پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518230 تاریخ : 1399/06/01-10:00:52
,10028,
اجرای متناسب سازی براساس عدالت بیمه ای صورت گرفت

اجرای متناسب سازی براساس عدالت بیمه ای صورت گرفت

مدیرکل مستمری های سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه عدالت بیمه ای در محاسبات متناسب سازی رعایت شده، می گوید: محاسبات صد درصد براساس شاخص های بیمه ای صورت گرفته است.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازروابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، در روزهای گذشته بعد از صدور فیش های متناسب سازی، بازنشستگان سوالات و ابهات بسیاری را در ارتباط با نحوه اجرای همسان سازی مطرح کردند؛ اینکه چرا متناسب سازی در این بازه زمانی اجرا شد و عطف به ماسبق نمی شود؟ دریافتی هر بازنشسته چقدر افزایش یافته است و مبنای محاسبات چیست؟

ناهید حیدری (مدیرکل مستمری های سازمان تامین اجتماعی) در این رابطه با تاکید بر اینکه عدالت بیمه ای در محاسبات متناسب سازی رعایت شده، می گوید: محاسبات صد درصد براساس شاخص های بیمه ای صورت گرفته است.

در ابتدای کار، مقداری در ارتباط با چندوچونِ متناسب سازی توضیح بدهید. با اجرای این اصلاحیه، چه اهدافی برآورده شده و اصولاً محاسبات چگونه صورت گرفته است؟

«متناسب سازی» سومین مرحله ی کمک به معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران است که در سازمان کلید خورده. پیش از امسال، دو مرحله کمک معیشتی پیاده شده بود؛ یک بار در سال های 81-82 و بار دیگر در سال 88. کمک معیشتی امسال یک تفاوت عمده دارد چراکه براساس الزامات بند ب ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه اجرایی شده و نامش متناسب سازی حقوق بازنشستگان است. در واقع همان کمک معیشتی دو مرحله قبل، در مرحله سوم به متناسب سازی بدل شده است. در ارتباط با فرمول های متناسب سازی باید بگویم از آنجا که صندوق تامین اجتماعی، یک صندوق بیمه ای است، محاسبات بیمه ای صورت گرفته است. یعنی در این دور کمک معیشتی، میزان مشارکت بیمه شدگان، شامل مبلغ حق بیمه پرداختی و مدت پرداخت حق بیمه به سازمان، ملاک محاسبه قرار گرفته است. مشمولین طرح، بازنشستگان همه سطوح مستمری و همه گروه های مستمری بگیری شامل از کارافتادگان، بازماندگان و ... بوده اند و این طرح معیشتی، برای همه بدون استثنا اجرا شده است. محاسبات متناسب سازی، بر مبنای عدالت بیمه ای صورت گرفته است و دقیقاً همین دو شاخص بیمه ای یعنی مدت بیمه پردازی و مبلغ بیمه پرداختی، مبنا قرار گرفته است. در این مرحله متناسب سازی، گام به گام با مشارکت کانون های عالی بازنشستگان پیش رفتیم؛ حدود 37 جلسه کارشناسی با کانون عالی بازنشستگان برگزار کردیم و کار با مشارکت کامل نمایندگان جامعه ذینفعان صورت گرفته است. نظر مثبت نمایندگان بازنشستگان در طول کار جلب شده است. همانطور که می دانید در بند ب ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه آمده که سازمان موظف است بحث متناسب سازی را در طول برنامه ششم توسعه به سرانجام برساند و از آنجا که تصریح شده «در طول برنامه» و برنامه 5 ساله است، در نهایت با تلاش ها و مساعدت های وزیر کار و مدیرعامل سازمان، بحث متناسب سازی از یکم مردادماه کلید خورد و براساس قولی که از قبل به بازنشستگان داده شده بود، در پایان مردادماه در حال پرداخت است.

یکی از نگرانی های بازنشستگان صدور دو فیش جداگانه برای مردادماه است؛ یکی برای مستمری ها و دیگری برای متناسب سازی؛ چرا دو فیش جداگانه صادر شده است و آیا افزایش ناشی از متناسب سازی، جزو مستمری محسوب خواهد شد؟ آیا سال بعد مشمول افزایش سالیانه می شود؟

در ماه آینده یعنی شهریور ماه، دیگر دو فیش جداگانه نخواهیم داشت و هر بازنشسته کل دریافتی خود را در یک فیش خواهد دید. در ارتباط با افزایش سالیانه باید بگویم افزایش مستمری ها با مبنا قرار دادن ماده 96 قانون تامین اجتماعی در قالب یکسری جلسات تعیین تکلیف می شود و آنجا همه تصمیمات گرفته می شود؛ باید منتظر این جلسات بمانیم تا مشخص شود سال بعد چه اتفاقی می افتد.

چرا افزایش متناسب سازی عطف به ماسبق نمی شود تا بازنشستگان مابه التفاوت ماه های قبل را دریافت کنند؛ با متناسب سازی دریافتی بازنشسته حداقل بگیر با 30 سال سابقه به 2 میلیون و 800 هزار تومان می رسد؛ این درحالی ست که بازنشستگان صندوق کشوری از ابتدای سال مشمول کفِ 2 میلیون و 800 هزار تومانی مستمری ها شده اند. بازنشستگان این تفاوت را مصداق تبعیض مزدی می دانند.

مقایسه کردن دو صندوق، اصلاً کارشناسی و بیمه ای نیست چون صندوق کشوری، کاملاً دولتی است و بیمه شدگان آن همگی کارکنان دولت هستند؛ آنجا قاعده کلی با 30 سال بیمه پردازی است اما در صندوق تامین اجتماعی، سطوح دستمزدی و سطوح سوابق متعدد داریم؛ ما بازنشسته با ده سال سابقه داریم، با 35 سال سابقه هم داریم. درنتیجه از این حیث، دو صندوق به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند. از طرف دیگر باید بدانیم افزایش های ناشی از ماده 96 قانون تامین اجتماعی که با مبنا قرار دادن نتایج شورایعالی کار تصمیم گیری می شود، اعمال شده و براین اساس، حداقل مستمری 26 درصد و سایر سطوح مستمری 15 درصد به اضافه رقم ثابت 166 هزار و 14 تومان افزایش یافته است. مبالغی که از این افزایش ها استخراج شده، مستمری بازنشستگان در سال 99 است. متناسب سازی قضیه ای علی حده است که در آن بازنشستگان حداقل بگیر با 30 سال سابقه 2 میلیون و 800 هزار تومان و با 35 سال سابقه 3 میلیون تومان کف مستمری خواهند داشت. لذا مبلغ مستمری که براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی تصمیم گیری شده، در خرداد و تیر پرداخت شده و در تیرماه بازنشستگان مابه التفاوت فروردین را گرفته اند. اما متناسب سازی در مرحله دوم صورت گرفته که قرار است از مرداد تا پایان سال به بازنشستگان پرداخت شود. در برنامه ششم هم به صراحت اشاره شده که باید در طول برنامه این کار انجام شود؛ هیچ اشاره ای به موقع آغاز اجرا نشده است و در ضمن برای اجرای طرح، تامین منابع لازم بوده و باید زیرساخت های لازم فراهم می شد تا کار استارت زده شود. با همت وزیر کار و مدیرعامل سازمان، مجوزهای لازم گرفته شد و کار عملیاتی شد؛ اجرای متناسب سازی کار بزرگی بود و شاید برای اولین بار بود که متناسب سازی با لحاظ کردن شاخص های بیمه ای و میزان مشارکت در صندوق صورت گرفت؛ محاسباتِ کار کاملاً شفاف است و جداول متناسب سازی در سایت بارگذاری شده است.

در پایان در مورد بازنشستگان سخت و زیان آور بفرمایید؛ این بازنشستگان نسبت به نحوه اجرای متناسب سازی انتقاد دارند و معتقدند سوابق سخت و زیان آور آنها در محاسبات لحاظ نشده است.

این نوع از متناسب سازی، متناسب سازی براساس شاخص های بیمه ای بوده که هر فرد براساس آورده و میزان مشارکت خود در صندوق از آن بهره مند شده است. بازنشستگان سخت و زیان آور هم براساس ضرایب پرداختی حق بیمه از آن بهره برده اند. ضمن اینکه مبلغ مستمری آنها نیز در نظر گرفته شده است. متناسب سازی فرمول هایی دارد که از حوصله این بحث خارج است اما در فرمول های محاسباتی ما، مستمری این عزیزان با لحاظ سوابق کامل آنها لحاظ شده است. کار محاسبات براساس مجموع سوابق سخت و زیان آوری که به ما پرداخت کردند، انجام شده است. بنابراین در بحث محاسبات، سوابق حق بیمه آنها براساس مبلغ حق بیمه ای که پرداختند، کاملاً در نظر گرفته شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 274
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران