پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5677 تاریخ : 1391/04/12-00:00:00
,17,
همسان سازی حقوق بازنشسته ها، یک ضرورت ماندگار

همسان سازی حقوق بازنشسته ها، یک ضرورت ماندگار

شاید دولتمردان و شخص رئیس دولت دهم به علت مشغله زیاد و فرصت کم ، از این مساله بسیار مهم برای قشر عظیمی از جامعه ایران که اتفاقا زحمتکشان جامعه نیز هستند، غافل مانده باشند، اما یکی از کارهای رسانه ها ا

پیش از این هم در تفسیرها و تحلیل های مستند ، نوشتم که همسان سازی حقوق بازنشسته های کشور یک ضرورت است و این ضرورت حرکتی ماندگار برای دولت های نهم و دهم خواهد بود که آن شاء الله به آن توجه خواهد شد.

به زبان بسیار ساده، اینکه – کارمندان بخش های دولتی و وابسته به دولت در شرکت ها و موسسات و نهاد ها در دوره خدمت 30 ساله خود براساس مدرک تحصیلی ، نوع شغل و جایگاه شغلی " پست و مقامی که داشتند" ، امتیازهای خاص همان فضا ، پست و مقام و شغل را مشمول  می شدند. تا اینجای کار بسیار هم خوب و شایسته بود ، چرا که عدالت در جامعه اجرا می شد و به عنوان مثال اگر کارمندی در یک وزارت خانه یا شرکت دولتی پر در آمد اشتغال داشت، باید اضافه کار، پاداش ، حقوق بیشتری دریافت می کرد ، به سفرهای خارجی با دلارها و یوروها می رفت که چنین شد و.....

اما سخن بنده روزنامه نگار این است که در دوره بازنشستگی که همه زیر نظر سازمان تامین اجتماعی یا خدمات درمانی و در چارچوب بازنشستگان کشوری و لشگری هستند، نباید برای دریافتی  ماهانه بین آنها تبعیضی باشد.

به عنوان مثال ، دو نفری که با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دو سازمان مختلف مانند " وزارت نفت ، گمرگ ، وزارت دارایی  یا بهزیستی و ایرنا و ...." شاغل بوده اند، اکنون که مسئولیتی ندارند و کاری هم انجام می دهند، یک اختلافی دریافتی یک میلیون تومانی داشته باشند.!!

چنانچه بگوییم که این شخص در دوره شغلی خود مدیر بوده و سختی کار داشته است و باید این سختی تداوم داشته باشد، ایشان در همان دوره امتیازهای مربوطه و پولش را دریافت کرده است ، اما اکنون که دیگر نیروی فنی سازمان ، مدیر یک  بخش یا مدیر عامل و .... نیست ، لذا چرا باید دو نفر همطراز از نگاه تامین اجتماعی  دریافتی های بسیار متفاوت داشته باشند، واقعا این عدالت است؟.

دولت دهم و شخص رئیس جمهوری می تواند با ارایه  لایحه ای به مجلس و قانونی کردن این مساله ، یک نوع همسان سازی حقوق و مزایا برای  بازنشسته ها برقرار کند به این معنا که حقوق های پایین تر را " اکثر افراد بازنشسته در این قشر قرار دارند" ، به حقوق های بالاتر افزایش دهد تا امکان زندگی برای این قشر که 30 سال برای کشور و مردم خود تلاش کرده اند، فراهم شود.

وقتی که دکتر پژویان اعلام می کند، خط فقر در کشور ، دریافت حقوق ماهانه 946 هزار تومان است ، حقوق های  بازنشستگان لیسانس و فوق لیسانس  کمتر این مبلغ جفا به این قشر است  و این خانواده ها با هزینه های دانشگاه، درمان، ازدواج فرزندان و....فقیر هستند و با سیلی صورت سرخ نگه می دارند.! ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 268
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران