پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508730 تاریخ : 1398/12/11-13:12:19
,8,
ابزارهای جدید سدی در برابر رفتارهای احساسی

پویان دارابی عنوان کرد؛

ابزارهای جدید سدی در برابر رفتارهای احساسی

یک کارشناس بازار سرمایه، به کارگیری ابزارهای جدید در بازار را باعث عمق بخشی به بازار و خرید و فروش هایی به دور از احساسات ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، پویان دارابی در خصوص فراز و فرودهای بازار سرمایه گفت: معاملات امسال بورس با جبران عقب ماندگی رشد نرخ ارز سال 97 آغاز شد و واکنشی نسبتا مشابه دیگر بازارها نشان داد، البته تصویب موضوعاتی مانند تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها که منجر به بروز رسانی ترازنامه آنها می شود، در شفافیت و جذابیت معاملات بسیار موثر عمل کرده است.

وی افزود: به نظر می رسد، روند صعودی بورس کمی نیاز به استراحت یا اصلاح قیمتی داشت؛ چرا که برخی سهم ها به نسبت نرخی که دارند چندان ارزنده نیستند و ممکن است ادامه رشد قیمت آنها برای سال آینده، بازار را درگیر کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: رشد بازار سرمایه از ابتدای سال تا کنون به اندازه ای بوده که کاهش های گاه به گاه شاخص چندان عجیب نباشد، از طرفی می توان قرمز رنگ بودن تابلو معاملات در بعضی از روزها را یک فرصت برای آگاهی بخشی به سهامداران جدید از ریسک پذیری بازار عنوان کرد.

دارابی تکمیل ابزارهای فروش را یک نیاز در بورس عنوان کرد و گفت: رونمایی و اجرای ابزارهای جدید یعنی گام های پیاپی در جهت توسعه یافتگی و بین المللی شدن؛ اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که هنوز ابزارهای موجود کامل نیستند و بهتر است این ابزار در کل بازار عملیاتی شود تا اگر مشکلی در استفاده وجود دارد، در کوتاه ترین زمان شناسایی شود.

وی افزود: فروش تعهدی آخرین ابزار رونمایی شده در بازار است که اقدامی مثبت برای عمق بخشی به بازار است؛ امید می رود این ابزار که برای تحلیلگران بازار بسیار کمک رسان است و مانع رفتار هیجانی سهامداران می شود، به تکامل برسد.

این کارشناس بازار سرمایه، سپس حضور سهامداران جدید در بازار سرمایه را از دو منظر بررسی کرد و گفت: حضور سهامداران جدید، هم برای بازار مفید است و هم تا حدودی نگران کننده چون به جرات می توان گفت بسیاری از آنها بدون آموزش ابتدایی از ساز و کارهای بازار سرمایه و بدون اعتماد به صندوق های بورسی، به بازار ورود پیدا کرده اند، در صورتی که باید با ذات بازار آشنا باشند تا در مواقع حساس، رفتارهای هیجانی از خود نشان ندهند. از همین رو، بهتر است سهامداران قبل از ورود، آموزش حداقلی را داشته باشند و بدانند بازار سرمایه همیشه سبز پوش نیست و باید در برهه های حساس هم پشتیبانی لازم را داشته باشند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 240
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران