پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5613 تاریخ : 1391/04/06-00:00:00
,7,
تحویل سکه‌های پیش فروشی متوقف شد

تحویل سکه‌های پیش فروشی متوقف شد

با عرضه سکه‌های پیش فروشی با زمان تحویل 4 ماهه، دور جدید عرضه سکه توسط بانک مرکزی از سوم مردادماه آغاز می شود.

به گزارش بانک و صنعت،  بررسی وضعیت قیمت سکه ها در بازار نشان می دهد که گرچه نوسانات شدید قیمتی طی چند ماه اخیر از این بازار رخت بربسته بود، اما طی روزهای اخیر دوباره بازار سکه با تلاطم مواجه شد و باعث تغییرات قیمتی شدیدی شد.

با آغاز تحویل سکه های پیش فروشی از ابتدای اردیبشهت ماه سال جاری تاکنون بیش از 3 میلیون و 700 هزار قطعه سکه وارد بازار شده است. این در حالی است که سال گذشته در مجموع 3 میلیون قطعه سکه توسط بانک مرکزی روانه بازار شد.

بر این اساس طی دو ماه ابتدای سال بیش از سال گذشته سکه به بازار عرضه شده است، در عین حال پیش بینی می شود حدود کمتر 2.2 میلیون قطعه سکه دیگر هم روانه بازار شود.

به عبارت دیگر کمتر از دو میلیون و 300 هزار قطعه سکه پیش فروش شده توسط بانک مرکزی هنوز ایفای تعهد نشده است و این تعداد سکه طی ماه های آتی به بازار عرضه خواهد شد. زمان تحویل کمتر از 600 هزار قطعه سکه فرا رسیده است و هنوز پیش خریداران آنها به بانک برای تحویل مراجعه نکرده اند.

با وجود اینکه قیمت سکه طی روزهای اخیر اندکی افزایش یافته است، اما این افزایش نرخ تا حدودی منطقی به نظر می رسد، در بررسی وضعیت سکه ها، افزایش قیمت جهانی طلا، افزایش نرخ ارز، انتظارات و نا اطمینانی را نباید از بین برد.

بانک مرکزی عرضه سکه‌های پیش فروشی با زمان تحویل 4 ماهه را انجام داده است، دور جدید عرضه سکه توسط بانک مرکزی از سوم مردادماه آغاز می شود. 

برخی از افرادی که سکه های پیش خرید شده را تحویل گرفته اند، آنها را در بازار عرضه نکرده اند و در انتظار افزایش قیمت ها هستند، برخی ها از عرضه سکه های خود به بازار مردد هستند، اما به هر حال این افراد نمی توانند سکه را برای مدت زیادی نگه دارند و بلاخره آنها را وارد بازار خواهند کرد.

قیمت جهانی طلا طی یک ماه اخیر افزایش یافته است، نرخ دلار هم تا حدودی افزایش یافته است. سال گذشته قیمت سکه با هر اتفاق یا خبری در کمترین حد حدود 40 هزار تومان تا 50 هزار تومان افزایش می یافت، که طی روزهای اخیر هم این اتفاق رخ داده است.

با این وجود به اعتقاد برخی ها افق سودآوری از بازار سکه رخت بربسته است و برخی ها دلیل آن را تصویب افزایش نرخ سود بانکی می دانند، سال گذشته پیش از ابلاغ بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی، قیمت سکه به مرز یک میلیون تومان رسیده بود، اما در اوایل بهمن ماه پارسال بود که پس از تائید بسته توسط رئیس جمهور و ابلاغ افزایش نرخ سود بانکی، قیمت سکه افت کرد و به 700 هزار تومان رسید.

آغاز پیش فروش سکه های بانکی پیش از ابلاغ بسته و با افزایش التهابات قیمتها در بازار سکه بود، بعد از تصویب و ابلاغ بسته هم قمت ها افت کرد و در نهایت متناسب با افت قیمت، افق سودآوری سکه هم از بازار سلب شد

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 222
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران