پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 508026 تاریخ : 1398/11/28-14:38:29
,10028,10029,
98؛ سالِ سخت‌ِ اقتصادی /صرفه‌جویی 600 میلیون یورویی در واردات دارو

وزیر بهداشت عنوان کرد

98؛ سالِ سخت‌ِ اقتصادی /صرفه‌جویی 600 میلیون یورویی در واردات دارو

وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال سخت‌ترین سال اقتصادی پس از انقلاب بود، در عین حال با اشاره به تولیدات علمی در حوزه دارو، گفت: امسال 25 درصد واردات دارو را کاهش دادیم که منجر به صرفه‌جویی 600 میلیون یورویی شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، دکتر سعید نمکی در مراسم تقدیر از توانمندی‌های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س)، گفت: امسال سال بسیار سختی از نظر اقتصادی پیش روی ما بود؛ یعنی سخت‌ترین سال اقتصادی پس از انقلاب. بنده زمانی که به وزارت بهداشت آمدم به مردم قول دادم که نخواهم گذاشت مشکلی برای تامین دارو برای آنها به وجود آید و امسال علی‌رغم سختی‌های موجود توانستیم اوضاع تقریبا قابل قبولی داشته باشیم.

صرفه‌جویی 600 میلیون یورویی در واردات دارو

وزیر بهداشت ادامه داد: اوضاع‌مان در حال حاضر نسبت به مدت مشابه در سال قبل بسیار بهبود یافته است؛ به شکلی که بیشترین بها را به تولیدات علمی دادیم و 25 درصد واردات دارو را کاهش دادیم که منجر به صرفه‌جویی 600 میلیون یورویی شد.

نمکی ادامه داد: سال گذشته سه میلیارد و 600 میلیون یورو ارزبری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی داشتیم که امسال این عدد به سه میلیارد یورو خواهد رسید که نمایانگر صرفه‌جویی‌های ارزی ما است. در همین زمینه 20 درصد حاشیه امن بیشتر برای ذخیره دارو ایجاد کردیم و هزینه‌های قیمت تمام شده نسبت به سال گذشته با افزایش روبه‌رو بود.

وی با اشاره به این‌که توانمندی‌های کشور در زمینه‌ی تولید دارو و تجهیزات به بالاترین حد خود رسیده است، اظهار کرد: این توانمندی‌ها را متوجه تمام نقاط کشور حتی محروم‌ترین نقاط می‌بینم.

وزیر بهداشت افزود: امسال در سازمان غذا و دارو که یکی از تشکیلات منسجم کشور است کاری کردیم که تولید کنندگان کمترین مشکل را داشته باشند. گرچه که همواره گلایه‌هایی وجود دارد، اما تلاشمان نسبت به گذشته دو چندان شد. در گذشته مانند امروز بروکراسی‌های قوی وجود داشت اما نه برای همه، من پرونده‌هایی را می‌دیدیم که برخی داروی تولیدی‌شان بدون گذران کارآزمایی بالینی به بازار وارد کرده بودند.

نمکی با اشاره به این که حتی به یک مورد تبعیض و تخلف در حوزه تولید دارو و تجهیزات رسیدگی می‌کند، در عین حال بر لزوم حمایت از تولیدات شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: در هیچ دوره‌ای وزیری نبوده که به دانشگاه‌های علوم پزشکی بگوید حق ندارید اگر محصولی ایرانی تولید می‌شود، مشابه خارجی آن را وارد کنید. در همین زمینه برای این که حمایت خود را از این عزیزان نشان دهیم 10 دستگاه رادیوتراپی را پیش خرید کردیم. همچنین حدود 1100 دستگاه دیالیز نیز پیش خرید شد. اینها از سیاست‌های جدید ما است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: من اجازه نمی‌دهم توانمندی‌های کشور لگدمال بولدوزر واردات شو.د البته این سخن به آن معنا نیست که حاضریم حتی به قیمت جان بیماران درب‌های واردات را ببندیم. بلکه در مواردی که سلامت مردم در میان باشد واردات نیز صورت خواهد گرفت. به عنوان مثال در دوره اوج آنفلوآنزای H1N1 اجازه واردات دارو را دادم تا مردم در رنج نباشند.

انحصار در تولید دارو و تجهیزات شکست

وی با تاکید بر لزوم یاری کردن تولید کنندگان گفت: امسال انحصار را در تولید دارو و تجهیزات شکستیم و اجازه ندادیم که سازمان غذا و دارو تحت تاثیر جریانی خاص قرار گیرد. کسانی که توانمندی لازم برای تولیدات را داشتند باید بتواند به عرصه تولید ورود کند.

ذخیره 3 تا 8 ماهه مواد اولیه دارویی در کارخانه‌ها

نمکی اظهار کرد: هنگام ورود من به وزارت بهداشت موضوع کمبود مواد اولیه در کارخانه‌های دارویی یک مشکل حاد بود، اما امروزه بین 3 تا 8 ماه حداقل زمانی است که کارخانه‌ها ذخیره مناسب دارند.

مشخص شدن خطاهای سامانه تی‌تک

وی در بخش دیگر سخنان خود با انتقاد از عملکرد ناقص سامانه اطلاع رسانی تی‌تک گفت: حتی من به عنوان وزیر بهداشت نیز توانایی دسترسی به برخی از آمار و اطلاعات بسیار ریز را نداشتم. اما امروز با اقدامات گسترده‌ای که بر روی این سامانه انجام شده است تمام خطاهای سیستم را یافته‌ایم.

وی افزود: در گذشته‌های دور و پیش از انقلاب توانایی تولید 25 درصد از داروها را داخل کشور داشتیم. این توانایی امروز به مرز 97 درصد رسیده است. البته هنگامی که شروع به خودکفایی کردیم خود صنعت داروسازی جور خودش را کشید تا به مراحل بالاتر صعود کنند.

وی همچنین به یکی از گلایه‌های دست اندرکاران تولید تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: مدتی پیش از آن جایی که به دنبال ورود داروی تاریخ مصرف گذشته به اتاق عمل، بیماری دچار مشکل شده بود، آیین‌نامه‌ای را تصویب کردیم که داروساز داروخانه بیمارستان باید تایید کننده اصالت ملزومات و داروهای مصرفی بیمارستانی به ویژه در اتاق عمل باشد تا خدای نکرده بیماری به علت استفاده از داروی تاریخ مصرف گذشته دچار مشکل نشود. پس از این آیین‌نامه این برداشت به وجود آمد که داروسازان حق دخالت در امور تجهیزات فنی را دارند که این موضوع سوءتفاهمی بیش نیست و این نوید را به شما می‌دهم که به دنبال تعریف مرزبندی‌های دقیقی برای حوزه تجهیزات پزشکی هستیم.

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت همچنین در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به انتخابات مجلس پیش رو، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما صندوق رای را پشتوانه وجاهت و نظام مردم سالاری دینی خودمان می‌دانیم و بنده هم به عنوان خدمتگذاری کوچک از مردم می‌خواهم مشارکت خوبی داشته باشند تا پیامی را به بیرون به کسانی که ما را در محاصره قرار می‌دهند، بفرستیم که ما همواره مملکت و نظام مقدس خود را حمایت خواهیم کرد.

هنوز مورد مثبت کرونا در کشور نداریم

وی در خصوص آخرین وضعیت دانشجویان بازگشته از چین گفت: تا کنون هیچ مورد مثبتی در کشور نداشتیم و دانشجویان نیز از امروز می‌توانستند به آغوش خانواده هایشان باز گردند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 227
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران