پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5825 تاریخ : 1391/04/25-00:00:00
,1,
حساب‌های جاری غیرمتمرکز بانک‌ها غیرفعال می‌شود

جریمه نقدی بانک‌ها درصورت اجرانکردن مقررات

حساب‌های جاری غیرمتمرکز بانک‌ها غیرفعال می‌شود

بانک مرکزی برای بانک‌هایی که این قانون را رعایت نکنند جریمه نقدی نیز درنظر گرفته است.

براساس دستورالعمل جدید بانک مرکزی در مورد حساب جاری افتتاح بیش از یک حساب جاری در هر بانک ممنوع است و حساب‌های جاری غیرمتمرکز بانک‌ها غیرفعال خواهد شد.

به گزارش بانک و صنعت، در این دستورالعمل بانک مرکزی در مورد الزام بانک‌ها به ایجاد حساب‌های جاری متمرکز عنوان شده است: «طبق مفاد دستورالعمل جدید بانک‌ها موظف خواهند شد ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجرا شدن دستورالعمل، حساب‌های جاری غیرمتمرکز (سنتی) خود را به‌طور کامل غیرفعال کنند و صرفا حساب‌های جاری متمرکز مورد استفاده مشتریان قرار گیرد. این الزام می‌تواند گام بسیار مهمی جهت پیاده‌سازی سیستم بانکداری متمرکز (Core Banking) در شبکه‌ بانکی کشور باشد.»

 

 

همچنین در این دستورالعمل به ممنوعیت افتتاح بیش از یک حساب جاری در هر بانک نیز اشاره و ذکر شده است: «به منظور کاهش آمار چک‌های برگشتی و نیز جلوگیری از افتتاح و نگهداری حساب‌های جاری متعدد برای شخص واحد در یک بانک، در دستورالعمل جدید موضوع ممنوعیت افتتاح و نگهداری بیش از یک حساب جاری برای هر شخص حقیقی مدنظر قرار گرفت. در این راستا بانک موظف است، ظرف یک سال از لازم‌الاجرا شدن دستورالعمل، تمامی حساب‌های جاری موضوع این بند را شناسایی و پس از اطلاع مکتوب به مشتری، تا زمان تعیین تکلیف حساب‌های جاری مازاد، در مرحله‌ اول از اعطای دسته چک جدید به حساب‌های جاری مازاد، خودداری کرده و در مرحله‌ بعد، نسبت به انسداد حساب‌های جاری مازاد اقدام کند. مشتریان نیز موظف به تعیین حساب‌های جاری مازاد خود در هر بانک هستند و در صورت استنکاف از انجام، بانک مکلف است راسا اقدام به تعیین حساب‌های جاری مازاد آنها کند.»

 

 

جریمه نقدی بانک‌ها در صورت اجرا نکردن مقررات حساب جاری نیز موضوع دیگر مطرح شده در این دستورالعمل است. در این مورد که با عنوان «به‌کارگیری ماده 44 قانون پولی و بانکی به منظور ایجاد ضمانت اجرایی برای مقررات حساب جاری» به آن تاکید شده، ذکر شده است: « با هدف رعایت کامل مفاد دستورالعمل جدید و نیز پیشگیری از بروز تخلف، بانک‌های متخلف مشمول مجازات‌های انتظامی موضوع ماده 44 قانون پولی و بانکی کشور خواهند شد. بنابراین در دستورالعمل جدید مهم‌ترین ابزار اجرای مقررات که همان ضمانت اجرای مقررات است، به نحو مطلوبی لحاظ شده است. ماده 44 قانون پولی و بانکی کشور، تخلف از دستورات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موجب اعمال مجازات‌های انتظامی تذکر کتبی به مدیران یا متصدیان متخلف، پرداخت مبلغی روزانه تا حداکثر 200 هزار ریال برای ایام تخلف و ممنوع ساختن بانک یا موسسه‌ اعتباری غیربانکی از انجام بعضی امور بانکی به‌طور موقت یا دائم دانسته است.  ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران