پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5492 تاریخ : 1391/03/27-00:00:00
,4,
اقتصاد جهان از تنش‌ غرب با ایران زیان دیده است

بانک جهانی هشدار دا،

اقتصاد جهان از تنش‌ غرب با ایران زیان دیده است

بانک جهانی با هشدار نسبت به زیان اقتصاد جهانی از تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران، رشد اقتصادی جهان و ایران برای سال ۲۰۱۲ را به ترتیب 2.5 و منفی یک درصد و متوسط قیمت نفت

به گزارش گروه بین الملل بانک و صنعت، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به «دورنمای اقتصادی جهان» رشد اقتصاد جهانی را در سال 2012 بالغ بر 2.5 درصد پیش بینی کرده است که نسبت به سال قبل اندکی کاهش خواهد داشت. رشد اقتصادی جهان در سال 2011 به 2.7 درصد رسیده بود.

بر اساس این گزارش منطقه یورو که با بحران مالی دست و پنجه نرم می کند در سال 2012 با رشد منفی مواجه خواهد شد. بر اساس پیش بینی بانک جهانی رشد اقتصادی این منطقه طی امسال به منفی 0.3 درصد می رسد. اقتصاد یورو در سال گذشته میلادی رشد 1.6 درصدی را تجربه کرده بود.

رشد اقتصادی آمریکا برای سال 2012 نیز 2.1 درصد، ژاپن 2.4 درصد، چین 8.2 درصد، روسیه 3.8 درصد، هند 6.6 درصد، برزیل 2.9 درصد و ترکیه نیز 2.9 درصد پیش بینی شده است.

این گزارش با ترسیم چشم اندازی بدبینانه و با مفروض گرفتن موفقیت تحریم ها علیه ایران رشد اقتصادی این کشور را در سال 2012 منفی یک درصد پیش بینی کرده است. صندوق بین المللی پول رشد 0.4 درصدی را برای اقتصاد ایران در سال 2012 پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی اقتصاد ایران در سال های 2010 و 2011 به ترتیب رشد 2.9 و 2 درصدی را تجربه کرده است. رشد اقتصادی ایران برای سال 2013 نیز منفی 0.7 درصد و برای سال 2014 حدود 1.5 درصد پیش بینی شده است.

این گزارش تراز حساب های جاری ایران در سال 2011 را نیز معادل 8.1 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور دانسته و پیش بینی کرده است این رقم در سال 2012 به 7.4 درصد برسد.

به گزارش بانک و صنعت، بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود با هشدار نسبت به تبعات تشدید تنش ها در خاورمیانه و بر سر موضوع برنامه هسته ای ایران نوشته است تشدید تنش های سیاسی در خاورمیانه و همچنین برنامه هسته ای ایران می تواند عرضه جهانی نفت را به خطر بیندازد و باعث افزایش قیمت شود و در نتیجه، این امر عواقبی جدی برای فعالیت های اقتصادی در جهان داشته باشد.

این گزارش با اشاره به آمارهای آژانس بین المللی انرژی مبنی بر این که صادرات نفت ایران در پی تحریم ها یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است برآورد خود از میزان کاهش صادرات نفت ایران را 300 هزار بشکه در روز اعلام کرده است. بر اساس این گزارش اگرچه عربستان برای همراهی با تحریم ها تولید نفت خود را افزایش داده است اما ذخایر استراتژیک کشورهای صنعتی در اثر تحریم ها و به رغم بروز بحران اقتصادی در منطقه یورو کاهش یافته است. کاهش ظرفیت مازاد تولید نفت نیز یکی از تبعات تحریم نفت ایران بوده است که به آن اشاره شده است. بر این اساس ظرفیت مازاد اوپک در حال حاضر 3.1 میلیون بشکه در روز است که دو سوم این رقم مربوط به عربستان است.

بانک جهانی افزایش مجدد قیمت نفت به بالای 120 دلار در آینده نزدیک را بعید دانسته و پیش بینی کرده است متوسط قیمت جهانی نفت در سال 2012 به 107 دلار در هر بشکه برسد ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران