پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5423 تاریخ : 1391/03/20-00:00:00
,5,
بیش از 592 میلیون دلار صادرات غیر نفتی منطقه آزاد اروند

بیش از 592 میلیون دلار صادرات غیر نفتی منطقه آزاد اروند

صادرات غیر نفتی منطقه آزاد اروند در سال‌گذشته 592 میلیون دلار بوده که از نظر وزنی 37 درصد نسبت به سال‌ گذشته افزایش و نیز از نظر ارزشی 7 درصد رشد کرده است.

 منوچهر سید جلالی معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند با بیان این مطلب گفت: تلاش برای رسیدن به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله و ایجاد ظرفیت‌های جدید در جهت توسعه صادرات غیرنفتی همواره از جمله راهبردهای بلند مدت کشور در عرصه اقتصاد در طول سال‌های اخیر بوده است که در سالهای اخیر صادرات غیر نفتی یکی از موفق ترین بخش های اقتصادی کشور بوده است.

وی ادامه داد: در این راه باید با توجه به آزاد سازی تجارت جهانی، گرایش به تولید صادرات‌گرا، مهارت‌های لازم برای صادرات موفق از بسته‌بندی تا تبلیغات با در نظر گرفتن مزیت‌های اقتصاد ایران در چارچوب برنامه‌های توسعه و چشم‌انداز ۲۰ساله راهبردهای صادراتی کشور در کنار راهبردهای تجارت جهانی تدوین شود چرا که با داشتن استراتژی تجاری و برنامه صادراتی می توان دارای صادرات قابل توجه بود.

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به صادرات غیر نفتی در سال گذشته از این منطقه گفت: صادرات از این منطقه در سال‌گذشته 592 میلیون دلار بوده که از نظر وزنی 37 درصد نسبت به سال‌ گذشته افزایش و نیز از نظر ارزشی 7 درصد رشد کرده است که این میزان بدون در نظر گرفتن کالای زائرین، برق صادراتی ایران همچون نیروگاه صبا که تمام تولیدات آن در منطقه آزاد اروند تولید می شود و تأسیسات دریایی وزارت نفت بوده که با احتساب آنها این میزان حداقل 3 برابر افزایش خواهد داشت این در حالی است که کل صادرات ایران به روسیه 500 میلیون دلار است که تنها از مرز شلمچه به عراق بیش از 500 میلیون دلار صادرات انجام شده است. صادرات غیر نفتی نیز در سال 90 نسبت به سال 89 از نظر ارزش دلاری 13 درصد رشد و واردات این منطقه هم در این مدت نسبت به سال 89 ، 27 درصد کاهش داشته است.

سید جلالی میزان سرمایه گذاری در بخش صنعت در سال 90 را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: میزان سرمایه گذاری در سال 90 در منطقه آزاد اروند در بخش صنعت 733 هزار و 492 میلیون ریال بود که در این راستا 39 مجوز سرمایه گذاری صادر و 212 بسته سرمایه گذاری نیز آماده شد.

وی به اهمیت منطقه آزاد اروند به لحاظ جغرافیایی اشاره کرد و افزود: این منطقه در نزدیکی محل اتصال آسیا به اروپا و نیز نقطه تلاقی ایران به حوزه خلیج فارس است و با خاک عراق، کویت، بحرین و قطر فاصله کمی دارد..

سید جلالی افزود: در حال حاضر راه آهن سراسری تا مرز شلمچه احداث شده و با اتصال 31 کیلومتر دیگر به راه آهن بصره متصل خواهد شد.قرار گرفتن اروند در این قسمت از کشور و در چنین شاهراه حیاتی که به جاده، راه آهن، 2 بندر و فرودگاه مجهز است بر اهمیت این منطقه افزوده استارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران