پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5377 تاریخ : 1391/03/17-00:00:00
,5,
تولید بنزین در کشور افزایش می یابد

تولید بنزین در کشور افزایش می یابد

مدیر عامل پالایشگاه آبادان از افزایش 2 میلیون لیتری ظرفیت تولید بنزین کشور با راه اندازی بخش دوم از مرحله سوم طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان تا آخر خردادخبر داد.

عبدالرضا مهربان گفت: مرحله دوم از فاز سوم طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان هم اکنون 100 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با اتمام مرحله پیش راه اندازی و هماهنگی واحدهای ساخته شده در این مرحله با دیگر واحدها، از اواخر خرداد آماده راه اندازی خواهد بود.
وی افزود : واحد بازیافت اسیدسولفوریک یکی از واحدهای این مرحله از فاز سوم طرح بنزین سازی بود که ابتدای خرداد و همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر با ظرفیت بازیافت روزانه 260 تن اسیدسولفوریک راه اندازی شد.
آقای مهربان با اشاره به این که با راه اندازی مرحله اول فاز سوم این طرح در سال گذشته روزانه 4 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده شد، گفت: مرحله سوم فاز سوم این طرح نیز هم اکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این مرحله نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت آبادان تصریح کرد: فاز سوم طرح بنزین سازی و افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان دارای واحدهای کت کراکر، الکیلاسیون، ایزومریزاسیون، واحد بازیافت اسیدسولفوریک و واحد تفکیک پروپیلن، واحدهای جنبی و ... است که پیشرفت همه این واحدها به طور میانگین 95 درصد است.
وی با اشاره به برگزاری جشنی در آستانه 100 سالگی پالایشگاه آبادان در سال جاری گفت: همه واحدهای بنزین سازی پالایشگاه آبادان در حال آماده سازی برای راه اندازی است و سال جاری عملیات اجرایی طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه که تاکنون مراحل طراحی بنیادی را می گذراند ، آغاز خواهد شد.
عبدالرضا مهربان تصریح کرد: تاکنون در طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان 750 میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و اوراق مشارکت هزینه شده است که پیش بینی می شود برای اتمام آن به یکصد میلیارد تومان نقدینگی دیگر نیاز باشد که با وام یا منابع داخلی شرکت تامین و جذب خواهد شد.
به گزارش شانا، طرح توسعه پالایشگاه آبادان در دو مرحله شامل ساخت واحد تقطیر در خلا، واحدهای جانبی و بهینه‌سازی، واحد تقطیر در اتمسفر و ساخت مجتمع بنزین سازی جدید شامل واحد کت‌کراکر و واحد الکیلاسیون با هدف بازسازی، بهسازی و افزایش تولید بنزین و کاهش نفت‌کوره اجرا می‌شود.
ساخت مجتمع بنزین سازی جدید در پالایشگاه آبادان اهمیتی ویژه دارد و با اجرای این پروژه، روزانه 6.2 میلیون لیتر بنزین سوپر با اکتان 94 به ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه افزوده خواهد شد.
طرح بنزین سازی پالایشگاه آبادان در دو مرحله به بهره برداری می رسد که با بهره برداری از مرحله نخست این طرح در خرداد سال گذشته، روزانه چهار میلیون و 200 هزار لیتر به ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه افزوده شد و با بهره برداری از مرحله دوم این طرح تا پایان خرداد امسال، ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه آبادان روزانه دو میلیون لیتر دیگر افزایش خواهد یافت.
پالایشگاه آبادان به عنوان قدیمی ترین پالایشگاه کشور در سال 1291 آغاز به کار کرد و با ایجاد واحدهای جدید، پالایشگاه آبادان در سال 1334، به عنوان بزرگترین پالایشگاه جهان در آن زمان شناخته شد.
ظرفیت اسمی این پالایشگاه 340 هزار بشکه در روز است و هم اکنون می تواند
روزانه حدود 360 هزار بشکه نفت خام را پالایش کند؛ این پالایشگاه امسال همزمان با افزایش ظرفیت تولید بنزین خود و آماده سازی بیشتر واحدهای توسعه ای آن، جشن 100 سالگی خود را جشن خواهد گرفت ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 173
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران