پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5836 تاریخ : 1391/04/26-00:00:00
,8,
تخلف برخی شرکتهای بیمه در اعلام غیر واقعی دارائی‌ها و خسارات معوق

تخلف برخی شرکتهای بیمه در اعلام غیر واقعی دارائی‌ها و خسارات معوق

یک فعال صنعت بیمه با اشاره به تخلف برخی شرکتهای بیمه در خصوص اعلام غیر واقعی دارائیها و خسارات معوق خود به تشریح این مشکل و راهکار مقابله با آن پرداخت.

علیرضا بیانیان در مورد ورود شرکت‌های بیمه به بازار بورس اظهار داشت: هریک از شرکت‌ها ضمن ورود به بورس برای افشای سهام خود باید دارائیشان بر اساس قیمت‌های روز ارزیابی شوند.

وی افزود: سپس ارزش دارایی‌ شرکت‌ها توسط کارشناسان مالی بورس بررسی می‌شود تا بتوانند قیمت واقعی سهام شرکت را به دست آورد.

 

* برخی از شرکت‌ها ارزش واقعی دارایی‌های خود را اعلام نمی‌کنند

 

مدیرعامل سابق شرکت بیمه توسعه تصریح کرد: برای ورود باید ارزش روز دارایی ها برآورد و براساس آن ارزش هر سهم مشخص شود اما در برخی مواقع با وجود اینکه هنوز مالکیت آنها بر کلیه اقلام دارایی‌های ابرازی مشخص نشده قیمت‌گذاری و ارزش آن اعلام می شود.

بیانیان اضافه کرد: بدیهی است در این صورت ارزش اعلام شده واقعی نبوده و خریدار پس از خرید سهام با کاهش ارزش روبرو شده و متضرر می‌شود و این زیان بشکلی خواهد بود که اعتماد مردم نسبت به این بازار با کاستی روبرو شده و تاثیر مستقیمی بر بازار بورس خواهد داشت.

 

* اعلام غیرواقعی رقم خسارات معوق

 

وی ادامه داد: همچنین برخی از شرکت‌های بیمه به دلیل اینکه سود بیشتری به سهامداران نشان دهند و یا برای اینکه متحمل برخی تغییرات مدیریتی نشوند، خسارات معوق خود را به طور واقعی اعلام نمی‌کنند.

بیانیان با بیان اینکه هر شرکت موظف است برای بستن سال مالی خود باید میزان تعهدات خود را به عنوان هزینه  اعلام کند، گفت: با عدم نشان دادن اعداد واقعی، سود ابرازی افزایش پیدا می‌کند و سودی که به سهامدار می‌رسد به ظاهر رقم بیشتری است.

این فعال صنعت بیمه اضافه کرد: اگر مدیران یک شرکت تصمیم بگیرند که اقلام را کمتر از میزان واقعی اعلام کنند، هیچ‌یک از نهادهای نظارتی نمی‌توانند این موضوع را بررسی و به نتیجه برسند.

به گفته وی زمانی که برخی از اقلام جزو آمار محاسبه نمی‌شود میزان خسارات معوق شرکت کمتر شده و به‌ ظاهر سود بیشتری عاید شرکت‌ها می‌شود در صورتی که در واقعیت این تاثیر در دوره مالی که پرداخت با رقم واقعی انجام می‌گیرد، نمودار خواهد شد.

 

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 186
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران