پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517991 تاریخ : 1399/05/27-13:02:20
,10028,10029,
ابهامات واکسن کرونا در دنیا / افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری ویروس

رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران:

ابهامات واکسن کرونا در دنیا / افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری ویروس

رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران با اشاره به ابهامات واکسن کرونا در دنیا، تاکید کرد که همچنان باید به زندگی با کرونا عادت کنیم.

به گزارش بانک و صنعت، دکتر احسان مصطفوی با اشاره به بیماری کرونا و با بیان اینکه چارچوب روند این بیماری از قاره و منطقه ای به قاره و منطقه دیگر متفاوت است، گفت: پاندمی کرونا ویروس تقریبا 9 ماه است که جامعه جهانی را درگیر کرده است و اگر بخواهیم روند کلی بیماری را در جهان دنبال کنیم، واقعیت این است که روند موارد ابتلا همچنان روند صعودی است و روند موارد مرگ بعد از کاهش مختصری که اتفاق افتاد، همچنان روند صعودی را داراست.

به زندگی با کرونا عادت کنیم

وی با بیان اینکه به نظر می رسد همچنان باید عادت کنیم که با کرونا زندگی کنیم؛ اظهار کرد: با پیشرفت های پزشکی و تغییر و تحولاتی که اتفاق می افتد باید امیدوار بود که ابتلا به بیماری انقدر برایمان جدی نباشد و اگر هم مبتلا به این بیماری شدیم فرمهای شدید بیماری را نگیریم؛ این به معنای آن است که خوشبین باشیم که در آینده هم درمان موثر و هم واکسن موثر برای ویروس کرونا کشف شود.

وی که در یک برنامه ی تلویزیونی سخن می گفت، درباره جهش در ویروس کرونا گفت: ذات هر ویروس و عامل عفونی این است که زمانی که از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، بستری برای اتفاق جهش هایی در آن ایجاد می شود؛ بنابراین نفس جهش غیر طبیعی نیست و مهم این است این جهش در کجا اتفاق بیفتد و چقدر تاثیر گذار باشد.

افزایش 3 تا 9 برابری سطح واگیری کرونا

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: با توجه به مستندات علمی منتشر شده، ویروسی که امروزه در جامعه جهانی در حال گردش است با ویروسی که 9 ماه قبل از چین به طور رسمی گزارش شده بود، تغییراتی را داشته است و این تغییرات بیشتر به سوی افزایش سطح واگیری ویروس است؛ به طوری که حدود 3 تا 9 برابر نسبت به قبل است و افزایش درگیری گروه هایی مانند جوانان است که البته فرم های خفیف بیماری و حتی فرم های بی علامت را می گیرند و می توانند به افراد بزرگسال و در معرض خطر، بیماری را منتقل کنند.

به گفته مصطفوی، اتفاقی که در جهش های ویروس رخ داده است موجب افزایش گسترش ویروس شده است.

چالش مبتلایان بدون علامت کرونا

وی ادامه داد: با یک ویروس به تعبیری خیلی موذی طرف هستیم و هرچقدر مراقبت های لازم بهداشتی انجام شود، بالاخره ویروس راه های مختلف انتقال را دارد و بحث افراد بی علامت بحثی جدی است که پایش آنها را سخت می کند و اگر کشوری تصور کند که می تواند بعد از رسیدن به مرحله پاکی، همچنان پاک بماند باید خیلی از مناسبات بین المللی خود را کنار بگذارد.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: بحثی که از روزهای اول شیوع بیماری کووید19 مطرح بوده این است که تمامی کشورها و سازمان ها و دستگاه ها باید دست به دست هم دهند و بدانند که تهدید در هر نقطه جهان تهدیدی برای آنها نیز محسوب می شود.

رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران، اظهار کرد: زمانی که با چالشی جدی مثل کرونا ویروس مواجه هستیم، نه تنها ما در ایران بلکه دنیا دنبال وسیله ای است که معجزه وار بیماری را از بین ببرد و وسیله ای که فکر می کنیم بتواند این نقش را ایفا کند، واکسن است.

ابهامات واکسن کرونا در دنیا

وی درباره صحبت های رئیس انستیتو پاستور ایران درباره تولید واکسن، گفت: از روزهای اول تمام شرکت ها و کشورهایی که ادعای تولید واکسن را دارند به طور جدی اولویت اول خود را تولید واکسن کرونا قرار دادند، ولی مسلم است که نمی توان با جدیت درباره اینکه این واکسن تولید می شود یا خیر، اگر تولید شود چقدر کارایی دارد و چه زمانی در دسترس ما قرار گیرد، صحبت کرد.

آخرین وضعیت تولید واکسن ایرانی کرونا

وی درباره وضعیت تحقیقات تولید واکسن کرونا در کشور اظهار کرد: در حوزه تولید واکسن در دنیا مجموعه های مختلف شروع به تحقیقات کردند و تولید واکسن سه فاز مختلف دارد؛ فاز آزمایشگاهی، فاز مطالعات حیوانی و فاز مطالعات انسانی است که در کشور ما مجموعه های مختلف سابقه تولید واکسن را دارند و نفس تولید واکسن چیز عجیبی برای مجموعه نیست، ولی بحث تحریم ها سرعت آن را تحت الشعاع قرار می دهد. چندین مجموعه داخل کشور این کار را شروع کرده اند، فازهای آزمایشگاهی را بعضا با موفقیت طی کرده اند و یکی دوتا از مجموعه ها به فاز مطالعات حیوانی رسیده اند و مراحل آخر آن را طی می کنند.

وی افزود: فاز بعدی فاز مطالعات انسانی است که خودش فاز یک و دو و سه دارد و باید توجه داشت که عبور از فاز آزمایشگاهی به حیوانی و از فاز حیوانی به انسانی باعث کاهش شانس موفقیت نیز می شود و این تصور غلط است که رسیدن به فاز انسانی داشتن واکسن را دست یافتنی می کند.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: مهم این است که کشور ما از راه های مختلف تولید واکسن کرونا را طی کرده است و اگر کشوری موفق به تولید واکسن شود انتظار است که در بازه زمانی کوتاه انتقال تکنولوژی انجام شود و در صورت عدم موفقیت تولید واکسن در داخل کشور، به تولید تکنولوژی که سایر کشورها به آن دست یافته اند بپردازیم.

کشورهایی که ادعای ساخت واکسن دارند

مصطفوی درباره اخبار ساخت واکسن در سایر کشورها اظهار کرد: هرجایی که ادعای ساخت واکسن را دارد تا زمانی که مستندات خود را در معرض دید سازمان های رسمی بین المللی قرار ندهد و در راستی آزمایی قرار ندهد باید به دید تردید به آن نگاه کرد؛ یک بحث، بحث ساخت واکسن است، اما مهم تر از آن این است که این واکسن ما چندین مولفه اش در چه سطحی هستند که از جمله این مولفه ها میزان کارایی و اثربخشی واکسن، مدت زمان ایجاد ایمنی و عوارض جانبی واکسن است که باید رسما اعلام و بررسی شوند.

به گفته مصطفوی، اگر فکر کنیم که ادعای ساخت واکسن به این معناست که فردا جامعه جهانی از آن واکسن استفاده می کند، خیلی خوشبینانه است و حتما باید سطح چندین مولفه واکسن مورد تایید و صحه گذاری قرار گیرند.

وی افزود: در بحث تکنولوژی پیشگیری و کنترل کرونا ویروس واقعیت این است که بیشتر از آنچه که به تولید کوتاه مدت موثر خوشبین باشیم، باید به تولید یک داروی موثر در کوتاه مدت برای آن خوشبین باشیم؛ چراکه شاید در کوتاه مدت دارو بتواند برای ما شفا بخش تر باشد تا اینکه به دنبال واکسن باشیم. اگرچه فاز قبل تر از درمان، فاز پیشگیری است که قطعا اولویت بالاتری دارد.

به گفته این متخصص اپیدمیولوژی، همچنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید ادامه پیدا کند مگر اینکه با گذر زمان و شناخت بهتر از ویروس، تغییراتی در آن ایجاد شود و لازم باشد تغییراتی در رعایت پروتکل ها اتفاق افتد.

وی در انتها گفت: واقعیت این است که هیچ بیماری حدالقل در 100 سال اخیر انقدر توجه جامعه جهانی را به خود جلب نکرده بود و نه تنها جامعه پزشکی بلکه مجموعه های مهندسی نیز همگی دست به دست هم دادند و یک هم گرایی خوبی اتفاق افتاده است که نتیجه آن را می توان پیش بینی کرد که ان شاءالله چه در مقوله واکسن و چه در مقوله درمان خیلی زودتر از پیش بینی هایی که برای بیماری های مشابه شده بود، محقق شود و بتوانیم با موفقیت هایی که حاصل می شود، حالت موجود که به تعبیری خسته کننده برای مردم است را نجات دهیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 198
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران