پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 492620 تاریخ : 1398/08/04-11:58:34
,5,
افزایش 87 درصدی ورود آب به سدهای کشور

افزایش 87 درصدی ورود آب به سدهای کشور

رئیس گروه بهره برداری از سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: میزان آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جدی (مهرماه 98 تا شهریورماه 99) تا پایان مهرماه به 1.75 میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 87 درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، وحید عسکری نژاد افزود: تعداد سدهای مهم در حال بهره‌برداری کشور 193 سد است که ظرفیتی معادل 50.6 میلیاردمترمکعب دارند.

وی مقادیر خروجی از سدهای کشور از ابتدای سال آبی جدید تا پایان مهرماه را معادل 4.15 میلیاردمترمکعب اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: مقادیر خروجی نسبت به سال گذشته در بازه زمانی مشابه 100 درصد افزایش داشته است.

عسکری نژاد ادامه داد: موجودی آب مخازن سدهای کشور در پایان مهرماه معادل 26.31 میلیاردمترمکعب بوده  که نسبت به پارسال در تاریخ مشابه 39 درصد افزایش داشته است.

رئیس گروه بهره برداری سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: درصد پرشدگی مخازن سدها در پایان مهرماه حدود 52 درصد بوده که در عین حال موجودی مخازن سدهای کشور نسبت به هفته گذشته  420 میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

وی تعداد سدهایی که بیش از 90 درصد پرشدگی دارند را 16 سد و تعداد سدهایی که کمتر از 40 درصد پرشدگی دارند را 71 سد برشمرد.

عسکری نژاد ادامه داد: در چند مرحله سیلاب مهم که در سال آبی پارسال اتفاق افتاد، سدهای کشور نقش بسیار مهمی در مهار، ذخیره‌سازی و تنظیم آب ناشی از جریانات سیلابی بازی کردند.

رئیس گروه بهره برداری از سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: برنامه‌ریزی منابع و مصارف سدها با دو رویکرد کلی تأمین حداکثری در شرایط خشکسالی و ذخیره‌سازی حداکثری در شرایط ترسالی انجام می‌شود، به این مفهوم که در شرایطی که آوردهای پیش‌بینی‌شده به مخزن به دلیل وقوع خشکسالی محقق نشود، برنامه‌ریزی به نحوی بازنگری می‌شود تا بتوان تا حدی که تهدیدی برای مسائل فنی، کمی و کیفی آب شرب وجود نداشته باشد از ذخایر آب مخازن بهره‌مند شد.

وی افزود: در شرایط ترسالی و وقوع رخداد سیلاب نیز مهار آب و حداکثر ذخیره‌سازی توسط مخازن سدها انجام می شود که بتوان از منابع آب ذخیره‌شده برای تأمین مصارف در سال‌های آینده بهره برد و همچنین جریانات لحظه‌ای و تداوم سیلابهای مخرب را توسط مخزن، مهار و کنترل کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 234
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران