پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5326 تاریخ : 1391/03/11-00:00:00
,4,
درخواست غرامت گروگان های آمریکایی از ایران رد شد

درخواست غرامت گروگان های آمریکایی از ایران رد شد

دیوان عالی آمریکا، شکایت 100 تن از اتباع این کشور را که خواستار غرامت از ایران بودند، وارد ندانسته و رد کرد.

به گزارش بانک و صنعت، این شکایت به حوادث تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان ایرانی در سال 58 مربوط بود.
بی بی سی گزارش داد: دیوان عالی آمریکا درخواست گروگان های آمریکایی را برای احیاء پرونده شکایتشان جهت دریافت غرامت از ایران، رد کرد.
حدود 100 نفر که گروگان های آمریکایی سه دهه پیش در ایران و برخی بازماندگانشان را شامل می شوند از دیوان عالی آمریکا خواسته بودند اجازه دهد پرونده شکایت آنان برای دریافت غرامت از دولت ایران، بار دیگر به جریان افتد.
این عده در شکایتی که حدود ده سال پیش در یک دادگاه بدوی مطرح کردند خواستار دریافت بالغ بر شش میلیارد دلار غرامت از ایران شده بودند اما دادگاه بدوی این درخواست را رد کرد.
براساس شکایت اولیه، هر یک از گروگان های سابق مبلغ 10 هزار دلار به ازای هر روز که در بازداشت بود دریافت می کرد.
این دادگاه در سال 2002 میلادی بنا به درخواست وزارت امور خارجه آمریکا، از دریافت غرامت این آمریکایی ها از ایران جلوگیری کرده بود.
براساس رای دادگاه، پیمان نامه موسوم به بیانیه های الجزیره که بین ایران و آمریکا به امضا رسید و به آزادی گروگان ها منجر شد، دولت و یا شهروندان آمریکا مجاز نیستند با رای محاکم آمریکایی خواستار غرامت از ایران شوند.
شاکیان قصد داشتند غرامت موردنظر را از دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا دریافت کنند.
وکیل آنها می گوید قبل از سقوط شاه در ایران، مقادیری از پول ایران نزد بانک های آمریکایی سپرده شده بود که در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر مسدود شده، و همچنان در بانک های آمریکا موجود است.
طبق یکی از مفاد پیمان نامه الجزایر که با وساطت الجزایر بین ایران و آمریکا امضا شد، رسیدگی به شکایت دو طرف از جمله در ارتباط با گروگان گیری کارمندان سفارت ایالات متحده در تهران تنها در صلاحیت دادگاه بین المللی ویژه بررسی دعاوی دو کشور است.
دیوان عالی آمریکا طبق رویه متعارف خود، در رای روز سه شنبه دلیلی برای رد شکایت گروگان های سابق اعلام نکرد ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 210
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران