پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5419 تاریخ : 1391/03/20-00:00:00
,17,
 1.2 میلیون تن گندم به نرخ تضمینی خریداری شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت :

1.2 میلیون تن گندم به نرخ تضمینی خریداری شد

تاکنون یک میلیون و 200 هزارتن گندم به نرخ تضمینی از کشاورزان خریداری و مبلغ 410 میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است.

 علی قبادی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب افزود: در سال جاری تاکنون بالغ بر 1 میلیون و 200 هزارتن گندم به نرخ تضمینی از کشاورزان خریداری شده این در حالی است که بخش خصوصی هم مقادیر قابل توجهی گندم  از کشاورزان خریداری کرده است.
وی با  اشاره به اینکه 410 میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم به حساب کشاورزان واریز شده است تصریح کرد: مصرف گندم در کشور طی سال 88 ، 12 میلیون تن بوده که این رقم در سال 89 به 10.5 میلیون تن و در سال 90 به 8.5 میلیون تن رسیده است.
این در حالی است که میزان مصرف گندم بعد از هدفمندی یارانه ها 20 تا 25 درصد کاهش داشته است.
وی  ادامه داد: این نشان می دهد که بخش عمده ای از گندم در کشور که به مصرف آرد می رسید جزو ضایعات بوده و بعد از هدفمندی یارانه ها این صرفه جویی کلان در کشور انجام شده است.
قبادی با اشاره به اینکه تا سال گذشته با تولیدات داخلی کشور را یاری کرده ایم گفت: در سال جاری به جهت تامین امنیت غذایی کشور تاکنون حدود یک میلیون تن گندم وارداتی، وارد کشور کردیم.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه تا قبل از هدفمندی یارانه ها دولت بابت تحویل آرد به نانواها و نان به مردم حدود 4 هزار میلیارد تومان هزینه می کرد اظهار داشت: با وجود اینکه بعد از هدفمندی یارانه ها دولت 80 درصد این رقم را به مردم پرداخت می کند ، هزینه دولت در قبال بحث گندم، آرد و نان در سال گذشته حدود 20 درصد این رقم بوده   که بحث آزادسازی قیمت نان بعد از آغاز مرحله بعدی هدفمندی یارانه ها انجام و یارانه نان هم به مردم پرداخت می شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه دولت کمک های عمده ای به کشاورزان انجام داده است گفت: در سال گذشته نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم 360 تومان بود که امسال با تصمیماتی که دولت اتخاذ کرده نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم طی 2 مرحله زمانی به 420 تومان افزایش پیدا خواهد کرد.
قبادی با  اشاره به اینکه دولت باید با توجه به مصوبه مجلس و قانون بودجه سال 91 هزینه های خودش را به گندم اضافه می کرد و آن را به کارخانجات می فروخت تصریح کرد: بخش عمده ای از این هزینه ها را خود دولت تقبل کرده به طوری که گندم را با قیمت کیلویی 465 تومان تحویل کارخانجات آرد می دهد.
وی گفت: در هر استان کمیته ای با مسئولیت استاندار تشکیل و قرار شده که استانداران با در نظر گرفتن هزینه های تولید، دستمزد کارگر، افزایش نرخ تورم و ... نرخ آرد تحویلی به خبازی ها را تعیین و نرخ نان را ظرف امروز یا فردا اعلام کند.
قبادی با بیان اینکه در قانون بودجه دولت مکلف است که هزینه های تبعی را به نرخ تضمینی گندم اضافه کند افزود: وقتی قیمت ماده اولیه آرد که گندم است افزایش می یابد علاوه بر اینکه قیمت آرد هم باید افزایش یابد هزینه های تورم و دستمزد هم به آن اضافه می شود و سالیانه بر اثر نرخ تورم به نرخ نان که در کل کشور تقریبا کمتر از 25 درصد و در تهران 20 درصد است اضافه می شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه نزدیک به 2 تا 2.5 میلیون تن گندم در سال اول و حدود 4 میلیون تن گندم در سال دوم هدفمندی یارانه ها صرفه جویی شده تصریح کرد: مردم با پول یارانه دریافتی نان از دولت، نان را با مدیریت مصرف می کنند.
 وی با اشاره به اینکه گندمی را که دولت کیلویی 300 تومان خریداری و به کارخانجات آرد با قیمت کیلویی 10 تومان تحویل می داد  در ادامه با قیمت پایین به خبازی ها داده می شد فسادی را در این پروسه به وجود آورده بود که با این اقدام خوب دولت احتمال فساد به صفر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه کاهش ضایعات نان دولت را به اجرای هدفمندی یارانه ها ترغیب کرد افزود: قبلا مردم نان را با همین قیمت خریداری می کردند اما هم اکنون پول یارانه نان به حساب مردم واریز می شود.
قبادی با بیان اینکه تعیین قیمت نان تقریبا در 20 استان عملیاتی شده تصریح کرد: هزینه تولید نان  در  استان هایی مثل خوزستان، گلستان و فارس که خود تامین کننده گندم هستند پایین تر از بعضی استان هاست که تولید گندم ندارند.
وی خاطرنشان کرد: در کمیته ای که در هر استان زیرنظر استانداران تشکیل می شود نمایندگان سازمان حمایت از مصرف کنندگان و اتحادیه نانواها حضور دارند و نماینده سازمان حمایت باید نرخ مصوب را تایید کندارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 242
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران