پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516995 تاریخ : 1399/05/09-17:29:45
,17,
افت شدید صادرات به ترکیه/ واردات پابرجاست

افت شدید صادرات به ترکیه/ واردات پابرجاست

آنطور که مسئولان گمرک می گویند در چهار ماه ابتدایی امسال حجم صادرات به ترکیه 90 درصد کاهش داشته که این تغییر عمدتا تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها قرار دارد، اما واردات از این کشور کمتر از یک درصد کم شده است.

به گزارش بانک و صنعت، از اواخر سال گذشته و با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا که به بسته شدن اغلب مرزهای تجاری منتهی شد امکان ادامه روند معمول تجارت منتفی شد و بخش زیادی از صادرات و واردات تحت تأثیر قرار گرفت، که البته از چندی پیش طی مذاکره و رایزنی های صورت گرفته و با رعایت پروتکل های بهداشتی به تدریج مرزهای تجاری باز و فعالیت هر چند در مواردی محدود از سر گرفته شد.

یکی از مرزهای تجاری پرحاشیه در این مدت ترکیه بود که و مدت ها تبادل کالا با آن به سختی انجام می شد تا اینکه در اواسط خرداد ماه مرز بازرگان با اعمال محدودیت هایی باز شد.

این در حالی است که اخیرا برخی مسئولان در اتاق بازرگانی اعلام کردند که حجم تجارت با ترکیه به شدت کاهش پیدا کرده و کامیون ها گاها تا یک هفته در مرز معطل هستند.

بر این اساس پرس وجوی جزئیات تجاری ترکیه از گمرک ایران با توضیحاتی از سوی سیدروح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران همراه شد.

طبق اعلام سخنگوی گمرک، در چهار ماهه ابتدایی امسال صادرات ایران به ترکیه به 842 هزار و 557 تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 82 درصد و وزنی 90 درصد کاهش دارد. همچنین در بخش واردات ایران یک میلیون و 870 هزار تن از ترکیه واردات داشته که از لحاظ ارزش 33 درصد و از لحاظ وزنی 0.66 درصد کاهش دارد.

از جمله عواملی که در کاهش تجارت با ترکیه از سوی لطیفی عنوان شد به بسته شدن مرزها به مدت طولانی برمی گردد که طی آن قابلیت ورود کامیون ها چه از سمت ایران و ترکیه با محدودیت هایی مواجه شد؛ به طوری که کامیون های ایرانی امکان ورود به ترکیه را نداشته و در مرزهای هوایی و جاده ای نیز توقف کامل ایجاد شده بود.

طبق توضیح سخنگوی گمرک، در این مدت در مواردی کامیون های ایرانی از گمرک پلدشت وارد نخجوان و از طریق صدرک به ترکیه وارد می شدند اما با توجه به مشکلات زیادی که در این رابطه وجود داشت به تدریج رو به کاهش رفت.

از سوی دیگر برای مدتی از گمرک سرو کامیون ها پذیرش می شدند و همچنین مسافران دو تابعیتی یا کسانی که اقامت ترکیه داشتند از این کانال رفت و آمد می کردند.

وی گفت: گرچه تبادل از مسیر ریلی در حال حاضر فعال است ولی نسبت به گذشته تا 50 درصد کاهش داشته و حتی در برخی روزها از این طریق صادرات انجام نمی شود.

به گفته لطیفی از چندی پیش مرز بازرگان باز شد و کامیون ها امکان رفت و آمد داشتند ولی با محدودیت هایی مواجه بودند و روزی حدود 150 کامیون از ایران به مقصد ترکیه و یا ترانزیت وارد این کشور می شود، این در حالی است که برخی موارد از جمله اجرای سخت گیرانه پروتکل های بهداشتی موجب تعلل کامیون ها در مرز ترکیه شده و انتظار است تا دستگاه دیپلماسی با رایزنی بیشتر و افزایش سطح تعاملات و از سوی دیگر افزایش تیم مربوط به انجام پروتکل های بهداشتی در مرز از سوی ترکیه صادرات روان تر انجام شود.

اما در رابطه با اینکه چرا واردات افت کمتری نسبت به صادرات داشته نیز سخنگوی گمرک ایران گفت که به هر حال با توجه به زیرساخت های مناسبی که ایران در مرز داشت ظرفیت بالایی داشته و روزانه حدود 300 کامیون پذیرش کرده که امکان پذیرش بیشتر نیز وجود دارد اما ترکیه بیش از این ارسال نکرده است، از سوی دیگر ایران در این مدت هیچ گاه مانع ورود هیچ کالایی از هیچ کشوری چه در بحث ترانزیت و مقصد نشده بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 199
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران