پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5444 تاریخ : 1391/03/23-00:00:00
,11,
افت 35 درصدی یا افزایش 100 درصدی بهای مصالح ساختمانی؟!

افت 35 درصدی یا افزایش 100 درصدی بهای مصالح ساختمانی؟!

به همراه نوسانات قیمت مصالح ساختمانی در بازار جهانی، کنترل قیمت بازار مسکن در کشور با چالش های جدیدی مواجه شده است.

 در پی اعلام روزنامه عربی الایام، قیمت مصالح ساختمانی در بازار کشورهای همسایه با افت مواجه بوده است این در حالی است که جعفر قرائتی ستوده دبیر انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان از افزایش 60 تا 100 درصدی مصالح ساختمانی خبر می دهد.
براساس این گزارش، افت بهای جهانی نفت و کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت مصالح ساختمانی مانند سیمان، فولاد و میلگرد و نیز افت بهای مسکن مبله و نوساز در کشورهای منطقه خاورمیانه شده است.
میانگین بهای جهانی سیمان از 41 درهم در هر تن به قیمت دلار آزاد، حدود 20 هزار تومان به 28 درهم در هرتن یعنی حدود 14 هزار تومان به دلار آزاد رسیده است.
*حرکت شتابان مسکن در بازار سکه و ارز
قرائتی ستوده در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران گفته است: مصالح ساختمانی تولید داخلی بین 20 تا 40 درصد و مصالحی که مواد اولیه آن ها از کشورهای خارجی تامین می شود بین 60 تا 100 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر حتی آمارهای رسمی از روند خرید و فروش مصالح ساختمانی از رشد قیمت ها حکایت دارد و تمامی فرآیندهای تولید مسکن مورد غفلت قرار گرفته و سوء استفاده کنندگان هم از آب گل آلود ماهی گرفته اند و بازار داخلی مسکن را متشنج کرده اند.
بنا بر گزارش رسمی مرکز آمار ایران، نرخ مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال 90 شامل خاک رس با 21.3، ماسه 8 تا 25 درصد، تیرآهن 8 تا 35 درصد و انواع میلگرد 8 تا 21 درصد نسبت به مدت مشابه سال 89 افزایش داشته است.
گفتنی است، قیمت آهن(میلگرد و ورق) در مقایسه با پیش از اجرای فاز اول طرح هدفمندی یارانه ها رشد 35 تا 40 درصدی داشته این در حالی است که واحدهای فولادسازی تحت پوشش دولت هستند.
همچنین قیمت آجر و گچ از دیگر اقلام پرمصرف ساختمانی هستند که در مقایسه با دوره مذکور شاهد رشد 80 درصدی بودند و این وضعیت همچنان ادامه دارد.
لازم به ذکر است، نرخ حمل و نقل از دیگر هزینه های شاخص در بخش ساختمان و مسکن است که در دوره یاد شده قیمت ها در این بخش بیش از 100 درصد افزایش داشته که به زیان اجرای طرح های عمرانی بوده است.
*هدفمندی یارانه ها تغییرات معناداری نداشته است؟!
در ادامه خوانساری معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از تعدیل و ما به التفاوت قیمت مصالح ساختمانی برای اجرای پروژه های عمرانی همه ساله خبر داد و گفت: قیمت های مصالح ساختمانی اعلام می شود تا دست اندرکاران در امر ساخت و ساز با هزینه های اضافی ناشی از رشد قیمت ها مواجه نشوند که ضمن جلوگیری از ضرر و زیان های احتمالی، موجب اجرای به موقع عملیات عمرانی می شود.
*آوار مصالح ساختمانی مسکن مهر
خوانساری یادآور شد: اکنون بخش ساختمان و مسکن شاهد رشد همه هزینه های مربوطه اعم از شن و ماسه، خاکبرداری، سوخت ماشین آلات سنگین(گازوئیل) حمل ونقل و انواع مصالح ساختمانی است و این امر اجرای پروژه های عمرانی را مشکل ساز کرده استارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران