وکارهای نوپا را به نقطه تولید محصول هدایت کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، بهروز تهرانی عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت با بیان این مطلب بر تغییر و بازتعریف الگوهای تعیین و تشخیص دانش‌بنیان شدن شرکت‌ها مطابق با الگوهای بین‌المللی تاکید کرد و گفت: ممیزی شرکت‌ها با عنوان دانش‌بنیان نیازمند استانداردهای کمی است. در غیر این صورت با شاخص‌های کیفی و مبهم همیشه شرکت‌های دانش‌بنیان نگران از دست دادن فرصت‌های خود در این زمینه هستند.

به گفته تهرانی، هرساله سخت‌گیری‌های بسیاری انجام می‌شود تا شرکت‌ها دوباره بررسی شوند و از تسهیلات و امکاناتی که یک شرکت دانش‌بنیان می‌تواند دریافت کند منع می‌شوند. در بسیاری از کشورهای دنیا "دانش‌بنیان" یک فرهنگ است که باید در روال‌ها و مدل‌های کاری شرکت اجرا شود. فرهنگ تحقیقاتی با استانداردهای مشخص که به‌راحتی هم قابل‌شناسایی است و با بررسی‌های مجدد زیر سوال نمی‌رود.

واگذاری ممیزی شرکت‌های دانش‌بنیان به بخش خصوصی

تهرانی با تاکید بر اینکه دولت باید از تصدی‌گری دست بردارد و خودش را سبک کند پیشنهاد کرد، ممیزی شرکت‌های دانش‌بنیان به بخش خصوصی سپرده شود، افزود: در این راه بخش خصوصی نیز آمادگی دارد تا بازوی اجرایی دولت باشد. به‌خصوص اگر بتواند کسب درآمد کند، برای حفظ کیفیت انجام کار با یک مدل استاندارد، ممیزی‌های سخت‌گیرانه و حساب‌شده‌ای به کار خواهد گرفت. در اینجا بخش خصوصی می‌تواند هر شرکتی باشد که متعهد است طبق مقررات و دستورالعمل تعیین‌شده به امر ممیزی شرکت‌های دانش‌بنیان بپردازد و اگر به تعهداتشان عمل نکنند به مقامات قضایی و دولت پاسخگو خواهد بود.

استارتاپ ها از طریق شتاب‌دهنده‌ها به محصول می‌رسند

به گفته تهرانی، به‌جای اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌های کوچک حمایت کند بهترین کار این است که شرکت‌های بزرگ را شناسایی و کمک کند تا زیرساخت بزرگ شتاب‌دهی در کشور  توسعه یابد و همه شرکت‌ها از همه شاخه‌ها امکان رشد و نمو داشته باشند.

وی معتقد است، شتاب‌دهنده‌های تخصصی بهترین گزینه برای رسیدن به محصول برای استارتاپ ها به شمار می‌روند. تهرانی بابیان این مطلب افزود: در حوزه آزمایشگاهی استارتاپ هایی هستند که با مشاوره و حمایت شتاب‌دهنده‌ها موفق به تولید محصول شدند. در تجهیزات پزشکی همچنان مدل سنتی در صنعت حاکم است؛ البته ایده‌های بسیاری وجود دارد ولی شتاب‌دهنده ساختاریافته‌ای که در حوزه تجهیزات پزشکی به ایده‌ها مشاوره بدهد، حمایت و سرمایه‌گذاری کند و به استارتاپ ها کمک کند تا به محصول برسند؛ کم است و باید تعدادشان افزایش یابد.

به گفته وی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز طرحی دارد که از شتاب‌دهنده‌های خصوصی حمایت می‌کند که بسیار تسهیل گر است. طی این طرح شتاب‌دهنده‌های خصوصی می‌توانند به منابع صندوق‌ها برای حمایت از استارتاپ ها دسترسی پیدا کنند.

تهرانی با یادآوری اینکه برخی از استارتاپ هایی که از صندوق و معاونت تسهیلات گرفتند متاسفانه ورشکست شدند گفت: این‌ها قادر نیستند وامشان را به دولت برگردانند و به‌جای اینکه به محصول جایگزین فکر کنند مستاصل هستند و به دنبال قرض برای بازپرداخت وام به دولت هستند.

شتاب‌دهنده‌های تخصصی شکل بگیرد

او موکدانه پیشنهاد کرد و گفت: باید شتاب‌دهنده‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف در بخش خصوصی شکل بگیرد که مورد اعتماد و استناد دولت هم باشند. این شتاب‌دهنده‌ها، کسب‌وکارهای نوپا را حمایت می‌کنند تا به نقطه محصول برسند. از سوی دیگر این شتاب‌دهنده‌ها قادر خواهند بود نقش ممیزی شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز به عهده بگیرد تا دولت در این زمینه  وارد امور اجرایی نشود و ناخواسته موانعی را ایجاد نکند.

این عضو هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت، در خصوص بسترهای حمایتی اتاق بازرگانی از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: مسیر حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان به‌طورقطع نباید از دولت یا نهادهای نیمه‌دولتی بگذرد. اتاق بازرگانی نیز یک تشکل صنفی ملی است و در نگاه کلان یک NGO است. بنابراین بهتر است استارتاپ ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را به‌سوی شتاب‌دهنده‌هایی که توان حمایت و منتورشیپ دارند هدایت کنیم.

تهرانی افزود: خوشبختانه شرکت‌هایی که در حوزه محصولات آزمایشگاهی به معاونت علمی و فناوری مراجعه می‌کنند به شتاب‌دهنده مربوطه معرفی می‌شوند هرچند توان و ظرفیت‌ها محدود است و طبق اولویت محصول سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و بهتر است تعداد شتاب‌دهنده‌های تخصصی افزایش یابد. ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 224
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران